Śmiertelne tornado uderzyło. Burza przyniosła potężny lej. Wiatr zrywał dachy, niszczył linie energetyczne i budynki

Śmiertelne tornado uderzyło. Burza przyniosła potężny lej. Wiatr zrywał dachy, niszczył linie energetyczne i domy. Groźna trąba powietrzna na obszarze Turcji.

Śmiertelne tornado na obszarze Turcji

W czwartek, tj 20 kwietnia 2023 r. ok. godz. 13:15 czasu polskiego (14:15 czasu lokalnego) silne tornado uderzyło w Turcję. Jednak tym razem śmiertelne tornado zaobserwowano na przedmieściach Pazarcık w prowincji Kahramanmaraş w południowej części Turcji, gdzie 6 lutego 2023 r. miała miejsce seria silnych trzęsień ziemi. Trąba powietrzna oprócz budynków, doszczętnie zniszczyła również tymczasowe namioty oraz kontenery, w których przebywały osoby poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi. Należy również podkreślić, że niestety nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Najnowsze informacje podawane przez lokalne media wskazują, że na skutek uderzenia śmiertelnego tornada życie straciły przynajmniej 2 osoby, a 46 osób zostało rannych. Trąba powietrzna trwała około 6 minut.

Raport o śmiertelnym tornadzie w ESWD, w którym zawarto informacje o 46 osobach rannych i 2 zabitych

Deputowany CHP Maraş Ali Öztunç poinformował, że dachy mocno zniszczonych budynków odleciały i spadły na miasteczka namiotowe. Przebywał on miejscu zdarzenia. Są ofiary i ranni ludzie. Tornado pojawiło się nagle. Dachy mocno uszkodzonych budynków spadły na miasteczka namiotowe oddalone o 200-300 metrów. Wiele drzew przewróciło się, a samochody zostały uszkodzone. Dwie osoby straciły życie, a 46 osób zostało rannych”. Życie rannych nie jest zagrożone. Niektóre osoby zostały ranne z powodu uniesionych fragmentów lecących z dachów uszkodzonych budynków.

tornado dało się we znaki
Śmiertelne tornado w Turcji uderzyło w miejscu niedawnego trzęsienia ziemi

W rejon po przejściu tornada zadysponowano wiele zespołów sanitarnych i ratowniczych, ranni zostali przewiezieni do szpitali.

Tornado w Turcji spowodowało duże zniszczenia

Öztunç powiedział, że gmina metropolitalna Ankary rozpoczęła odbudowę zniszczonych namiotów, a ofiary trzęsienia ziemi przebywają obecnie na zewnątrz.

Członek Zgromadzenia Partii Zielonych (Green Left Party) Erhan Yapıcı stwierdził, że setki namiotów stały się bezużyteczne.

Zobacz też: Wiosna uderzy pełną siłą. Temperatura do 22 stopni, mnóstwo słońca, a później burze. Prognoza pogody na weekend

Stwierdzając, że jego partia utworzyła w regionie punkt kryzysowy, Yapıcı podał następujące informacje: „Sytuacja jest bardzo zła. Ludzie schronili się w namiotach, a łóżka, kołdry i materiały mieszkalne w namiotach zniknęły. Jesteśmy obecnie w terenie, dokonujemy ustaleń. Wykonaliśmy telefony za pośrednictwem utworzonego przez nas punktu kryzysowego i pracowaliśmy nad dostawą namiotów. Nasze namioty są w drodze. Staramy się natychmiast dostarczyć namioty do ludzi” – powiedział.

Śmiertelne tornado w Turcji

Dodając, że tornado wystąpiło około 14:15. Yapıcı powiedział: „Deszcz, tornado i burza”. Stworzyły efekt jak trzęsienie ziemi w tym miejscu. Budynki uszkodzone podczas trzęsienia zostały zniszczone. Możemy powiedzieć, że na domach w Pazarcık nie pozostał żaden dach. Więcej szkód wystąpiło w uszkodzonych budynkach. Namioty stały się niezdatne do użytku. Jednak rozpoczęliśmy naszą pracę, aby zaspokoić potrzeby ofiar trzęsienia ziemi.”

W kolejnych dniach będziemy na bieżąco informować o warunkach pogodowych w Polsce i Europie. Dlatego też zachęcamy Was do uważnego śledzenia prognoz pogody na łamach naszego portalu. Jednak nie przewidujemy tak ekstremalnych zjawisk, których doświadczyli mieszkańcy Turcji. Aczkolwiek i tak możliwe są pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia.

Fanipogody.pl