Śmiertelna wichura „EUNICE” nad Polską. Porywy wiatru przekraczają 120 km/h. Wystąpiły zjawiska burzowe. Są osoby ranne, jak i też ofiary śmiertelne.
Śmiertelna wichura nad Polską. Tysiące interwencji strażaków
Zgodnie z prognozami w Polskę uderzyła śmiertelna wichura, za którą odpowiedzialny jest układ niżowy Zeynep (orkanem „Eunice”). Odpowiedzialny jest za nią głęboki atlantycki niż. Niemiecka służba meteorologiczna uznała głęboki cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych za orkan. W wielu regionach naszego kraju porywy przekraczają 110-115 km/h. Na Wybrzeżu wiało aż 130 km/h. Silny wiatr przyczyniają się do wystąpienia wiatrołomów, odnotowane są w wielu miejscach masowe przerwy w dostawach energii elektrycznej.
Niszcząca wichura nad Polską
Wstępny bilans śmiertelnej wichury wskazuje, że dwie osoby w naszej części Europy zginęły, natomiast kilka jest rannych. Po godzinie 10 w sobotę ponad 400 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu. Straż pożarna tylko do godziny 10 dziś interweniowała ponad 7000 razy. Bilans wzrośnie z pewnością w kolejnych godzinach. Natomiast w Europie niebezpieczny niż baryczny zbiera swoje żniwo. Wstępnie mamy 14 ofiar śmiertelnych na zachodzie Europy oraz 2 w Polsce, w tym trzy osoby ranne. Burze były mniej aktywne w naszej części Europy. Nie ma również doniesień o kolejnych trąbach powietrznych.
Niszcząca wichura nad Polską. Z każdą godziną wiatr ma jednak słabnąć
Prognozy numeryczne wskazują, że najsilniejsza śmiertelna wichura w sobotę będzie obserwowana pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Najsilniejszych porywów wiatru spodziewamy się w kolejnych m.in godzinach w środkowej części Polski. Najgroźniej ma być jednak w dalszym ciągu na północy kraju, gdzie prędkość wiatru może jeszcze przekraczać 110-120 km/h, natomiast wzdłuż gmin nadmorskich pojedyncze porywy możliwe są porywy do 130 km/h. Od kilku godzin najgroźniejsza wichura przechodzi przez dzielnice północne. Na stacjach pomiarowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zanotowano do tej pory największe porywy wiatru w Dziwnowie, 126.1 km/h. Natomiast w Darłowie niewiele mniej, bo 122,4 km/h.
Wyliczane porywy wiatru za okres od 19.02.2022, 06Z do 19.02.2022, 19 UTC według modelu francuskiego ARPEGE
Jest to już druga w mijającym tygodniu groźna i śmiertelna wichura. Zmusza ona polskich strażaków do masowych interwencji. Pogotowie energetyczne w wielu regionach usuwa masowe awarie energii elektrycznych. Wstępne informacje prasowe wskazują, że na zachodzie Europy zginęło co najmniej 14 osób, w tym dwie w Polsce.
Rzecznik PSP poinformował, że do pierwszej części sobotniego dnia, najwięcej interwencji odnotowano na Pomorzu Zachodnim oraz w Wielkopolsce.
Wiatr zacznie słabnąć w kolejnych godzinach, gdyż zmniejszy się różnica ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie cyklonu
Modele pogodowe prognozują, że z biegiem godzin fala silnego wiatru przesuwać ma się coraz bardziej na wschód. Śmiertelna wichura zacznie słabnąć. Dopiero dziś wieczorem wiatr osłabnie na tyle, że nie będzie stanowił zagrożenia dla życia i zdrowia. Dlatego też apelujemy o zachowanie ostrożności.
Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 19.02.2022, 06Z do 20.02.2022, 18 UTC według ICON
Ciśnienie atmosferyczne w centrum niżu barycznego „ZEYNEP” powoli rośnie, co oznacza, że ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim powoli wypełnia się chłodniejszym powietrzem. W drugiej części dzisiejszego dnia przesunął się on znad środkowej części Morza Bałtyckiego nad Zatokę Ryską. Przesuwa się on w kierunku północno-wschodniej, wschodniej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Po jego południowej i południowo-zachodniej stronie z każdą godziną zmniejszać ma się poziomy gradient ciśnienia, dlatego też wiatr wieczorem nie będzie już stanowił zagrożenia.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC