Diabeł pyłowy – dust devil

Diabeł pyłowy, zwany również dust devilem, wirem pyłowym lub diabełkiem to fascynujące zjawisko meteorologiczne. Jest to wir powietrza przypominający wyglądem trąbę powietrzną, jednak w żaden sposób nie jest on związany z burzami. Sprawdzaj jaka pogoda w Polsce na stronie głównej portalu.

Diabeł pyłowy (dust devil). Kiedy i dlaczego powstaje to zjawisko?

Dust devil, bo taka jest angielska nazwa tego zjawiska powstaje w gorące dni, zwłaszcza popołudnia. Podczas takich dnia powierzchnia ziemi nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Dlatego pomiędzy powierzchnią ziemi, a wyższymi partiami troposfery powstaje bardzo duża różnica temperatury (gradient pionowy temperatury). W takich warunkach lokalnie powstaje bardzo silny, wąski pionowy prąd konwekcyjny. Prąd ten dodatkowo wiruje wokół własnej osi, tworząc wąską, bardzo wysoką „trąbę powietrzną”. Jednak trąby powietrzne związane są zawsze z komórką konwekcyjną. Tutaj do zjawiska dochodzi przy pogodnym niebie.

Dust devil – diabeł pyłowy

Prognozy pogody długoterminowe, jak i te wydawane z dnia na dzień nie są w stanie przewidzieć wystąpienia tego zjawiska. Jak widać na powyższym filmie, jest to zjawisko mikrolokalne, jeszcze trudniejsze do zaprognozowania niż to gdzie będzie burza.