Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silny upał w Polsce zostanie na długo? Do 33-34 stopni w najnowszej prognozie pogody

Upał w Polsce. Jak długo potrwa fala upałów w kraju?


W dniu dzisiejszym, w sobotę 8 lipca rozpoczynamy falę upałów w Polsce. Z krótkimi przerwami na burze upał zostanie z nami przez wiele dni. We wpisie sprawdzimy gdzie w kraju i regionie temperatury będą najwyższe. Przejrzę również modele pogodowe pod kątem tego jak długo wysokie temperatury zostaną z nami.

Upał w Polsce. Dlaczego zrobi się bardzo gorąco?

Mam sąsiada, który zawsze mówi „zima jest, to musi być zimno”. Nigdy nie usłyszałem od niego, że „lato jest, to musi być ciepło”. Nie wiem czemu nie przekuł tego powiedzonka na okres letni. Jednak faktem jest, że z tym latem i ciepłem w Polsce często wcale nie jest tak różowo. Rozpoczynający się weekend oraz przyszły tydzień nie wpiszą się w ten trend.

Upał dotrze do Polski. Napływ gorących mas powietrza
Upał w Polsce. Napływ gorących, zwrotnikowych mas powietrza

Powyżej mapa temperatury powietrza na wysokości około 1500 metrów. Można powiedzieć, że mało kogo to obchodzi, jednak mapy te doskonale odzwierciedlają z jakimi masami powietrza mamy do czynienia w danym regionie. Widzimy, że do Polski dotrą ciepłe, nawet bardzo ciepłe masy powietrza z południa. To właśnie dlatego wraca do nas upał. Ponieważ gorące, zwrotnikowe powietrze zostanie z nami na dłużej, to i fala upałów potrwa dłużej niż trzy dni. Oczywiście zdarzały będą się w kraju dni burzowe, podczas których zrobi się nieco chłodniej, jednak pamiętajmy, że burze to zjawiska lokalne, nie wpływają na pogodę w większym regionie (z wyjątkami, ale nas to w kolejnych dniach nie będzie dotyczyło). Przeczytaj również: Potężne gradobicia w Hiszpanii. Grad wybijał szyby i niszczył dachy

Potężny upał na południu Europy

Zanim przejdę do prognozy pogody dla Polski, spójrzmy co obecnie dzieje się w pogodzie na południu kontynentu, ponieważ upał jest tu potężny. Poniżej mapa na jeden z dni przyszłego tygodnia.

Bardzo silny upał na południu Europy
Potężny upał na południu Europy

Nie ma większego znaczenia z którego dnia tygodnia pokazałbym mapę. W każdym wypadku upał na południu kontynentu jest bardzo silny. Temperatury w Hiszpanii oraz na Sardynii przekraczał będzie w przyszłym tygodniu 40 stopni Celsjusza. Powyżej 35 stopni praktycznie co dzień będzie w pasie od południowej Francji, przez Włochy, Grecją, Bałkany, po Rumunię, Bułgarię i Turcję. Mamy lipiec, więc bardzo nas to nie dziwie, jednak przyznać należy, że trwająca od wielu dni i jeszcze przez wiele dni fala upałów powyżej 35 stopni Celsjusza robi wrażenie.

Na jak długo gorąco zrobi się w Polsce?

Wpis zacząłem od informacji, że napływa do nas coraz cieplejsze powietrze z południa. To prawda. Upał w Polsce nie będzie tak silny jak na południu Europy, jednak u nas zrobi się również bardzo ciepło. Poniżej animacja z prognozą temperatury dla Polski na kolejnych kilkanaście dni.

Upał pojawi się również w Polsce

Do 32 stopni Celsjusza już dziś pojawi się na zachodzie kraju. Lokalnie temperatury będą z pewnością jeszcze wyższe. Na wschodzie upał w sobotę i niedzielę jeszcze nie wystąpi, choć lokalnie z pewnością będzie blisko trzydziestek. W całym kraju ogłosić możemy, że przed nami dzień gorący. Z definicji to taki dzień, w którym temperatury przekroczyły 25 stopni Celsjusza. W poniedziałek przez kraj przechodził będzie front atmosferyczny przynosząc burze. Dlatego też w pierwszy dzień nowego tygodnia upał może w Polsce nie wystąpić.

Upał w Polsce w przyszłym tygodniu
Upał w Polsce w przyszłym tygodniu może być silny

Od wtorku jednak prawdopodobnie w całym kraju wrócą już wysokie temperatury. Wtorek i środa przyniosą jeszcze lokalne burze, jednak nie przeszkodzi to we wzroście temperatur powyżej 30 stopni Celsjusza. Powyżej mapa z prognozą temperatury na środę. Lokalnie termometry wskażą tego dnia nawet 34-35 stopni Celsjusza. Fala upałów trwała będzie do końca tygodnia. Upał w Polsce widać również w przyszły weekend. To odległy termin w prognozach, jednak trend wskazuje, że lato z wysokimi temperaturami utrzyma się w regionie również w drugiej połowie lipca.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk