Wyjątkowo silne burze niosące gradobicia przeszły ostatniej doby na południu Europy. Niebezpieczna pogoda panowała zwłaszcza na południowym zachodzie. W Hiszpanii nawałnice niszczyły karoserie samochodów i wybijały szyby w oknach.
Czemu gradobicia na południu były tak silne?
Nie byłbym sobą, gdybym prócz przytoczenia faktów gdzie i kiedy gradobicia były najsilniejsze, nie zaczepiłbym tematu przyczyny tak silnych burz na południu. Przede wszystkim nad regiony południowe napływa gorące, zwrotnikowe powietrze znad Afryki. Temperatury sięgają tu 40 stopni Celsjusza. Napływ gorących mas widać na grafice poniżej.
W związku z obecnością bardzo gorących, zasobnych w wilgoć mas powietrza energia dostępna konwekcyjnie CAPE wzrasta do ponad 2000 J/kg. Jest to wartość parametru na bardzo wysokim poziomie. Jednak sama energia dostępna drogą konwekcji nie wystarczy by powstały silne burze. Podczas ostatnich kilkudziesięciu godzin zapalnikiem do powstania silnych superkomórek burzowych był aktywny niż, który przemieszczał się w regionie. Czynnik wspomagający konwekcję, przy zalegającym w Hiszpanii gorącym i wilgotnym powietrzu sprawił, że w regionie powstały potężne burze niosąc gradobicia i nawalne opady deszczu.
Gradobicia na północnym wschodzie Iberii
Poniżej prezentuję mapę, która podsumowuje wyładowania jakie padły na Półwyspie Iberyjskim. Widać, że przez północny wschód kraju przetoczyły się silne, bardzo aktywne elektrycznie burze.
Widać, że burze w regionie były naprawdę mocno naładowane elektrycznie. Jednak głównym zagrożeniem jakie niosły te superkomórki był grad. Burze te niosły gradobicia tak silne, że krajobrazy zabielały się dosłownie jak w środku zimy. Grad nie dość, że przykrywał miasta warstwą lodu, to dodatkowo kule gradowe wybijały szyby i niszczyły karoserię w samochodach. Przykładowe skutki intensywnych opadów gradu znaleźć możemy w sieci. Poniżej zdjęcie udostępnionych na profilu FB Meteoplus.
Na zdjęciu nie widzimy nagłego ataku zimy. Zostało ono wykonane 7 lipca w miejscowości Vitoria-Gasteiz na północy Hiszpanii. W regionie grad niszczył pola. Zgłoszono setki szkód uszkodzonych w skutek gradobicia samochodów. Silne burze następnie przeniosły się do Francji, gdzie pogoda również była ostatniej doby groźna.
Kiedy burze wrócą do Polski?
Dostaliśmy się pod wpływ wyżu Evi, o czym dość szczegółowo pisał wczoraj Arek. Jednak spokoj w pogodzie nie potrwa długo.
Już w poniedziałek na powyższej animacji widać powrót przelotnych, lokalnych opadów pochodzenia konwekcyjnego. Nie powinny być to burze silne, gradobicia nam raczej nie grożą. Nieco silniejsze burze widać w prognozach na wtorek i środę dla Polski. Tylko o tym wspomnę, na tym etapie jeszcze nie wnikając w szczegóły. Podobnie jak wyłącznie wspomnę o tym, że silne burze widać w modelach pogodowych na kolejnych weekend lipca. To jednak są zbyt daleki terminy, bo pisać o konkretach. Jednak widać powrót burz w prognozach dla Polski. Przyszły tydzień przyniesie nam ponowny wzrost dynamiki w pogodzie.