Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Nadciąga silny upał. Ponad 40 stopni na południu. Gorący żar już w tym tygodniu w Polsce

Upał na południu. Dni gorące i ponad 30 stopni w Polsce. Nadciąga lato


Mamy szósty dzień czerwca, a upał w Polsce w tym roku jeszcze nie został odnotowany. Maj upłynął pod znakiem temperatur w normie w naszym kraju. Jednak przykładowo na południu Hiszpanii anomalia temperatury była znacznie ujemna. W tym tygodniu sytuacja wróci do normy. Na południu kontynentu pojawią się bardzo wysokie temperatury. Gorąco, a wręcz upalnie zrobi się również w Polsce. Zapraszam na szczegóły wpisu o zdecydowanie „ciepłym” zabarwieniu.

Upał na południu zrobi się bardzo silny

Cały maj czekaliśmy na silny upał na południu Hiszpanii. Po rekordowo ciepłym kwietniu maj nie rozpieszczał Hiszpanów temperaturami powietrza. W regionie zagościły niże przynosząc deszczową i niezbyt ciepłą aurę. Szczęśliwie dla miłośników wysokich temperatur sytuacja powoli wraca do normy.

Upał powraca na południe Hiszpanii
Upał powraca na południe Hiszpanii

Powyżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień dla Półwyspu Iberyjskiego. Widzimy, że upał w regionie stanie się silny. Termometry wskażą do 36 stopni Celsjusza, czyli scenariusz pogodowy powróci do czerwcowej normy. Tak wysokie temperatury powietrza nie są niczym szczególnym dla regionu w czerwcu Niektóre z prognoz pogody widzą wartości temperatury nawet na poziomie 40 stopni Celsjusza na południu Hiszpanii i Portugalii. To już prawdziwy żar z nieba. Co ciekawe, w pozostałych regionach Europy Południowej temperatury powietrza wcale nie będą tak wysokie. We Francji, Włoszech, czy na Bałkanach temperatury powietrza będą podobne do tych, które w najbliższych dniach obserwowali będziemy w naszym kraju (o tym za chwilę).

Upał występuje jeszcze w Turcji, jednak to bardzo lokalnie, na południu kraju. W pozostałych regionach Turcji jest powiedziałbym.. raczej chłodno. Temperatury w wielu regionach kraju nie pokazują nawet 20 stopni Celsjusza. To wpływ adwekcji chłodnych mas powietrza w region. To te same masy powietrza, które przyniosły przymrozki w Polsce kilka dni temu. Widzimy zatem, że lato w większości regionów kontynentu nie pokazuje jeszcze swojego gorącego oblicza. Przeczytaj również: Gwałtowne burze w tym tygodniu w Polsce

Pierwszy upał w Polsce w tym roku?

Mam dobre wiadomości do fanów wysokiej temperatury powietrza w naszym kraju. W tym tygodniu do kraju napływać będą bardzo ciepłe masy powietrza z południa. W wielu regionach kraju temperatury powędrują naprawdę wysoko. Jednak, czy pojawi się upał? Poniżej prognoza temperatury dla Polski na cały tydzień.

Upał w Polsce bardzo prawdopodobny w tym tygodniu

Podczas gdy jeszcze wczoraj wyliczenia temperatury mówiły jasno, że upał w Polsce w tym tygodniu wystąpi, tak dziś model ECMWF jest nieco bardziej ostrożny w swoich wyliczeniach. Jednak mimo wszystko widać trzydziestki w prognozach temperatury dla Polski. Pamiętajmy jednak, że od południa wkroczył do nas niż, który przynosi i przez kilka dni przynosił będzie zachmurzenie na południu kraju. Dlatego też wysokie temperatury w tym upał, możliwe będą w centrum i na północy Polski. W południowej połowie kraju od dobrych kilka stopni mniej niż w regionach północnych.

Upał na północy, tylko ciepło na południu
Upał na północy, tylko ciepło na południu

Fajnie widać to na kolejnych mapach z prognozą temperatury. Temperatury powietrza będą niższe na południu Polski, jednak wcale nie oznacza to większego komfortu termicznego dla nas. Podczas gdy na północy kraju będzie dużo cieplej, na południu panowała będzie większa wilgotność. Dlatego też pomimo „tylko” 22-24 stopni na południu Polski oddychało będzie nam się trochę trudniej. Na północy zaś to upał lub temperatury tylko minimalnie poniżej 30 obniżały będą w kolejnych dniach nasz komfort psychiczny.

Do kraju wraca lato, w raz z nim burze. Lokalnie groźne

Wiemy już wszystko o temperaturach powietrza, to teraz kilka słów o nadchodzącej dynamice w pogodzie. W tym tygodniu burze nad Polską są pewne. Wiemy również, że lokalnie burze mogą być groźne. Największym zagrożeniem ze strony burz, będą ulewne opady deszczu oraz dość spora aktywność elektryczna (dużo wyładowań atmosferycznych). To dlatego, że burze rozwijać będą się w dobrych warunkach termicznych. W region napływa ciepłe powietrze z południa. Burze i możliwy upał towarzyszyć będą nam do końca tygodnia. W nadchodzący weekend pogoda również będzie niestabilna (co nie oznacza, że coś będzie nie tak 😉 )

Burze w tym tygodniu w Polsce
Burze we wtorek nad Polską

Powyżej prognoza zjawisk burzowych Polskich Łowców Burz wydana na dziś przez Artura Surowieckiego. Widzimy, że burze możliwe są w całej południowej połowie kraju. Dziś jeszcze nie powinny być to zjawiska o dużej intensywności. Oczywiście zarówno dziś, jak i w kolejnych dniach w kategorii pogody w Polsce Arek przygotowywał będzie dla Was wpisy dedykowane burzom w kraju.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk