Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Cyrkulacja strefowa

W naszym prognozach pogody, zarówno tych codziennych, jak i prognozach pogody długoterminowej doćć często pada określenie „cyrkulacja strefowa”. Poniżej sprawdzimy czym jest to zjawisko, a właściwie proces zachodzący w atmosferze.

Czym jest cyrkulacja strefowa?

Cyrkulacja strefowa to proces w atmosferze polegający na przemieszczaniu się mas powietrza w atmosferze. Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, dlatego pogoda w Polsce cechuje się dużą zmiennością. Zarówno na temperaturę, jak i opady w Polsce duży wpływ mają napływające do Polski masy powietrza. W przypadku napływu mas powietrza z zachodu, mówimy właśnie o cyrkulacji strefowej (zachodniej). Cechuje się to często wędrowaniem w nasz region niżów barycznych pochodzenia atlantyckiego. Cyrkulacja strefowa zawsze oznacza wzrost dynamiki w pogodzie w Polsce. W okresie letnim wraz z wędrówką niżu w regionie, przez Polskę przemieszczają się związane z niżem fronty atmosferyczne. Na frontach często dochodzi do rozwoju silnych burz.

Cyrkulacja strefowa. Burze na froncie
Burze na froncie. Cyrkulacja strefowa

Podczas dominacji cyrkulacji strefowej dochodzi nie tylko do docierania w nasz region niżów atlantyckich. Często już nad kontynentem dochodzi do zafalowań na froncie i powstawania płytkich, lecz aktywnych niżów. Te przynosić mogą groźne zjawiska pogodowe w lecie i przykładowo śnieżyce w zimie.

Podsumowując, cyrkulacja strefowa w naszym regionie kojarzona jest z zachodnim kierunkiem przepływu mas powietrza. Podczas tego procesu w atmosferze w okresie letnim często dochodzi do występowania dynamicznej pogody z burzami. Na jesień „strefówka” często oznacza silne wichury w Europie. Zimą cyrkulacja strefowa w Polsce przynosi okres ocieplenia, ale zwiększonej liczby opadów (niestety często deszczu). Na naszej stronie znajdziesz aktualne wiadomości odnośnie pogody na Świecie.