Silny wiatr w Polsce. Zanotowano poryw 186 km/h, fen daje się we znaki na południu

Duży gradient baryczny sprzyja wietrznej aurze, zwłaszcza na południu Polski, gdzie występuje silny wiatr fenowy. Ociepla również on powietrze. Nad ranem w Katowicach termometry pokazały ponad 21°C. To zasługa wiatru halnego z południa, o czym pisaliśmy tutaj.

Stosunkowo duża różnica ciśnienia występuje pomiędzy układem niskiego ciśnienia, który znad Morza Liguryjskiego przemieścił się w rejon Krajów Beneluksu, a wyżem znad środkowej Rosji z ciśnieniem 1045 hPa. Ciśnienie w centrum niżu spadło do 982 hPa i kieruje się on w rejon Morza Północnego. My jesteśmy w jego rozległym ciepłym wycinku, co powoduje napływ bardzo ciepłego powietrza z południa Starego Kontynentu do Polski o cechach zwrotnikowych, który w kolejnych godzinach będzie zamykany od zachodu przez front chłodny. Spodziewane są opady, które można śledzić tu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 30.10.2018 r. godzina 12 UTC

Silny wiatr halny

Na Śnieżce odnotowano poryw wiatru wynoszący 187 km/h, a na Kasprowym Wierchu 145 km/h. Na stacji meteorologicznej w Karpaczu ok. godz. 02:00 w nocy powiało z prędkością ok. 98,6 km/. Na Kasprowym Wierchu o godz. 6-tej zarejestrowano 35 m/s (126 km/h), na Śnieżce 26 m/s (93,6 km/h).

W ciągu dnia jego prędkość będzie wzrastała. Będzie on osiągał w szerokim pasie zachodnim aż od okolic Łeby po dolinę górnej Odry znaczną prędkość. Z kolei najsłabszy będzie w dolinie Wisły aż do Płocka. Nocą wyraźnie słabnący wraz ze zmniejszającym się gradientem barycznym pomiędzy niżem opuszczającym Morze Północne i wyżem odchodzącym w stronę środkowego Uralu. Spodziewane porywy wiatru poza obszarami górski do 80 km/h.