Dziś z rana mieszkańcy kilku powiatów w Polsce dostali SMS z Alertem RCB odnośnie złej jakości powietrza. Smog w Polsce jest bardzo duży. We wpisie sprawdzimy czym jest smog, jakie są normy czystości powietrza oraz dlaczego powietrze w Polsce jest tak złej jakości.
Smog w Polsce. Czym jest zjawisko smogu?
Smog to nic innego jak zanieczyszczenie powietrza. Wpływamy na to przede wszystkim my, jako ludzie zarówno bezpośrednio (np. palenie w piecach), jak i pośrednio przykładowo za sprawą przemysłu. W skutek spalania do troposfery dostają się szkodliwe substancje w postaci mikrocząsteczek pyłu. Smog dzielimy na londyński, w skład którego wchodzą właśnie szkodliwe substancje będące skutkiem działania człowieka. W przyrodzie znamy również smog typu Los Angeles. Ten drugi następuje w gorących okresach letnich, w skutek reakcji chemicznych tlenków węgla pod wpływem wysokich temperatur. Nas oczywiście dotyczy typ londyński, z którym zmagamy się co roku w okresie jesiennym. Jakość powietrza określamy za pomocą różnych parametrów. Najbardziej popularne to zawartość pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu. Za dobrej jakości uznajemy powietrze, w którym zawartość pyłu PM10 nie przekraczają 60 µg/m3. Natomiast, zawartość pyłu PM2.5 nie może przekraczać 36 µg/m3. Przeczytaj: Śnieżyca możliwa w Polsce w marcu
Dlaczego tak silny smog występuje obecnie w Polsce?
Oczywiście zajmę się tutaj czynnikiem pogodowym. Nie chcę tu napisać, że jesteśmy nie odpowiedzialni za naszą planetę. Nic to nie zmieni, a jako portal o pogodzie pogodą właśnie się zajmę.

Pierwszym powodem, dlaczego w kraju wystąpił dziś tak silny smog jest temperatura powietrza. Nocami mróz jest naprawdę solidny i na nizinach sięga nawet -8 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że jesteśmy pod wpływem dość silnego antycyklonu. Powoduje to nocne rozpogodzenia, które skutkują z kolei dużymi spadkami temperatury w skutek radiacji ciepła ku górze. Kolejnym skutkiem silnego wyżu jest praktyczny brak wiatru.

Podczas gdy na wschodzie cokolwiek ruch powietrza jest odczuwalny, tak w centralnej i południowej Polsce miniona noc była praktycznie bezwietrzna. Ponieważ Polacy (oczywiście nie wszyscy) nadal lubują się w ogrzewaniu swoich gospodarstw węglem, to bezwietrzna pogoda plus inwersja wyżowa (osiadanie powietrza) prowadzą do takich, a nie innych parametrów powietrza w naszym kraju. O szczegółach napiszę w dalszej części wpisu, jednak tutaj chciałbym pokazać animację, której źródłem jest strona Airly.org, portal obrazujący bieżące dane pomiarowe jakości powietrza w Europie.
Powyżej animacja pomiarów za ostatnią dobę. Nie wiem jak Was, ale mnie odcień czerwieni (czerwony kolor oznacza bardzo złą jakość powietrza) nieco przeraża. Animacja pokazuje pomiary jakości powietrza za ostatnią dobę. Widać tu doskonale nadejście nocy i spadek temperatury (Polska zaświeca się na czerwono), po czym już w środę rano, podczas gdy w wielu krajach Europy sytuacja normuje się, u nas nadal jakość powietrza nie spełnia przyjętych norm. Tak jak napisałem we wstępie, nie chcę tu nikogo osądzać, czy oceniać. Wygląda to jednak nie najlepiej na tle innych krajów kontynentu.
Koszmarna jakość powietrza w Polsce. Wysłano Alerty RCB
W pierwszej części wpisu wymieniłem normy pyłów PM10 i PM2.5 przy jakich powietrze uznaje się za dobre jakościowo (PM10 – 60 µg/m3, PM2.5 – 36 µg/m3). Tymczasem dziś o poranku w centralnej i południowo zachodniej Polsce notowano zawartość pyłu PM10 w powietrzu na poziomie 250 µg/m3. Jak łatwo obliczyć, to ponad 4 krotne przekroczenie norm. Smog w kraju był dziś o poranku bardzo silny. Dlatego też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB do części mieszkańców Polski. „Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz”. Tak zakończony był poranny alert. Jednak chyba nie o to w życiu chodzi, by nie wychodzić na zewnątrz? Kiedy w końcu to zrozumiemy?
Kończę jednak, ponieważ obiecałem nie wychodzić tematyką wpisu poza tematy pogodowe. Dobrego popołudnia, mimo wszystko. W kolejnych godzinach zapraszam do sprawdzenia prognoz pogody w kolejnych wpisach na stronie. Wydamy ostrzeżenie o silnym wietrze jaki widać w prognozach. Na stronie pojawi się również prognoza pogody na noc. Sprawdzimy, czy pogoda nadal przyczyniać będzie się do zjawiska smogu w kraju.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie