Śnieżyca blisko Polski. Spadnie 10-15 cm śniegu. Pogoda załamie się jeszcze w kwietniu

W porannym wpisie, w którym przygotowałem dla Was prognozę pogody na weekend majowy wspominałem, że końcówka kwietnia przyniesie nam spadki temperatury. Modele widzą nawet opady śniegu w Polsce. Podczas gdy do śniegu w naszym kraju podchodzę dość sceptycznie, tak dość solidna śnieżyca pojawi się blisko Polski.

Śnieżyca blisko Polski. Czym będzie spowodowana?

Pamiętam, wiele lat temu wybraliśmy się na wycieczkę do Zakopanego. To było w szkole podstawowej. Wycieczka odbywała się w weekend majowy. Gdy wyjeżdżaliśmy, w Lublinie panowała wiosna. Rodzice zapakowali nam wiosenne kurtki przeciwdeszczowe. Na wycieczce nie wyszliśmy z hotelu, ponieważ nad Zakopane i Tatry nadciągnęła śnieżyca. Temperatury spadły w okolice 1-2 stopni. Obecnie aż tak silna atak zimy nam nie grozi, jednak końcówka kwietnia może przynieść nam bardziej zimowe klimaty.

Śnieżyca w Europie. Niż ściągnie chłodniejsze masy powietrza
Śnieżyca w regionie. Rozległy niż na północy

Obecnie na północy Europy uformował się rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia. Powoduje to napływ ciepłych mas powietrza ze wschodu i południowego wschodu w nasz region. Przynosi to i do początku przyszłego tygodnia przynosić będzie umiarkowane i wysokie temperatury w Polsce. Jednak sytuacja baryczna nad Europą zmieni się w przyszłym tygodniu. Wyż zastąpiony zostanie ośrodkiem niżowym (mapa powyżej). W nasz region spływać zaczną chłodniejsze masy powietrza z północy.

Spływ chłodu z północy na koniec kwietnia
Spływ chłodu z północy kontynentu

Prognozowany spływ chłodnych mas powietrza z północy dobrze obrazuje mapa temperatury mas powietrza w wyższych partiach troposfery na dzień 27 kwietnia. Doskonale widać jak w nasz region w tym do Polski spływają dużo chłodniejsze masy powietrza. Sprawdź również: Jaka pogoda w weekend majowy? Prognoza pogody na majówkę 2023

Śnieżyca blisko Polski

Poniżej przygotowana przeze mnie animacja sytuacji barycznej z naniesioną prognozą opadów. Animację przygotowałem na podstawie wyliczeń europejskiego modelu pogodowego ECMWF.

Śnieżyca blisko Polski pod koniec kwietnia

Wybrałem takie mapy źródłowe na których dość fajnie widać, jak ośrodek wysokiego ciśnienia zastępowany zostaje niżem. Pod koniec kwietnia w nasz region dotrą natomiast niże z południa. Będą one zasobne w wilgoć, dlatego śnieżyca blisko Polski będzie dość intensywna. Jednak od początku. Już w najbliższy weekend nad południową Skandynawią pojawi się dość aktywny ośrodek niżowy.

Intensywne opady śniegu w Skandynawii
Aktywny niż i intensywne opady śniegu w Skandynawii

Śnieżyca w Skandynawii może okazać się bardzo intensywna. Jeżeli prognozy sprawdzą się, to w najbliższy weekend na północ od Polski spadnie 10-15, a lokalnie możliwe nawet więcej śniegu. Niż ten przyniesie prawdopodobnie w niedzielę i poniedziałek burze w Polsce. Jednak to nie temat na ten wpis. Wspominałem, że pod sam koniec miesiąca w nasz region dotrą niże z południa Europy. I tutaj robi się jeszcze ciekawiej.

Możliwa śnieżyca na wschodzie kraju
Możliwa śnieżyca na krańcach Polski Wschodniej

Oczywiście to jeszcze dość odległe prognozy. Jednak na ten moment wygląda to tak, że w okolicach 26-27 kwietnia śnieżyca może przejść na krańcach Polski Wschodniej. Podczas gdy nie jestem na dziś pewny opadów śniegu na terytorium kraju, tak atak zimy na wschód od Polski wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Z zaciekawieniem będziemy śledzili kolejne aktualizacje modeli numerycznych.

Ochłodzenie w kraju w przyszłym tygodniu

Końcówka kwietnia to nie tylko śnieżyca na jaką zanosi się w regionie. To niestety również ochłodzenie związane ze spływem chłodu, który opisałem na początku wpisu. Już naprawdę byłem pewien, że moje wpisy w najbliższym czasie skupiały będą się już raczej nad tematyką wysokich temperatur. Tymczasem prognoza temperatury na noc z 26 na 27 kwietnia wygląda tak.

Przymrozki na koniec kwietnia w Polsce
Przymrozki na koniec kwietnia w Polsce

Na północnym wschodzie kraju możliwe będą jeszcze przymrozki. Podobnie na terenach podgórskich. Niestety scenariusz taki widzą praktycznie wszystkie modele pogodowe. Prognoza ta jest stabilna. W okolicach połowy przyszłego tygodnia w kraju zrobi się zimno. O nocnych przymrozkach już napisałem. Za dnia temperatury mogą nie przekraczać 10-12 stopni Celsjusza. Na szczęście bliżej weekendu majowego do kraju znów nadejdzie ocieplenie. Ja jestem dobrej myśli. Wiosna już nie podda się ta łatwo.