Silny mróz jeszcze w Polsce. Temperatura spadła do -18°C. Wichura już w kraju, porywy ponad 70 km/h

Silny mróz wystąpił ubiegłej nocy jeszcze w Polsce. Temperatura spadła aż do -18°C na krańcach południowych. Wichura pojawiła się w kraju, porywy wiatru przekraczają dziś 70 km/h. Występuje wichura.

Silny mróz wystąpił jedynie w górach

Dziś Polska jest w zasięgu rozległego układu niżowego o imieniu Robert, jaki w kolejnych godzinach ma przesuwać się znad Skandynawii w kierunku państw bałtyckich, Białorusi i dalej nad Federacje Rosyjską. Następować ma adwekcja dość ciepłej masy pochodzenia polarnomorskiego znad Atlantyku transportowana przez północne rejony Skandynawii. Jednak w tylnej części niżu przejściowo spłynie dziś pod koniec dnia chłodniejsza masa powietrza. Dlatego też w nocy temperatura spadnie poniżej zera w regionie. Drogi i chodniki mogą stać się miejscami oblodzone i śliskie na północy, centrum i wschodzie kraju.

Silny mróz głównie w górach, 10.02.2023/ 11.02.2023 r. w Polsce

silny mróz w górach jedynie
Silny mróz jedynie w górach

Za nami jeszcze mroźna noc na południu kraju. W Zakopanem temperatura spadła do -11°C a przy gruncie do -18°C przy gruncie. W górach miejscami zanotowaliśmy mróz do -17°C. Natomiast pozostałej części kraju noc okazała się cieplejsza – poinformowało IMGW-PIB.

Silny mróz przy gruncie na południu. Temperatura minimalna 5 cm, 10.02.2023 / 11.02.2023 r. na stacjach PSHM

silny mróz wystąpi w Polsce
Silny mróz w górach

Dwucyfrowy mróz ustąpił, wichura w Polsce

Dziś na skutek wzrostu poziomego gradientu barycznego pomiędzy wyżem a niżem, obserwujemy nasilony przepływ mas powietrza nad Polską. Przepływ nad krajem nasila dodatkowo prąd strumieniowy. Wiatr na nizinach wieje przeważnie poniżej progu wichury. Wzrost prędkości wiatru towarzyszyć będzie również przechodzący od północnego zachodu na południowy wschód, strefie frontu o charakterze chłodnym. Najsilniej poza górami wieje na północy. Głównie w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie porywy mogą osiągać 70-90 km/h. W Darłowie anemometr umieszczony na 10 m, zmierzył 21,5 m/s – 77,4 km/h, natomiast w Ustce niewiele mniej 21,1 m/s – 76 km/h.

Zobacz też: Atak zimy o niespotykanej sile na wschodzie. 200-300 cm śniegu w lutym. Pogoda w Polsce mocno nas zaskoczy

W głębi kraju porywy wiatru nie osiągają więcej niż 40-65 km/h. Zatem nie kwalifikują się na 1 stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Ponownie największa prędkość wiatru związana nie tylko z gradientem ciśnienia, występuje dziś na Śnieżce, czyli „polskiej królowej wichur”, gdzie notowane są porywy wiatru w okolicach 30 m/s. Do tej pory zmierzone zostało tam maksymalnie 29,6 m/s – 106,5 km/h. Na Kasprowym Wierchu jak do tej pory porywy nie przekroczyły 50 km/h.

W nocy nie przewiduje się, aby wystąpił silny mróz w kraju. Aczkolwiek w tylnej części niżu Robert spłynie chłodniejsze powietrza, co spowoduje wystąpienie powszechnych spadków temperatury poniżej zera na wschodzie, północnym wschodzie i północy. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach sięgnie do 3-10 cm.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl