Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał do 32-34 stopni na południu. Silne ocieplenie w Polsce. Temperatury zaszokują w przyszłym tygodniu

Upał na południu do 34 stopni. Ocieplenie w Polsce

Wiedząc o tym co czeka nas jeszcze pod koniec kwietnia w pogodzie w kraju, dziś muszę napisać wpis o cieple i wysokich temperaturach. Okazja ku temu jest całkiem dobra, ponieważ upał na dobre rozgościł się na południowym zachodzie Europy. Dodatkowo silne ocieplenie rozpoczyna się dziś w Polsce. Na koniec wpisu pochylę się nad niechcianym przez nikogo ochłodzeniem, które czeka nas w przyszłym tygodniu.

Upał na południu jest już codziennością

Cały czas powtarzam, że jako istota ciepłolubna w końcu przeprowadzę się do Hiszpanii. Zapisałem nawet syna do szkółki piłkarskiej, by śladami Roberta Lewandowskiego udać się z nim na południe Hiszpanii całą rodziną. Żarty, żartami, ale południe Hiszpanii i Portugalii to obecnie najcieplejsze regiony w Europie. Upał pojawia się tu prawie codziennie. W zdecydowanej większości regionów temperatury przekraczają 25 stopni.

Upał w Hiszpanii nawet do 34 stopni
Upał w Hiszpanii nawet do 34 stopni

Co prawda przed mieszkańcami Półwyspu Iberyjskiego kilka, nieco chłodniejszych (do 28 stopni) dni, jednak upał wróci w region wraz z początkiem przyszłego tygodnia. Na powyższej mapie widać, że w Andaluzji temperatury wzrosną nawet do 32-34 stopni Celsjusza. To już bardzo wysoka temperatura, jednak marzy mi się, by wysiąść z samolotu i poczuć to zwrotnikowe powietrze. Sprawdź co dzieje się w pogodzie na Świecie.

Powietrze, które przynosi upał, ruszy w nasz region

Tutaj rozpoczynamy najciekawszą część wpisu. To dlatego, że mam dla Was pozytywne informacje pogodowe. Do tego dotyczą one naszego kraju, a nie Hiszpanii, czy Portugalii. Otóż, masy powietrza, które przynoszą obecnie upał na południu, przemieszczać zaczęły się w naszym kierunku. Przyniesie to całkiem silne ocieplenie w naszym kraju.

Upał na południu, a chłodno w Polsce
Wczoraj upał na południu, a w Polsce 20 stopni mniej

Jeszcze w dniu wczorajszym pomiędzy naszym regionem, a południem Europy obserwowaliśmy bardzo duże różnice temperatury. Podczas gdy na południu kontynentu temperatury ocierały się o upał, na zachodzie Polski termometry wskazywały zaledwie 10 stopni Celsjusza. Na szczęście sytuacja ta zmieni się od czwartku. Już dziś do kraju napłynie cieplejsza masa powietrza. W czwartek będą to jeszcze ciepłe masy powietrza ze wschodu. Od piątku napływ ciepłych mas powietrza zmieni się na południowo zachodni. W weekend dotrą do nas bardzo ciepłe masy właśnie znad Półwyspu Iberyjskiego.

Masy zwrotnikowe odpowiedzialne za upał, dotrą w nasz region

Na powyższej animacji dobrze widać, jak jeszcze w środę nad Polską zalegała „kropla chłodu”. Widać również jak od piątku docierają do nas ciepłe masy z południowego zachodu. Oczywiście, u źródeł swej wędrówki powietrze to ma cechu zwrotnikowe, jest gorące i przynosi upał. Jednak podczas swej wędrówki na północ, ochładza się i dotrze do nas już jako masy powietrza kontynentalnego. Nie zmienia to faktu, że przed nami ocieplenie.

Ocieplenie w Polsce w kolejnych dniach
Ocieplenie. Kilka dni z wysoką temperaturą w Polsce

W piątek i cały weekend, w Polsce termometry pokazywały będą ponad 16 stopni. W weekend, lokalnie nie wykluczone są temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. I jeśli już wszystkim zdawało będzie się, że wiosna wyszła zwycięsko z pojedynku z zimą, a upał w Polsce jest kwestią czasu, pogoda nas zaszokuje. Przeczytaj również: Śnieżyce blisko Polski. Przymrozki w kraju na koniec kwietnia

Możliwy incydent zimowy na koniec kwietnia

Wyżej link do mojego wpisu z wczoraj dotyczącego ochłodzenia. Tutaj przejrzymy najnowsze wyliczenia modeli numerycznych. Po cichu liczę, że coś się w prognozach zmieniło i po świetnym, ciepłym weekendzie, przyszły tydzień nie przyniesie nam przymrozków, czy opadów śniegu.

Temperatury spadną na koniec kwietnia
Ochłodzenie w Polsce na koniec kwietnia

Prognozy, niestety nadal widzą ochłodzenie w ostatnich dniach kwietnia w Polsce. Pozytywną wiadomością jest, że ochłodzenie w wyliczeniach modeli numerycznych jest nieco lżejsze. Wciąż jednak lokalnie, nocami na mapach prognoz temperatury widać temperatury ujemne. W dzień w okresie 26-29 kwietnia widać w prognozach regiony, w których temperatura nie przekroczy 5-6 stopni. Do tego, w prognozach wciąż widać aktywny niż z południa, który przynieść może nawet śnieżycę we wschodniej części kraju. Nie zapeszajmy jednak. To wciąż odległy termin w prognozach. Trzymam kciuki, że modele skorygują jeszcze wyliczenia i o incydencie zimowym na koniec kwietnia nie będzie wcale mowy. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, to zachęcam do zapoznania się z prognozą pogody na czwartek 20 kwietnia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk