Izohiety

Czym są izohiety? Jak można się domyślić jest to jeden z rodzajów linii łączących punkty o tych samych parametrach na mapach pogodowych. Tak jak izobary łączą ze sobą punkty o tej samej wartości ciśnienia atmosferycznego, tak izohiety łączą na mapie punkty o tej samej sumie opadów atmosferycznych. Praktycznie linie te są bardzo rzadko używane w prognozach pogody.

Izohiety na mapie, źródło grafiki NOAA GOV

Izohiety używane są bardziej w podsumowaniach zdarzeń pogodowych. Przykładowo po przejściu ulewnych opadów deszczu związanych z cyklonami, czy huraganami za pomocą izohiet dokumentuje się obszary, na których spadła dana ilość deszczu. Jak widać, linie te służą bardziej dokumentacji niż prognozowaniu pogody czy to na krótki okres, czy to pogody długoterminowej.

Izohiety. Sposób wyznaczania

W jaki sposób wyznaczane są izohiety? Jak wiemy we wszystkich zakątkach Świata rozmieszczone są stacje pogodowe. Jednym z pomiarów stacji meteorologicznej jest pomiar wysokości opadów. Jeśli na mapie połączymy liniami stacje, które odnotowały tę samą wysokość opadu, to linie te właśnie nazywamy izohietami. Zapraszamy na stronę główną portalu po zawsze aktualne wiadomości ze świata pogody, zarówno z Polski, jak i Świata.