Atak zimy o niespotykanej sile na wschodzie. 200-300 cm śniegu w lutym. Pogoda w Polsce mocno nas zaskoczy

Jeszcze kilka dni temu zapowiadałem atak zimy w Polsce w weekend. Od początku pisałem, że temperatury nie pozwolą na utrzymanie się pokrywy śnieżnej. Jednak faktem jest, że prognozowałem śnieżycę. Jeszcze kilka dni temu pisałem tu o śnieżycy silnej. Przeszacowałem prognozę. Przepraszam Was. Śnieg w nocy z piątku na sobotę popadał, jednak nie była to śnieżyca intensywna. Zupełnie inaczej jest daleko na wschodzie. Japończycy wciąż walczą z potężnym atakiem zimy i nękającymi ich od tygodni silnymi śnieżycami. Opiszę zimę na wschodzie, a w drugiej części wpisu wrócimy do Polski. Pogoda nas zaskoczy.

Potężny atak zimy na wschodzie. Co przynosi potężne śnieżyce?

Wyspy Japonii to bardzo fascynujące miejsce nie tylko jeśli chodzi o kulturę, czy historię. Japonia jest również krajem fascynującym pod kątem pogody. Na wysuniętej najdalej na północ Hokkaido obecnie panuje mróz. Na południowej wyspie Kiusiu temperatury dochodzą do 20 stopni na plusie. Jednak nie o różnicach temperatury w Japonii chcę dziś napisać. Nad północne wyspy spływa bardzo chłodne powietrze z północy. Przynosi to silny atak zimy. Sprawdźmy co jest jego przyczyną.

Atak zimy na wschodzie. Potężne śnieżyce w Japonii
Atak zimy na wschodzie. Śnieżyce w Japonii

Powyżej mapy opadów na wczorajszą dobę (po lewej) oraz na dzisiejszy poranek (po prawej). Po co pokazuję nieaktualne już mapy? Chcę pokazać, że ostatniej doby nad Japonią rozwiną aktywny niż przynosząc jednocześnie potężny atak zimy w północnej połowie kraju. Oczywiście niże to nie jedyna przyczyna silnych śnieżyc jakie nawiedzają Japonię. Są to przede wszystkim opady śniegu związane z chmurami konwekcyjnymi. Potężne śnieżyce uderzają zwłaszcza w zachodnie wybrzeże wysp w skutek efektu morza.

Atak zimy paraliżuje część kraju

Mam nadzieję, że nie nudzicie się czytając wpis o ataku zimy na drugim końcu Świata. Za chwilę zajmę się również pogodą w naszym regionie, jednak na jeszcze chwilę zatrzymam się na dalekim wschodzie. Potężne śnieżyce paraliżują część Japonii od wielu dni. Poniżej obecna grubość pokrywy śnieżnej.

Silne śnieżyce i atak zimy w części Japonii
Silne śnieżyce i atak zimy w części Japonii

Widać tu, że na północy kraju leży ponad 2 metry śniegu. Do tak potężnych ilości śniegu przyczynił się z pewnością ostatni niż, który przetoczył się nad krajem. Jednak atak zimy w części Japonii trwa od tygodni. Codziennie przetaczają się tam śnieżyce konwekcyjną. Każda przynosi kilka centymetrów śniegu. Śnieżyce przechodzi nawet kilka, czy kilkanaście dziennie. Temperatury są tu ujemne, stąd tak potężny przyrost pokrywy śnieżnej. Pokazuje dane o grubości pokrywy śnieżnej z modelu GEMS, jednak przykładowo ECMWF pokazuje na północy Japonii pokrywę śnieżną grubości przekraczającej 300 cm. Nieprawdopodobna ilość śniegu.

Dodajmy do tego, że wiele japońskich miast nie posiada służb delegowanych do odśnieżania. Z jednej strony ciekawi mnie jak długo trwa zimowy paraliż poszczególnych regionów. Z drugiej strony, Japończycy są narodem tak zaradnym i poukładanym, że z pewnością znaleźli sposób na silny atak zimy z jakim przyszło im się zmierzyć. Postaram się zbadać ten temat głębiej i wrócę do Was z wiedzą.

Co z pogodą w Polsce w najbliższych dniach?

Na wstępie wpisu pokajałem się w sprawie przeszacowania intensywności śnieżycy nad Polską. Okazało się, że opady w kraju nie będą dziś tak intensywne jak widziały to modele jeszcze kilka dni temu. Jednak cała reszta prognoz pogody dla Polski sprawdza się doskonale. Spójrzmy na animację temperatury dla kraju.

Atak zimy w Polsce przeszacowany. Zrobi się cieplej

W prognozach, w których nie trafiłem z atakiem zimy i śnieżycą od początku zaznaczałem, że niż przyniesie silne ocieplenie. Pisał o tym również Arek w swoich publikacjach. Powyżej animacja prognoz temperatury na najbliższe dni. Podczas gdy lekki mróz utrzyma się dziś dzień w górach, na nizinach wszędzie w Polsce termometry pokażą już dziś dodatnie temperatury powietrza. Na północnym zachodzie nawet do 8 stopni Celsjusza. Jeszcze dobę temu o poranku notowaliśmy w kraju spadki temperatury poniżej -15 stopni. Dziś na obszarze Polski ponad 5. Ocieplenie jest naprawdę silne. Szkoda, że temperaturę odczuwalną obniży dziś wiatr, który wiał będzie w kraju dość mocno.

Silny wiatr w Polsce w sobotę 11 lutego
Silny wiatr w Polsce w sobotę 11 lutego

Powyżej mapa z prognozą siły wiatru na dzisiejszy dzień. Lokalnie porywy wiatry na nizinach przekraczać mogą 80 km/h. To już porywy bardzo silne. Jednak wiatr niedługo ustanie, a wysokie temperatury w dzień pozostaną w Polsce. Oczywiście, delikatny mróz będzie pojawiał się nocami (bardziej na wschodzie i południu), jednak atak zimy w Polsce w najbliższych dniach z pewnością nie wystąpi. Pogoda w kraju przyniesie nam bardziej przedwiośnie niż zimę.