Efekt jeziora

Jest to jedno z najciekawszych zjawisk pogodowych. Efekt jeziora występuję zawsze na obszarach przyległych do bardzo dużych jezior (jak Wielkie Jeziora na granicy USA i Kanady), czy mniejszych mórz (jak Bałtyk). Aby mówić o efekcie jeziora zawsze musi występować spływ bardzo chłodnych, arktycznych mas powietrza w region dużego zbiornika wodnego. Dużo zbiorniki wodne zawsze charakteryzują się większą temperaturą powierzchni niż spływające nad wodę arktyczne masy powietrza.

Efekt jeziora, autor zdjęcia: Adam Petrie (@adamp26 on Twitter )

Chłodne, arktyczne powietrze ulega bardzo silnej kondensacji, dochodzi do konwekcji i dynamicznym rozwoju chmur kłębiastych. Efekt jeziora to zatem silna rozbudowa chmur opadowych nad powierzchnią wody. Chmury te wkraczają nad ląd przynosząc silne śnieżyce i często burze śnieżne. Opady przechodzące w wyniku efekty jeziora potrafią generować nawet do 10 cm śniegu w godzinę. Są to jedne z najbardziej intensywnych opadów jakie obserwujemy w zimowym okresie. Efektu jeziora nie możemy zaprognozować w prognozach długoterminowych. Jednak w okresie kilkudniowym silne śnieżyce związane z efektem jeziora zaprognozować jest dość łatwo.

Efekt jeziora. Regiony szczególnie zagrożone

Tak jak opisywałem wcześniej. Na efekt jeziora narażone są zawsze regiony położone nad dużymi zbiornikami wodnymi. Do silnej kondensacji pary wodnej potrzebny jest również spływ bardzo chłodnych mas powietrza. Z najbardziej narażonych na efekt jeziora regionów wymienić należy region Wielkich Jezior na granicy USA i Kanady. Tutaj potężne śnieżyce, przynoszące nawet 1.5-2m pokrywy śnieżnej zdarzają się praktycznie co rok. Piszemy o tym w sekcji z pogodą na Świecie naszego portalu. W Polsce na efekt jeziora narażone są oczywiście regiony północne Polski. Intensywne śnieżyce związane z efektem jeziora obserwujemy w okresie zimowym choćby w Trójmieście, Koszalinie czy Kołobrzegu.