Silny mróz uderza w kraju. Temperatura spadła do -16°C. Zmierza potężna śnieżyca do Polski

Silny mróz wystąpił ubiegłej nocy i o poranku w Polsce. Temperatura spadła do -16°C. Gwałtowny atak zimy przed nami.

Silny mróz na początku kwietnia. Dwucyfrowe spadki przy gruncie, ale także w klatkach na wysokości 2 m

Pogoda w Polsce ubiegłej nocy była kształtowana przez rozległy i silny klin wyżowy znad północnej i zachodniej Europy. Docierała do nas w dalszym ciągu zimna i przetransformowana masa pochodzenia arktycznego. Z prognoz numerycznych wynika, że drugiej fazie nadchodzącej nocy nad województwa wschodnie wkroczy strefa ciepłego frontu atmosferycznego z istotnym pogorszeniem warunków atmosferycznych. Pojawią się duże opady zimowe jak na kwiecień. Dziś w całym kraju utrzyma się zmienne zachmurzenie z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Sytuacja synoptyczna na 5.04.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

silny mróz w Polsce
Zimne powietrze i silny mróz nocami. Chłodno w ciągu dnia

Za nami bardzo zimna i mroźna noc jak na początek kwietnia. Kwiecień w 2022 i 2021 był zimny a w 2020 roku w okolicach normy termicznej. W tym rok kwiecień również zaczyna się bardzo chłodno. Ostatni ciepły kwiecień był w 2019 i 2018 – informuje IMGW-PIB.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 5 kwietnia 2023, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Silny mróz w Polsce spowodowany adwekcją PAm

Bardzo zimno jak na początek kwietnia w Polsce

Najniższą temperaturę przy gruncie zmierzono w Ostrołęce i Łodzi, gdzie termometr rezystancyjny zmierzył -10°C. Najcieplejszymi stacjami przy gruncie okazał się Gorzów Wlkp. i Gdańsk, gdzie odnotowano 1°C. Mróz okazał się powszechny na przeważającym obszarze Polski.

Silny mróz w kwietniu. Temperatura minimalna na 5 cm minionej nocy i o poranku w Polsce

silny mróz w kraju
Silny mróz w Polsce. Dwucyfrowe spadki przy gruncie

Także na dwóch metrach przymrozki, a gdzieniegdzie nawet większy mróz był okazały się powszechne. To efekt adwekcji powietrza arktycznego z wysokich szerokości geograficznych. Najcieplej było w Gdańsku, gdzie zmierzono 1.2°C, natomiast najchłodniej poza szczytowymi partiami gór w Zakopane, gdzie zmierzono -7,5°C.

Temperatura minimalna w nocy 4.04.2023/ 5.04.2023 r. w Polsce

silny mróz w kraju
Silny mróz w Zakopanem na 2 m

Jeszcze zimniej było w szczytowych partiach gór. Na przykład, na stacji położonej na Kasprowym Wierchu zmierzono w klatce meteorologicznej -15,9°C, natomiast w Karkonoszach -11,8°C. Dlatego też to wyjątkowo duże spadki temperatury jak na początek wiosny w naszych szerokościach geograficznych.

Zobacz też: Śnieżyca niesie do 30 cm śniegu. Wiatr 60-80 km/h. Pogoda w Polsce zaszokuje

Zanotowana temperatura minimalna w Polsce na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m w klatce meteorologicznej

zimno w Polsce
Silny mróz na Kasprowym Wierchu jak na kwiecień 2023

Silny mróz zanotowany 5 kwietnia 2023, 07:00 czasu urzędowego na obszarze Tatr i Podhala

Mróz w Polsce okazał się silny

Napływa zimne powietrze arktyczne do Polski

Środa przyniesie na południowym wschodzie i południu zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. Natomiast w pozostałej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. W najcieplejszym momencie dnia 2°C na północy do 6°C na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat około -1°C. Wiatr okaże słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie zamiecie śnieżne. Jednak już w nocy ze środy na czwartek od wschodu zacznie wkraczać śnieżyca.

Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl