Silny strzał ciepła idzie do Polski. Temperatura sięgnie 21°C. Poczujemy powiew babiego lata. Pogoda zaszokuje

Silny strzał ciepła sięgnie Polski. Temperatura przekroczy 20°C na koniec października. Poczujemy późny powiew babiego lata. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze wyliczenia modeli numerycznych.

Dynamiczna pogoda pod koniec października. Czeka nas jednak silny strzał ciepła

Pod koniec października przebieg warunków pogodowych jest kształtowany przez rozległy obszar obniżonego ciśnienia, który rozciąga się praktycznie nad całym Starym Kontynentem i przyległościami. Dlatego też warunki pogodowe nie są stabilne, dodatkowo zdarzają się silne opady atmosferyczne i pojedyncze burze. Zaznacza się w obrębie tego pola niżowego wpływ ośrodków niżowych z układami frontalnymi, które wędrują z południa i zachodu na wschód Starego Kontynentu, kształtując pogodę też w Polsce.

Minionej doby główny wpływ na pogodę miał niż wędrujący z basenu Morza Śródziemnego w kierunku Ukrainy i Rosji. Przyniósł on obfite opady deszczu na południu, częściowo centrum i wschodzie oraz południowym – wschodzie.

Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 27.10.2023 / 28.10.2023 r. 08:00-08:00 czasu lokalnego

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy w minionych 24h. Źródło: CMM IMGW

Opad całkowity – suma za minione 24 h w Polsce według systemu RainGRS zarządzanego przez IMGW-PIB

silne ulewy nad Polską
Silne ulewy nad Polską południową i wschodnią oraz południowo wschodnią. Źródło: CMM IMGW-PIB

Silne ulewy w kraju pod koniec miesiąca. Czeka nas silne ocieplenie w całej Polsce

Niżowa pogoda daje się nam we znaki również na początku ostatniego weekendu października 2023 r. w Polsce. Duża wilgotność w całym pionowym przekroju troposfery powoduje, że na przeważającym obszarze naszego kraju mamy do czynienia z zachmurzeniem dużym i przejściowo całkowitym oraz występującymi przelotnymi opadami deszczu o pochodzeniu konwekcyjnym. Więcej przejaśnień i rozpogodzeń pojawiło się dziś zwłaszcza na południu, gdzie to pod koniec października znajdzie się bardzo ciepła masa powietrza z południa Starego Kontynentu.

Opady o charakterze konwekcyjnym są obserwowane w wielu miejscach na zachodzie, południu, centrum oraz wschodzie i południowym – wschodzie naszego kraju. Dodatkowo na południu Podkarpacia odnotowano pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Niskie ryzyko słabych burz do wczesnych godzin wieczornych będzie również w centrum, wschodzie i południowym – wschodzie naszego kraju i nie przekracza 15-30%.

Dodatkowo w drugiej części dnia, w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego (trasa S7) można było obserwować lej kondensacyjny, który na szczęście nie miał kontaktu z gruntem i szybko się rozmył.

Zmienne warunki atmosferyczne nad krajem

Wygląda jednak na to, że przed nami silny „strzał ciepła”, który zaznaczać się wyraźnie od niedzieli i w ostatnich dniach października. Przebieg warunków pogodowych w dalszym ciągu będzie kształtowany przez wyjątkowo aktywną cyrkulacje strefową atmosfery, jaka przynosić ma napływ łagodnych i bardzo ciepłych mas powietrza.

Należy również wspomnieć, że dziś nad Polską mamy bardzo duży kontrast termiczny. Najchłodniej jest na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie. Tam temperatura maksymalna oscylowała w okolicach 2°C, gdy w tym samym czasie na południu w obszarze większych przejaśnień i rozpogodzeń temperatura wzrosła do 13 – 15°C.

Temperatura powietrza, 28 października 2023 o godzinie 16:00 czasu lokalnego w Polsce. Na podstawie danych ze stacji synoptycznych PSHM

silne ocieplenie w Polsce na południu
Duża różnica temperatury już dziś nad Polską. Źródło: CMM IMGW-PIB

Sytuacja baryczna na 29.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silne ocieplenie w Polsce

Silny strzał ciepła zaznaczy się w Polsce. Napłynie w ciepłym sektorze niżu bardzo ciepła masa powietrza z południa

Duża różnica temperatury w niedzielę nad Polską

Ostatni dzień weekendu przyniesie znów duży kontrast termiczny nad Polską. Po ustąpieniu nocnych i porannych mgieł, które utworzą się w niektórych rejonach naszego kraju i ograniczą widzialność do 100-300 metrów.

Prognozy wskazują, że głównie na północy oraz w kotlinach sudeckich utworzą się mgły, na północnym wschodzie również o charakterze marznącym, ograniczające widzialność do 100 m, natomiast w kotlinach sudeckich do 400 m. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie -4°C na krańcach północno-wschodnich, cieplej, bo do około 6°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie. 

W niedzielę rano obserwowane będą głównie na północnym wschodzie mgły, ograniczające widzialność do 200 m, które mogą mieć początkowo charakter marznący, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność. Rozproszą się jednak z biegiem godzin. Prognozy wskazują, że ostatnia niedziela mijającego miesiąca przyniesie większe rozpogodzenia na południu, południowym – wschodzie i częściowo wschodzie naszego kraju. Inaczej będzie sytuacja wyglądać na północy, północnym – zachodzie, zachodzie Polski, gdzie zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego z większym zachmurzeniem i opadami deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym.

Zobacz też: Uderzy najpotężniejszy niż tego roku. Ciśnienie spadnie do 955 hPa na zachodzie Europy

Niedziela przyniesie dwie pory roku nad Polską

Prognozy numeryczne zakładają, że najwyższa temperatura zostanie odnotowana w pasie dzielnic południowych, gdzie w najcieplejszym momencie dnia będzie nawet 17-19°C. Na tym obszarze zaznaczy się coraz cieplejszy strumień powietrza polarnomorskiego, obszary rozpogodzeń i wiatr fenowy, osuszając i podnosząc temperaturę powietrza. W tym samym czasie na północy i północnym – wschodzie będzie maksymalnie zaledwie 4-9°C. Dodatkowo należy uwzględnić, że kulminacyjny napływ bardzo ciepłej masy powietrza z południa i południowego – zachodu przypadnie na noc z niedzieli na poniedziałek, obejmując obszar całego kraju.

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 29 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie w Polsce. Będzie duża różnica temperatury według ECMWF

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza orientacyjnie na okres od 28.10.2023 r. do 6.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

gwałtowne ocieplenie w polsce
„Silny strzał ciepła” na moment. Jednak wartości mogą okazać się wyższe pod koniec października, niż wynika to z wyliczeń ECMWF HRES na powyższej grafice. Zwłaszcza na południu. Źródło: CMM IMGW-PIB

Bardzo ciepło pod koniec października. Temperatura wyższa o nawet 6-8°C od normy z lat 1991-2020 r.

Niewykluczone, że najwyższe temperatury odnotujemy w ostatnich dniach października. Szczególnie interesująco wyglądają prognozy modeli europejskich na poniedziałek, gdy to temperatura na południu może przekroczyć 20-21°C. Natomiast w reszcie regionów nie będzie na ogół wyższa niż 12-19°C. Znów będzie spora różnica temperatury między północą a południem naszego kraju. Prognozowane są ponadto opady deszczu na zachodzie i północy Polski, gdzie zaznaczy się wpływ następnego frontu atmosferycznego.

Prognoza temperatury powietrza na 30 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny strzał ciepła
Silny strzał ciepła i spora różnica temperatury pomiędzy północą a południem

Szczególnie wilgotny okres synoptyczny czeka nas na przełomie miesięcy, gdy to z zachodu i południa nasuną się kolejne strefy obfitych opadów deszczu, przynosząc na przeważającym obszarze Polski spore opady wielkoskalowe i konwekcyjne, ale na stabilizacje prognozy musimy jeszcze poczekać. Dodatkowo wzrosnąć może prędkość wiatru, osiągając na pogórzu i w górach skale wichury.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów wstępnie na 31 października 2023, 12 UTC dla Polski według ECMWF HRES 0.1

zmiana pogody nie ustąpi szybko
Ulewne opady deszczu i silny wiatr na południu w ostatni dzień października 2023 r. Prognoza pochodząca z ECMWF dla Polski

Fanipogody.pl