Upał 35°C na południu. Mróz -32°C na północy. Nieprawdopodobna jesień trwa. Nad Polską antycyklon

Nie mogę napatrzeć się na mapy temperatury z regionu Azji. Na południu kontynentu trwa silny upał. Na północy zaś warunki są iście zimowe. Niesamowity widok, stąd dziś kilka słów o tej pogodowej ciekawostce. Na koniec wpisu zajrzę w nasz region, ponieważ pogoda w Polsce również nie będzie w najbliższych dniach bardzo standardowa.

Upał w Azji sięga 35 stopni Celsjusza

Zacznijmy od bardzo wysokich temperatur jakie nadal panują na południu Azji. W pasie od południowych Chin po Indie upał sięga 35 stopni Celsjusza.

Upał na południu Azji
Upał na południu Azji

Fala upałów trwa tutaj od wielu tygodniu. Zdaję sobie sprawę, że południe Azji to regiony prawie przyzwrotnikowe, jednak tak silny upał robi tu olbrzymie wrażenie, jeśli zestawić go z silnym mrozem jakie panuje choćby w części Chin. Poniżej zestawienie najwyższych temperatur za ostatnią dobę na kontynencie azjatyckim oraz najwyższych temperatur w Chinach (źródło Ogimet)

Upał w Azji i w samych Chinach
Upał w Azji i w samych Chinach

Oczywiście w całej Azji najgoręcej jest bliżej Półwyspu Arabskiego. Przykładowo w Iranie termometry przekroczyły wczoraj 40 stopni Celsjusza. Bardzo gorąco jest również w Kuwejcie. Jednak na powyższej grafice pokazałem również dziesięć najcieplejszych miejsc w Chinach. Tutaj należy zwrócić uwagę, że w samych Chinach upał wystąpił we wszystkich dziesięciu miastach z czołówki pomiarów. Zobacz również: Silny atak zimy w USA

Potężny kontrast termiczny w Azji

Tak jak pisałem powyżej, może i sam upał w Azji nie robiłby na mnie tak wielkiego wrażenia, gdyby nie zestawić go z temperaturami ujemnymi panującymi tej samej doby na kontynencie. Poniżej dziesięć najchłodniejszych miejsce w samych Chinach.

Mróz w Chinach
Mróz w Chinach

W samych Chinach najniższe temperatury osiągały ostatniej doby -17 stopni Celsjusza. To prawie 50 stopni różnicy temperatury na obszarze jednego państwa podczas jedne doby. To zestawienie robi jeszcze większe wrażenie, gdy zestawić najwyższe temperatury ostatniej doby (Iran) z temperaturami najniższymi (-32 stopnie na Syberii). Do daje ponad 70 stopni różnicy na jednym kontynencie. Oczywiście Azja jest kontynentem olbrzymim, jednak mi te 70 stopni wpływa na wyobraźnie, nie wiem jak Wam.

Upał w Polsce nie wystąpi, ale zrobi się naprawdę ciepło

Wiem, że mam czytelników, którzy nawet we wpisach dotyczących dalekich zakątków Świata szukają informacji o pogodzie w kraju i regionie. Staram się wychodzić na przeciw tym wymaganiom i często końcówkę wpisów poświęcam pogodzie w naszym kraju. A tutaj mam same dobre informacje pogodowe. Polska i region dostały się pod wpływ antycyklonu. Wyż zapewni nam wspaniałą, słoneczną pogodę w najbliższych dniach.

Temperatury w Polsce na poniedziałek
Temperatury w Polsce w poniedziałek

W najbliższe dni w Polsce będzie nie tylko pogodnie, ale i bardzo ciepło. Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 31 października. Termometry na południu kraju wskazywać mogą nawet 23-24 stopnie Celsjusza. Ciepło będzie również w piątek i w weekend. W wielu miejscach w kraju termometry przekraczały będą 20 stopni Celsjusza. Do tego brak opadów i mało zachmurzenia. Czego oczekiwać więcej od prognoz pogody na przełom października i listopada? No chyba, że ktoś zażyczyłby sobie upał. Jednak to byłaby już znaczna anomalia temperatury. Aż tak ciepło w najbliższych dniach wcale być nie musi, by na naszych twarzach pojawiał się uśmiech związany z pozytywną pogodą.