Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał już blisko naszego kraju. Temperatura zbliżyła się dziś do 30°C i panuje wyż o imieniu EviUpał coraz bliżej Polski. Temperatura dziś zbliżyła się do 30°C na zachodzie kraju w klatkach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wysokości 2 metrów. Znajdujemy się w zasięgu stabilnego wyżu o imieniu Evi w ocieplającej się masie pochodzenia polarnomorskiego.

Upał pojawi się dopiero w weekend i nie wszędzie. Dziś był dzień gorący w wielu regionach

W piątek Polska znajdzie się w zasięgu i pod wpływem rozbudowującego się rozległego klina wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Morza Bałtyckiego po Armenię i północne rejony Włoch, dzięki czemu występuje stabilna pogoda. Zalega jeszcze ocieplająca się masa pochodzenia polarnomorskiego. Jednak w kolejnych dniach zaczną napływać coraz cieplejsze polarnomorskie masy powietrza oraz zwrotnikowe z południa i południowego zachodu.

Zobacz też: IMGW wydało alerty, upał już blisko

Na początku weekendu sytuacja baryczna nie ulegnie diametralnej zmianie. Pogodę w Polsce będzie kształtować rozległy wał wyżowy ze strefą podwyższonego ciśnienia rozciągająca się znad Morza Północnego i Barentsa po południowe obszary kontynentu europejskiego. Z antycyklonem związany będzie napływ suchej i ciepłej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego o stałej równowadze termodynamicznej, dzięki której w całym kraju zaobserwujemy pogodną i słoneczną aurę, bez występowania opadów atmosferycznych. Te możliwe są dopiero w niedzielę głównie na północnym wschodzie, gdzie nie można wykluczyć słabych burz.

Dzień gorący w kraju. Najchłodniej nad morzem i w rejonach górskich, upał sięgnie Polski na początku weekendu

W piątek na przeważającym obszarze Polski występowało zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko na południowym wschodzie okresami duże. Głównie w Bieszczadach mogły wystąpić zanikające słabe opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia notowano dziś od 23°C na północnym wschodzie do 28°C na zachodzie i południowym zachodzie. Niższe wartości w rejonach podgórskich i nad morzem, od 19°C do 22°C. Jednak wiatr z uwagi na niewielką różnice ciśnienia słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

Temperatura maksymalna na wysokości 2 m zanotowana, 7.07.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce – stacje synoptyczne IMGW-PIB

upał i duża zmiana pogody w Polsce
Upał blisko naszego kraju. Zmiana pogody postępuje, już jutro jeszcze cieplej i upał

Podczas nadchodzącej nocy panować ma wyżowa pogoda, sprzyjając silnej radiacji ciepła z gruntu do wyższych warstw. Niewielka zawartość wilgoci w zalegającej masie sprzyjać ma występowaniu nocy bezchmurnej lub zachmurzenia małego. W najchłodniejszej części nocy zmierzymy od 8°C do 14°C, natomiast w rejonach podgórskich od około 6°C do 10°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny z uwagi na niewielką różnice ciśnienia..

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski. Jednak już jutro dzień upalny wystąpi na zachodzie może być nawet 30°C/32°C. W kolejnych dniach upalna pogoda zacznie obejmować kolejne regiony, lecz opady pojawią się na większym obszarze w przyszłym tygodniu i będą głównie pochodzenia burzowego.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz