Silny mróz w naszym regionie. Wiemy, gdzie odnotowano najniższą temperaturę powietrza od początku jesieni.
Duża zmiana pogody w regionie
Zapowiadaliśmy, że na koniec tygodnia nadejdzie silne ochłodzenie do Polski, co spowodowane jest napływem powietrza arktycznego. Na termometrach notowano przeważnie -6/-4℃. Jednak przy gruncie temperatura spadła do -13℃/-8℃. Rychłego ocieplenia nie będzie i kolejne noce mogą przynosić miejscami dwucyfrowy mróz w obszarach rozpogodzeń, przeciągając się na drugą dekadę listopada.
Trajektoria wsteczna mas powietrza zdradza nam, że napływa powietrze z Arktyki. Przy dominacji ośrodka wysokiego ciśnienia, słabego wiatru i długiej listopadowej nocy są dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Najniższe wartości na termometrach są notowane w drugiej części nocy i nad ranem. Co ciekawe, to noc z 2/3 listopada 2024 r. przyniosła jak do tej pory najniższe wartości na termometrach od początku tegorocznego sezonu jesiennego.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 3.11.2024, 06 UTC dla Warszawy — wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa
Spore spadki temperatury w całym kraju. Najcieplej na wybrzeżu
Najcieplejsza miniona noc była na północy kraju, gdzie na Pomorzu nie obserwowano na ogół ujemnych wartości na termometrach w klatkach meteorologicznych i przy gruncie. Co ważne, to przy samym morzu, czyli na Helu zmierzono w schronie Stevensona na wysokości 2 m aż 5.2℃. Natomiast najzimniejszą stacją synoptyczną okazały się Kielce, gdzie odnotowano -5.9℃. Jeszcze chłodniejsza okazała się stacja telemetryczna w Tyliczu, gdzie zmierzono -7.2℃ na standardowej wysokości pomiarowej. W Stuposianach na południu woj. podkarpackiego odnotowano -6.5℃. Jednak niewiele mniej w Poroninie, gdzie na stacji automatycznej IMGW-PIB zmierzono na 2 m -6.4℃.
Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce w nocy z 2/3 listopada 2024 r. w klatkach meteorologicznych
Jeszcze większy mróz wystąpił przy gruncie i objął praktycznie całą Polskę. Najcieplej było na wybrzeżu, gdzie na Helu odnotowano 3℃, natomiast najzimniej w centrum i na południu. Na stacjach synoptycznych IMGW zmierzono -8℃ w Łodzi, Tarnowie, Zakopanem.
Temperatura minimalna odnotowana w poletkach meteorologicznych na wysokości 5 cm w Polsce z 2/3 listopada 2024 r.
Silny mróz w regionie
Co ważne, były regiony w Polsce, gdzie temperatura okazała się niższa niż na stacjach meteorologicznych IMGW. Na prywatnej stacji meteorologicznej w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej położonej w Czarnym Dunajcu zmierzono -10.6℃ w klatce meteorologicznej, natomiast przy gruncie aż -13.2℃. Wstępnie wiadomo, że w Litworowym Kotle zmierzono -12.8℃, lecz dane są niepełne i wartość zmierzona w osłonie radiacyjnej mogła być niższa. Niepełne dane z tego miejsca wynikają z problemów komunikacyjnych. Dodatkowo w zastoisku w Wojkowicach odnotowano -12.6℃. W Kucębowie stacja eDwin zmierzyła -10.4℃, jednak w Czarnym Dunajcu stacja eDwin odnotowała na 2 m -10.1℃.
Wygląda na to, że w listopadzie znacznie częściej występować będzie mróz przy gruncie i na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. Najbliższa noc nie będzie już tak chłodna na przeważającym obszarze Polski. Dlatego wynikać ma z zalegania zachmurzenia, które ograniczy potencjał do nocnego wypromieniowania ciepła do wyższych warstw. Jednak w nowym tygodniu noce często okażą się mroźne. Wówczas to w zasięgu wyżu i pogodnej aury w wielu miejscach Polski pojawią się silne spadki temperatury. Istnieje duża szansa, że temperatura na wysokości 2 metrów będzie spadać do około -10℃/-5℃. Przy gruncie temperatura w zastoiskach chłodu na obszarach górskich i podgórskich może spadać nocami w okolice -15℃.
Wyż przyniesie niewiele opadów i marznące mgły oraz mróz
Ujemna temperatura nocami i w godzinach porannych występować będzie na wschodzie, południu, centrum. Najrzadziej mróz będzie pojawiać się w zachodniej części kraju oraz w miejscach, gdzie utworzą się mgły niskie chmury stratus oraz mgły. Niewykluczone, że miejscami mgły okażą się marznące. Wygląda na to, że w pierwszej połowie listopada noce i poranki często przyniosą ujemne wartości na termometrach. Aczkolwiek ataku zimy nie przewidujemy w pierwszej połowie miesiąca, gdy to dodatkowo ilość opadów będzie poniżej normy.
Prognozowana orientacyjnie anomalia temperatury powietrza na okres od 2.11.2024 r. do 7.11.2024 r. według modelu EPS dla Europy i obszarów przyległych
Źródło: Fanipogody.pl, wetter3.de, CMM IMGW, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC