Ekstremalna fala upałów. Znów ponad 40 stopni. Gorąco wedrze się również do Polski. Przejdą niszczące burze

Niepokojąco wygląda sytuacja pogodowa w południowo zachodniej Europie. Od wielu dni fala upałów nawiedza Hiszpanię i Portugalię. Temperatury w regionie sięgają 45 stopni Celsjusza. W dniu wczorajszym znów było tam upalnie. Były miejsca, gdzie słupki rtęci przekroczyły wczoraj 41 stopni ciepła.

Wartości maksymalne zanotowane 8 lipca 2020 na Półwyspie Iberyjskim. Źródło: meteociel.fr

Ekstremalnie długa fala upałów

Upał w lecie nie jest niczym szczególnym, to prawda, ale już upał trwający od kilkunastu dni i mający trwać do końca lipca to nie jest zjawisko tak oczywiste. Tym bardziej, że piszemy o upałach, podczas których temperatury niemal co dzień przekraczają 40 stopni Celsjusza. Tak silna i długotrwała fala upału może mieć negatywne skutki na rolnictwo w Hiszpanii i Portugalii. Tak ekstremalnie wysokie temperatury wpływają negatywnie na zdrowie ludzkie.

fala upałów

W Polsce również zrobi się gorąca, niestety na krótko

W Polsce, inaczej niż na południowym zachodzie Europy upał odpuścił. Od kilku dni notujemy chłodniejsze, ale przyjemne letnie dni. Temperatury bliższe są 20 niż 30 kreskom na termometrach. Sytuacja ta zmieni się w dniu jutrzejszym, kiedy to do kraju na krótko wkroczy gorące, zwrotnikowe powietrze z południa kontynentu.

W piątek 10 lipca słupki rtęci w Polsce południowej wzrosną do nawet 29 stopni Celsjusza. W wielu miejscach kraju zrobi się naprawdę gorąco. Co bardzo ważne, już od wczoraj ostrzegamy przed silnymi nawałnicami, które pojawią się w Polsce po gorącym dniu. O przejściu gwałtownych burz i prawdopodobnych regionach, gdzie pogoda będzie najgroźniejsza pisaliśmy tutaj. Gorące, upalne powietrze zostanie z Polski dość szybko wypchnięte. Już w sobotę 11 lipca, przez kraj przejdzie front atmosferyczny, który niczym miotła „wymiecie” gorące masy powietrza na wschód od Polski.

Wróćmy jednak na południowy zachód Europy, bo tam sytuacja staje się naprawdę groźna. Fala upałów trwać będzie jeszcze przez wiele dni. Analizując modele pogodowe nie widać, by do końca miesiąca słupki rtęci na południu i zachodzie Półwyspu Iberyjskiego spadły poniżej 30 stopni. Co gorsza, po 20 lipca znów widać, że w wielu regionach Hiszpanii i Portugalii słupki rtęci znów wędrowały będą ponad 40 kresek na plusie. Jeszcze kilka dni i zaczniemy szukać ile dni trwała rekordowa w Europie fala upałów. Wiele wskazuje, że obecnie panujące upały nie odpuszczą na Półwyspie Iberyjskim jeszcze długi czas.