Silny mróz w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15°C. Wiemy, gdzie będzie najchłodniej

Silny mróz wystąpi w nocy z wtorku na środę. Temperatura spadnie znów poniżej -15°C. Wiemy, gdzie możemy spodziewać się najniższych wartości w Polsce.

Silny mróz spowodowany czynnikiem adwekcyjnym i radiacyjnym w Polsce

W ostatnich dniach lutego pogoda w Polsce jest kształtowana przez silny wyż baryczny z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią, sprzyja adwekcji chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego morskiego o zróżnicowanej wilgotności od końca ubiegłego weekendu.

Jednak 28 lutego 2023 r. sytuacja baryczna nie uległa większej zmianie. Dalej nad Wyspami Brytyjskimi obecny jest układ wysokiego ciśnienia. Dociera do naszej części Europy przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego z rejonu Bieguna Północnego. Silny mróz wystąpił również ubiegłej nocy na południu kraju, o czym pisaliśmy w porannych wpisie o mrozie.

Silny mróz w Polsce. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 1 marca 2023, 06 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa

silny mróz w Polsce
Silny mróz spowodowany adwekcją

Silny mróz wystąpił ubiegłej nocy. Jednak po wschodzie słońca temperatura szybko wzrosła do dodatnich wartości

Ostatni dzień lutego przyniósł pogodę wyżową. Na przeważającym obszarze Polski obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie na krańcach południowych było gdzieniegdzie duże i tam miejscami słabe opady śniegu. Ponadto w godzinach wieczornych na krańcach północnych nastąpi wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe opady słabego deszczu lub mżawki, ograniczając w ten sposób nocną radiacje ciepła. Temperatura maksymalna od 1°C, 2°C na wschodzie do 4°C, 5°C w centrum i na zachodzie. Chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około -2°C. Dlatego, że gradient baryczny ma być w dalszym ciągu niewielki. Wiatr okazał się słaby, na północy z kierunków zachodnich, na pozostałym obszarze z kierunków północnych, okresowo zmienny.

Zobacz też: Atak zimy w marcu. Śnieżyce w prognozach dla Polski. Nawet 15-20 cm śniegu na nizinach. Siarczysty mróz w kraju

Najzimniej noc z wtorku na środę zapowiada się na południu i południowym zachodzie

Noc z wtorku na środę przyniesie na południu zachmurzenie małe. Tylko na obszarach podgórskich w Karpatach umiarkowane i duże, w Bieszczadach możliwy słaby śnieg. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, na północy również duże. Głównie na północy miejscami słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, lokalnie możliwe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. W północnej połowie kraju miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 metrów, również osadzające szadź i marznące. Lokalnie drogi śliskie i oblodzone. W najchłodniejszej części nocy od -8°C do -5°C, tylko w kotlinach górskich od około -16°C do -11°C; w centrum i na zachodzie od -10°C do -4°C, na pozostałym obszarze od -3°C do -1°C, tylko nad morzem około 0°C, 2°C. Jednak z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okaże się słaby, na północy okresami umiarkowany, na południu zmienny. Natomiast na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich, czasem zmienny.

Silny mróz. Prognozowana temperatura na 1 marca 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz w Polsce
Silny mróz w Polsce

Silny mróz spowoduje duże ujemne odchylenie temperatury od normy w nocy z 28.02.2023 / 1.03.2023 r. w Polsce

Prognoza odchylenia anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, 1 marca 2023, 06Z według modelu GEM

silny mróz w kraju
Silny mróz w Polsce głównie na południu, południowym zachodzie

Już jutro podamy kolejne prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl