Silny mróz uderzył w Polsce. Temperatura spadła do -16°C. Wiemy, gdzie było najzimniej na stacjach IMGW

Silny mróz uderzył ubiegłej nocy w Polsce. Temperatura spadła przy gruncie do -16°C. Sprawdzamy, które stacje IMGW okazały się najchłodniejsze w nocy z 5/6 marca 2023 r.

Silny mróz w kraju

W sobotę przez Polskę z północy na południe przeszedł front chłodny z opadami, a nawet i lokalnymi burzami. Był on związany z niżem o imieniu Askan przemieszczającym się znad państw bałtyckich nad Rosję. Tuż za strefą chłodnego frontu atmosferycznego zaczęło spływać zimne powietrze arktyczne morskie. Zasadniczo adwekcja chłodu nastąpiła pomiędzy wyżem ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich a niżem odsuwającym się na wschód Europy.

Analiza sytuacji barycznej przez IMGW-PIB, 4 marca 2023, 12:00 UTC dla Europy i obszarów przyległych

silny mróz w Polsce
Silny mróz wystąpił na skutek adwekcji chłodu z wysokich szerokości geograficznych

Pod koniec weekendu utrzymywał się spływ zimnego powietrza pochodzenia arktycznego morskiego o pewnym potencjale chwiejności. Pojawiły się w niedzielę nawet nieliczne burze śnieżne na północ od Poznania oraz na Pomorzu Zachodnim.

Analiza sytuacji barycznej na 5 marca 2023, 00 UTC dla Europy i terenów przyległych według IMGW-PIB

silny mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w kraju

Warto również prześledzić skąd napływało powietrze minionej doby do Polski. Przykładem będzie tu Warszawa i trajektoria wsteczna dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa. Widzimy wyraźnie, że adwekcja chłodu odbywała się z północy na wyżej wymienionych wysokościach. Jeszcze 4-7 dni ta masa zalegała w rejonie Arktyki, ale także w rejonie Koła Podbiegunowego i okolic Bieguna Północnego oraz Grenlandii i Morza Baffina. Napływając do Polski z wysokich szerokości geograficznych ulegała transformowaniu i nabierała wilgoci nad dużymi akwenami.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 5 marca 2023, 18 UTC dla Polski, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

burze śnieżne i silny mróz
silny mróz spowodowany adwekcją chłodu, pojawiły się burze śnieżne

Śniegu przybyło ubiegłej doby, pojawiły się również lokalne burze śnieżne

Ubiegłej doby pojawiły się nad Polską opady śniegu. Głównie o charakterze konwekcyjnym, ale pojawiły się również opady wielkoskalowe. Zanotowano na nizinach przyrost pokrywy śnieżnej od 1 cm do 5 cm. Największy na stacji w Katowicach, bo przybyło tam aż 5 cm białego puchu. Największy ubytek odnotowano na stacji w Kołobrzegu, bo aż 6 cm.

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w ciągu minionych 24 godzin na stacjach IMGW-PIB, 5.03.2023 / 6.03.2023 r. w Polsce

mróz dwucyfrowy i przyrost pokrywy śnieżnej
Najwięcej śniegu przybyło w Katowicach

Spójrzmy dodatkowo na grubość pokrywy śnieżnej, 6 marca 2023 r. o godzinie 7 czasu urzędowego na głównych stacjach IMGW-PIB. Widzimy wyraźnie, że najwięcej śniegu leży na wysokogórskiej stacji IMGW-PIB, która jest ulokowana na Kasprowym Wierchu w Tatrach Zachodnich.

Grubość pokrywy śnieżnej, 6.03.2023, 7:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW-PIB

Grubość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 6 marca 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

silny mróz w Polsce
Silny mróz miejscami w obszarach rozpogodzeń, najwięcej śniegu na Kasprowym Wierchu

Silny mróz w obszarach pogodnego nieba i słabego wiatru, a nawet i ciszy. Po zachodzie słońca w obszarach miejscowych rozpogodzeń doszło do silnego wypromieniowania ciepła

Na szczególną uwagę zasługą również pomiary temperatury powietrza w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 metrów. W całym kraju bez wyjątku panował mróz, lecz jego skala była jednak zależna od wielkości i długości przejaśnień, rozpogodzeń oraz zalegania świeżej pokrywy śnieżnej. Nad śniegiem szybko dochodzi do silnej radiacji po zachodzie słońca. Widzimy wyraźnie, że największy mróz poza górami panował na stacji w Łodzi, gdzie zmierzono -10,6°C. Najcieplej było w Kłodzku, gdzie temperatura wyniosła -0,4°C.

Silny mróz w Polsce spowodowany przejściową adwekcją masy PAm

Zobacz też: Wichura sunie do Polski. Wiatr ponad 100 km/h. Nadciąga cyklon i bardzo dynamiczna pogoda

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych w nocy z 5.03.2023 / 6.03.2023 r.

silny mróz w kraju
Większy mróz w Polsce

Temperatura minimalna na głównych stacjach IMGW-PIB, 6 marca 2023 w ciągu minionej doby

duże spadki temperatury w Polsce
Największy mróz poza nizinami i wyżynami, wysoko w górach w klatce meteorologicznej na Kasprowym Wierchu

Nawet -16°C przy gruncie

Silny mróz panował zwłaszcza przy gruncie. W poletkach meteorologicznych, czyli na wysokości 5 cm nad gruntem/śniegiem powszechny okazał się dwucyfrowy mróz. Największy spadek na skutek wypromieniowania ciepła odnotowano ponownie w Łodzi, gdzie zmierzono aż -16°C. W Toruniu i Lublinie było po -15°C. W Warszawie -13°C, natomiast w Kłodzku -14°C.

Temperatura minimalna powietrza na wysokości 5 cm w nocy z 5.03.2023 / 6.03.2023 r. na stacjach IMGW-PIB

mróz silny przy gruncie
Silny mróz w Polsce przy gruncie

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 6 marca 2023 r. 06 UTC dla Warszawy ukazuje dalszą adwekcje chłodu z wysokich szerokości geograficznych.

Adwekcja arktycznego chłodu z północy do całej Polski.

Kolejne dni zapowiadają się z niżowym wzorem pogody. Często przechodzić mają układy niżowe w pobliżu Polski. Dodatkowo pojawią się aktywniejsze fronty atmosferyczne, możliwe są akcenty zimowe w wielu regionach naszego kraju i zabielenie krajobrazów. Mróz będzie występował głównie nocami i o poranku. Za dnia mróz ograniczy się przeważnie do rejonów górskich. Śnieg więc na nizinach i wyżynach będzie miał tendencje do osiadania i topnienia.

Śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl