Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silny mróz wystąpi w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15°C. Następnie gwałtowne ocieplenie i 15°C oraz wichury

zimno w polsce

Silny mróz będzie krótki, lecz wystąpi w Polsce w nocy z soboty na niedzielę. Temperatura spadnie poniżej -15°C na obszarach podgórskich i górskich. Przyszły tydzień przyniesie powrót ciepłych mas do kraju. Spodziewane także opady w różnej formie, burze i wichury.

Silny mróz tylko na krótki okres czasu w Polsce. W przyszłym tygodniu ponownie ruszy silna cyrkulacja strefowa

Przez dłuższy okres czasu w naszej części Europy panowała duża dynamika w pogodzie związana z aktywną cyrkulacją zachodnią. Często przechodziły niże z frontami atmosferycznymi, które przynosiły duże i całkowite zachmurzenie, wahania ciśnienia, opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy. Pojawiały się nawet w piątek burze na obszarze woj. wielkopolskiego. Już wczoraj od zachodu zaczęliśmy dostawać się w zasięg wędrownego wyżu o imieniu „INGO”. Początek weekendu przynosi uspokojenie w pogodzie, zmniejszenie poziomego gradientu ciśnienia i dużo słońca. Jest to niewątpliwie efekt rozbudowy wędrownego wyżu w suchej masie powietrza za frontem chłodnym. Płynie do nas powietrze pochodzenia arktycznego. Już w niedzielę odsuwane ma być jednak za naszą wschodnią granicę państwową. Będzie to więc tylko krótki epizod z mrozem w kraju.

Sytuacja synoptyczna na 12.02.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Silny mróz wystąpi w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15°C. Następnie gwałtowne ocieplenie i 15°C oraz wichury

Powietrze dociera do nas z rejonu Arktyki i Grenlandii. Uległo one jednak znacznemu przetransformowaniu, płynąc przez Atlantyk i Morza Norweskie. Adwekcja chłodu zaznacza się zwłaszcza na wyższych poziomach izobarycznych. Brak chmur, słaby wiatr i adwekcja chłodu przyczyni się do wystąpienia silnego mrozu. Miejscami powróci problem smogu.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 12.02.2022, 06 UTC, przedstawia jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy. Dotyczy wysokości izobarycznych 700 hPa, 850 hPa i 950 hPa

spływ zimnego powietrza

Silny mróz wystąpi podczas nadchodzącej nocy

Masa ta charakteryzuje się niską zawartością wilgoci. Dlatego też w wielu miejscach obserwujemy pogodną aurę. Noc z soboty na niedzielę będzie szczególnie zimna na południu kraju, gdzie wystąpi silny mróz.

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym z godziny 10:10 w sobotę, które zostało wykonane przez satelitę geostacjonarnego. W wielu regionach jest bezchmurnie, bądź zachmurzenie małe i umiarkowane. Niewielka pokrywa śnieżna widoczna jest m.in na północy i wschodzie.

Silny mróz wystąpi w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -15°C. Następnie gwałtowne ocieplenie i 15°C oraz wichury

Na nizinach termometry pokażą przeważnie od -10°C do -3°C. Najniższych wartości spodziewamy się w woj. małopolskim oraz na Podkarpaciu. Na skutek osiadania zimnego powietrza w wyżu, wystąpią większe spadki temperatury. Zwłaszcza w kotlinach górskich, gdzie w nocy z soboty na niedzielę mróz będzie największy.

Z prognoz kanadyjskiego modelu GEM wynika, że mróz wystąpi na przeważającym obszarze Polski w nocy z soboty na niedzielę. Szczególnie silny mróz jest prognozowany w woj. małopolskim, częściowo na Ziemi Świętokrzyskiej oraz w Małopolsce. Najcieplej w tym czasie będzie na Wybrzeżu.

Silnej radiacji ciepła ma sprzyjać bezchmurna aura, słaby wiatr i długa noc. Na obszarach podgórskich kluczowe okaże się ukształtowanie terenu, gdzie zimne powietrze będzie swobodnie osiadać.

Prognozowana temperatura na godziny poranne w niedzielę według modelu GEM dla Polski

Temperatura spadnie poniżej -15°C. Następnie gwałtowne ocieplenie i 15°C oraz wichury

Na mapach szczegółowych pochodzących z modelu kanadyjskiego dostrzegamy, że największe spadki temperatury powinny wystąpić w Małopolsce oraz na Ziemi Świętokrzyskiej. W kotlinach górskich krótkotrwale temperatura obniżyć może się poniżej -15°C.

mróz dwucyfrowy

Następna noc przyniesie również mróz w kraju. Będzie on jednak dużo słabszy z powodu odsunięcia się głównego strumienia powietrza arktycznego za naszą wschodnią granicę. Napływać zacznie coraz cieplejsza masa polarno morska. Przyszły tydzień zapowiada się z odbudową silnej cyrkulacji zachodniej. Dlatego zwłaszcza na zachodzie i południu Polski, na termometrach zobaczymy nawet 10°C/15°C. Częściej pojawią się opady, a nawet możliwe są wichury.