Mróz dwucyfrowy już w Polsce. Temperatura spadła do -16°C. Wiemy, gdzie było najzimniej

Mróz dwucyfrowy wystąpił w Polsce ubiegłej nocy. Wiemy, gdzie temperatura spadła do -16°C w rejonach górskich.

Mróz spowodowany adwekcją zimnego powietrza z północy kontynentu

Pod koniec lutego aura w Polsce jest kształtowana przez silny układ wyżowy z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, niewielkie centra wyżowe obecne są również w innych krajach europejskich. Ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią, sprzyja adwekcji chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego od ostatniego weekendu lutego.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 28.02.2023, 00 UTC dla Warszawy, uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

mróz powszechny w kraju
Mróz spowodowany adwekcją powietrza arktycznego morskiego z wysokich szerokości geograficznych

W ostatni dzień mijającego miesiąca na aurę wpływa rozciągnięty znad Wysp Brytyjskich w głąb środkowej części Starego Kontynentu układ wysokiego ciśnienia. Spływa do naszej części Europy przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego o zróżnicowanym stopniu wilgotności, dlatego też występują sprzyjające warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu w czasie rozpogodzeń.

Prognoza sytuacji barycznej na 28 lutego 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Blokada wyżowa i mróz w Polsce spowodowany adwekcją z północy po wschodniej stronie wyżu

Dwucyfrowa ujemna temperatura w Polsce

Ubiegłej nocy przy gruncie najchłodniej poza górami było na stacji synoptycznej w Suwałkach, gdzie odnotowano aż -12°C. Na Warmii i Mazurach, czujniki platynowe PT100 w poletkach nad powierzchnią czynną zmierzyły przeważnie -10/-11°C. Również w centrum, Kujawach, Wielkopolsce i południu Polski zdarzył się dwucyfrowy mróz na wysokości pomiarowej 5 cm.

Temperatura minimalna 5 cm, 27.02.2023 / 28.02.2023 r. w Polsce na stacjach PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

zimno w Polsce, mróz największy w Suwałkach
Mróz największy poza górami na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach

W klatkach meteorologicznych na dwóch metrach najchłodniejszą stacją poza górami okazały się Suwałki, gdzie zmierzono na 2 metrach -9,5°C. Jednak najcieplej było w Legnicy, gdzie zmierzono -0,7°C. Najzimniej było w obszarach górskich: -16,2°C Morskie Oko, -15,5°C Dolina Pięciu Stawów, -14,5°C Hala Gąsienicowa.

Zobacz też: Atak zimy w marcu. Śnieżyce w prognozach dla Polski. Nawet 15-20 cm śniegu na nizinach. Siarczysty mróz w kraju

Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych, 27.02.2023 / 28.02.2023 r. w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

mróz dwucyfrowy w górach
Mróz był powszechny w Polsce ubiegłej nocy i o poranku

Mróz dwucyfrowy w kraju. Dane pomiarowe z głównych stacji klimatologicznych IMGW w Polsce, które pokazują, gdzie odnotowano najniższą temperaturę. Jednak nie wszystkie stacje są tu zaprezentowane

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w kraju

Wyżowa pogoda w ostatni dzień lutego

28 lutego 2023 r. przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu okresami duże i tam miejscami słabe opady śniegu. Dalej pozostawać mamy pod wpływem wyżu Jednak pod koniec dnia również na północy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego, na północnym wschodzie możliwe opady słabego deszczu lub mżawki. W najcieplejszym momencie dnia od -1°C, 1°C na wschodzie, około 3°C w centrum do 4°C, 5°C na zachodzie. Jednak chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około -3°C. Dlatego też z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr będzie słaby, na północy zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków północnych.

Mróz dwucyfrowy spowodowany adwekcją powietrza arktycznego z północy do Polski

Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl