Wiosna uderzy pełną siłą. Temperatura do 22 stopni, mnóstwo słońca, a później burze. Prognoza pogody na weekend

Przed nami upragniony weekend. Nie wiem jak Wy, ale ja czekałem na niego bardzo. Ciężki to był dla mnie tydzień, jednak na jego koniec przynoszę same dobre wieści. Prognoza pogody na weekend mówi jasno. Czeka nas prawdziwa wiosna. Będzie ciepło, pięknie i słonecznie, a w niedzielę możliwe są wiosenne, niegroźne burze. Zapraszam na pozytywny wpis na koniec tygodnia pracy.

Wiosna w Polsce. Dlaczego pogoda poprawiła się?

Jeszcze kilka dni temu narzekałem na niskie temperatury. W środku tygodnia narzekałem (a jakże) na intensywne opady. Mamy piątek, przed nami weekend, a ja na pogodę narzekać nie mogę. Spójrzmy dlaczego.

Wiosna w Polsce za sprawą wyżu z północy
Wiosna w regionie. Sprawdźmy dlaczego

Dobrą, słoneczną i ciepłą pogodę w Polsce zawdzięczamy wyżowi z północy kontynentu. Wyż umocnił się i obecnie ciśnienie w jego centrum sięga 1030 hPa. Ośrodek wyżowy zapewnia mnóstwo bezchmurnego nieba, dlatego dziś i w kolejnych dniach czeka nas mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Wyż ten zapewnia nam również ciepłe masy w regionie. Napływa do nas ciepłe powietrze z kierunków południowo wschodnich (do jutra), a słońce od rana powoduje wzrost temperatury w dolnych partiach troposfery. Podsumowując, wiosna w Polsce w weekend rozgości się nad Polską za sprawą wyżu z północy kontynentu.

Wiosna w pełni. Pogoda na weekend przyniesie wysokie temperatury

O napływie ciepłych mas powietrza i silnym nasłonecznieniu pisałem powyżej. To właśnie dlatego piątek i rozpoczynający się weekend w Polsce przyniosą nam wysokie temperatury powietrza. Oczywiście, historia zna przypadki, gdy w kwietniu pojawiał się upał. Przykładowo rok 2012 i 32 stopnie na południu i zachodzie kraju. Jednak w tym roku aż tak ciepło nie jest i w kwietniu nie będzie. Upał pojawia się na południu Europy, jednak temperatury w naszym regionie w kwietniu nawet nie zbliżą się do granicy 30 stopni. Nie zmienia to jednak faktu, że pogoda na weekend przyniesie nam przyjemne, komfortowe temperatury powietrza.

Wysokie temperatury. Wiosna w Polsce
Wysokie temperatury w Polsce. Wiosna w pełni

Piątek przyniesie nam temperatury dochodzące do 20 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na zachodzie kraju. Podczas gdy na nizinach temperatury sięgały będą 17-19, lokalnie 20 stopni, w Tatrach nadal poniżej 10 stopni na termometrach. Sobota upłynie w podobnych temperaturach. Poza wyższymi partiami gór wszędzie w kraju temperatury przekraczały będą 15-16 stopni Celsjusza. Podobnie jak w piątek sobota przyniesie lokalnie temperatury przekraczające 20 stopni. Widziałem już wyliczenia modeli, które wyliczały, że pogoda na weekend przyniesie nawet 22 stopnie Celsjusza. Termiczna wiosna w pełni.

Prognoza temperatury na niedzielę
Prognoza temperatury na niedzielę

Podczas gdy piątek i sobota będą ciepłe w całym kraju, tak w niedzielę pogoda od zachodu zacznie się zmieniać. O froncie atmosferycznym napiszę poniżej. Tutaj pokażę tylko, że psująca się od zachodu pogoda, a dokładniej zachmurzenie frontowe wpłyną na temperatury w Polsce. W niedzielę na zachodzie kraju pogoda na weekend przyniesie ochłodzenie. Termometry wskazywały będą w okolicach 12-14 stopni. Podczas gdy na zachodzie ochłodzenie, nadal bardzo ciepło będzie w centrum i na wschodzie kraju. Tutaj temperatury w niedzielę nadal osiągały będą 18, lokalnie z pewnością i 20 stopni Celsjusza.

Sporo słońca, ale w niedzielę pogoda pogorszy się

Jak do tej pory miałem dla Was same idealne wiadomości dotyczące pogody w Polsce na rozpoczynający się weekend. W sprawie opadów i zachmurzenie, w weekend również wiosna w pełnej krasie. Zobaczmy może animację zachmurzenia i prognozę opadów.

Wiosna w Polsce. Mnóstwo słońca, a w niedzielę burze

Piątek i sobota przyniosą mnóstwo słońca w kraju. Lokalnie, zwłaszcza mogą pojawiać się chmury, jednak nie będzie to zachmurzenie groźne, czy przynoszące opady. Tak wyglądała będzie sytuacja do niedzieli. W niedzielę z zachodu nad kraj wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Wiosna pokaże w niedzielę nieco bardziej dynamiczne oblicze. Nad zachodnią i centralną części kraju pojawi się silniejszy wiatr. Pojawią się również opady. Lokalnie deszcz padać może dość intensywnie. Do tego możliwe są burze. O tym jednak napiszemy więcej w niedzielnej, porannej prognozie pogody.

Podsumowując. Pogoda na weekend przyniesie nam mnóstwo pozytywów. Nad Polską nie zabraknie słońca, a temperatury będą wysokie i bardzo przyjemne. Dopiero w niedzielę do zachodniej połowy kraju dotrze strefa frontu atmosferycznego przynosząc delikatne ochłodzenie oraz opady. Jednak do niedzieli napawajmy się pogodą. Wiosna w pełni. Miłego weekendu !