Mróz dwucyfrowy wystąpił w Polsce ubiegłej nocy. Wiemy, gdzie temperatura spadła do -16°C w rejonach górskich.
Mróz spowodowany adwekcją zimnego powietrza z północy kontynentu
Pod koniec lutego aura w Polsce jest kształtowana przez silny układ wyżowy z centrum nad Wyspami Brytyjskimi, niewielkie centra wyżowe obecne są również w innych krajach europejskich. Ulokowanie wyżu nad Europą Zachodnią, sprzyja adwekcji chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego od ostatniego weekendu lutego.
Trajektoria wsteczna mas powietrza na 28.02.2023, 00 UTC dla Warszawy, uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

W ostatni dzień mijającego miesiąca na aurę wpływa rozciągnięty znad Wysp Brytyjskich w głąb środkowej części Starego Kontynentu układ wysokiego ciśnienia. Spływa do naszej części Europy przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego o zróżnicowanym stopniu wilgotności, dlatego też występują sprzyjające warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu w czasie rozpogodzeń.
Prognoza sytuacji barycznej na 28 lutego 2023, 12Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Dwucyfrowa ujemna temperatura w Polsce
Ubiegłej nocy przy gruncie najchłodniej poza górami było na stacji synoptycznej w Suwałkach, gdzie odnotowano aż -12°C. Na Warmii i Mazurach, czujniki platynowe PT100 w poletkach nad powierzchnią czynną zmierzyły przeważnie -10/-11°C. Również w centrum, Kujawach, Wielkopolsce i południu Polski zdarzył się dwucyfrowy mróz na wysokości pomiarowej 5 cm.
Temperatura minimalna 5 cm, 27.02.2023 / 28.02.2023 r. w Polsce na stacjach PSHM. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

W klatkach meteorologicznych na dwóch metrach najchłodniejszą stacją poza górami okazały się Suwałki, gdzie zmierzono na 2 metrach -9,5°C. Jednak najcieplej było w Legnicy, gdzie zmierzono -0,7°C. Najzimniej było w obszarach górskich: -16,2°C Morskie Oko, -15,5°C Dolina Pięciu Stawów, -14,5°C Hala Gąsienicowa.
Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych, 27.02.2023 / 28.02.2023 r. w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

Mróz dwucyfrowy w kraju. Dane pomiarowe z głównych stacji klimatologicznych IMGW w Polsce, które pokazują, gdzie odnotowano najniższą temperaturę. Jednak nie wszystkie stacje są tu zaprezentowane

Wyżowa pogoda w ostatni dzień lutego
28 lutego 2023 r. przyniesie na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, na południu okresami duże i tam miejscami słabe opady śniegu. Dalej pozostawać mamy pod wpływem wyżu Jednak pod koniec dnia również na północy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego, na północnym wschodzie możliwe opady słabego deszczu lub mżawki. W najcieplejszym momencie dnia od -1°C, 1°C na wschodzie, około 3°C w centrum do 4°C, 5°C na zachodzie. Jednak chłodniej tylko w kotlinach karpackich, około -3°C. Dlatego też z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr będzie słaby, na północy zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków północnych.
Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC