Silny upał w Europie. Bardzo ciepłe powietrze także nad Polską i pył saharyjski. Pogoda zaskakuje pod koniec października 2022

Silny upał zgodnie z prognozami występuje pod koniec października na Starym Kontynencie. Bardzo ciepłe powietrze zalega również nad Polską. Napłynęła do nas masa z południowego zachodu. Ponadto w środkowych i górnych warstwach troposfery zaznacza się pył saharyjski. Pogoda zaskakuje w wielu miejscach Europy. Wartości bardziej przypominają lato niż jesień.

Upał na południu i południowym zachodzie Europy od kilku dni

Zgodnie z prognozami w wielu regionach Europy obserwujemy nadzwyczaj wysokie temperatury. Na południu i południowym zachodzie Starego Kontynentu występuje upał. Na termometrach umieszczonych w klatkach meteorologicznych temperatura sięga 30°C/35°C. Konfiguracja pola ciśnienia i geopotencjału, wymusza napływ bardzo ciepłej, ale przetransformowanej masy nad Europę wprost do Polski. Obszarem źródłowym tego powietrza są rejony Hiszpanii oraz północno zachodniej Afryki.

Silny upał na Półwyspie Iberyjskim. Zanotowane wartości maksymalne w Hiszpanii, 28 października 2022

silny upał w Hiszpanii
Upał w Hiszpanii dziś

W Jeleniej Górze za sprawą wiatru fenowego blisko dnia gorącego

Ostatni piątek października najcieplejszy okazał się na zachodzie, południowym zachodzie i południu Polski. Na tym obszarze notowano przeważnie od 20°C do 24.5°C. Najcieplejszą stacją okazał się posterunek w Jeleniej Górze, gdzie zanotowano 24.5°C, chociaż na pełne dane przyjdzie nam poczekać do 20, gdy spłyną wszystkie depesze ze stacji synoptycznych. Wstępnie zabrakło zaledwie 0,5°C do dnia gorącego. Tak duży wzrost temperatury na południowym zachodzie kraju nie byłby możliwy bez wiatru fenowego, który osusza powietrze i podnosi temperaturę. Latem przy tym kierunku i skali adwekcji ciepłego powietrza panowałby upał w naszych szerokościach geograficznych. Noce ponadto byłyby tropikalne. Mamy jednak koniec października, ale i tak temperatury są nadzwyczaj łaskawe w tym roku i znacznie powyżej średniej wieloletniej. W mijającym tygodniu upał występował m.in na południu Włoch, zdarzył się również na południowym zachodzie Francji.

Bardzo ciepłe ostatnie dni października

Należy wspomnieć, że jak do tej pory najcieplejszym dniem w mijającym miesiącu był 17 października 2022. Wówczas na stacji pierwszego rzędu w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zmierzono 25,2°C. Do końca mijającego miesiąca utrzyma się podział na chłodniejszą północ i cieplejsze południe Polski. Na południowym – zachodzie i zachodzie oraz południu może być nawet 19°C/24°C pod koniec miesiąca.

Silny upał miejscami w Europie. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 28 października 2022, 18 UTC dla Warszawy, wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

zwrotnikowe powietrze nad Polską pod koniec października 2022
Płynie do nas bardzo ciepłe powietrze

Wygląda, że mamy najcieplejszy 28 dzień października od lat. W Jeleniej Górze był prawie dzień gorący, kluczowy okazał się ciepły wiatr fenowy. W ostatnim wieloleciu nie było takich temperatur w tym dniu. Miejscami jest cieplej niż w 2013 roku.

Maksymalna temperatura powietrza 28 października (1991-2021) na stacjach pomiarowych IMGW

wysoka temperatura w Polsce
Temperatura maksymalna w ciągu minionych 20 lat na stacjach PSHM w Polsce (1991-2021)

Zanotowana temperatura maksymalna na godzinę 15:00 na stacjach telemetrycznych IMGW-PIB, 28 października 2022

ciepły dzień, blisko dnia gorącego
Najcieplej na posterunku w Jeleniej Górze, 28 października 2022 w Polsce

Duża dodatnia anomalia temperatury w wielu miejscach Europy

Na mapach anomalii temperatury widzimy duże odchylenia od średniej wieloletniej. Najwyższe temperatury występują na Półwyspie Iberyjskim oraz we Francji. Bardzo ciepło jest również na Wyspach Brytyjskich, gdzie w ostatnich dniach temperatura przekracza na posterunkach MetOffice 20°C w klatce meteorologicznej.

Zwróćmy również uwagę na prognozowane średnie odchylenie temperatury na okres od 28.10.2022 do 31.10.2022. Widzimy wyraźnie, że na zachodzie i w centrum oraz wschodzie Europy, odchylenie od średniej wieloletniej potrafi sięgać 6°C/11°C. Są to ekstremalne anomalie temperatury jak na koniec października.

Silny upał w Europie. Prognoza średniej dobowej anomalii temperatury na 3 dni, uwzględniając stary okres bazowy 1979-2000

duża dodatnia anomalia i upały w wielu regionach
Silny upał w Europie, duże dodatnie odchylenie w wielu regionach

Najchłodniej było dziś w zasięgu zachmurzenia warstwowego na północnym wschodzie

Koniec października będzie więc przynosił letnie wartości na termometrach szczególnie na Półwyspie Iberyjskim, Niemczech, Krajach Beneluksu. Nadzwyczaj wysokie temperatury nie ominą również Polski, ale w zasięgu podinwersyjnych chmur i mgieł radiacyjnych wzrost temperatury będzie mocno ograniczony, ale będą to zjawiska ograniczone pod względem zasięgu do wschodniej i północno wschodniej części kraju. Dziś doskonale było to widać po danych pomiarowych z sieci obserwacyjnej IMGW.

Temperatura maksymalna, 28 października 2022 na obszarze Polski na stacjach IMGW-PIB

silny upał w Europie, w Polsce również bardzo ciepło
Bardzo ciepło w Polsce

W środkowej i górnej troposferze rozciąga się układ Omega. Rozpościera się on w pasie Afryki, przez Morze Śródziemne, przez Polskę aż po Skandynawię. Nad północno wschodnim i wschodnim Atlantykiem znajdują cyklony. To one we współpracy z centrum wyżowym na południe od nas, powoduje napływ bardzo ciepłej masy powietrza. W powietrzu tym obecny jest pył saharyjski, którego koncentracja wzrasta w godzinach wieczornych w piątek. Może objawiać się to w weekend zmętnieniem nieba i specyficznymi barwami nieba podczas wschodów i zachodów Słońca.

Silny upał na południowym zachodzie Europy. Analiza synoptyczna IMGW na 28 października 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Silny upał w Europie
Nad Europą zalega na ogół powietrze zwrotnikowe. Najsilniejsze upały na południowym zachodzie

Prognoza koncentracji pyłu znad Sahary na 29.10.2022, 00 UTC według greckiego modelu SKIRION

pył znad Sahary obecny w powietrzu zwrotnikowym
Pył saharyjski również nad Polską

Październik jest bardzo ciepły nie tylko w Polsce, ale również w innych w regionach Europy

Wygląda na to, że październik 2022 okaże się najcieplejszy od lat. Jest on na ten moment anomalnie ciepły. Zapisze się on z odchyleniem na obszarze Polski w w okolicach 2,6°C. Również w pierwszych dniach listopada temperatura będzie powyżej normy. Bardzo ciepło zapowiada się pierwszy dzień listopada. Modele prognozują wartości od 17°C do 22°C. Dużo jednak zależeć będzie od skali rozpogodzeń i przejaśnień. Wkrótce podamy więcej informacji.

Prognoza anomalii miesięcznej za okres od 1.10.2022 do 31.10.2022, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 dla Polski

Silny upał w Europie. Bardzo ciepłe powietrze także nad Polską. Pył saharyjski nad Polską. Pogoda zaskakuje pod koniec października
Bardzo duże dodatnie odchylenie temperatury

Fanipogody.pl