Śnieżyca dziś nad Polską. Spadnie do 10 cm śniegu. Sprawdź gdzie atak zimy może być silny

Zima nie daje za wygraną. Wczoraj w południowej połowie kraju mieliśmy prawdziwy wybuch wiosny. Dziś od zachodu do Polski wkracza ochłodzenie, a wraz z nim śnieżyca. Opady śniegu lokalnie mogą być dziś całkiem intensywne. Lokalnie czeka nas dziś atak zimy. Sprawdźmy jak będzie to wyglądało.

Śnieżyca wkroczyła wraz z ochłodzeniem

Na początek słów kilka na temat sytuacji barycznej dziś nad krajem. Za nasze wschodnie przemieszcza się już front o charakterze chłodnym. To właśnie za frontem (po zachodniej stronie niżu) do kraju zaczyna spływać chłodniejsze powietrze z północy i północnego zachodu. Ochłodzenie doskonale widać na mapach aktualnej temperatury dla Polski.

Ochłodzenie i śnieżyca od zachodu Polski
Śnieżyca wkroczyła wraz z ochłodzeniem

Podczas gdy na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu termometry wskazują nawet 8 stopni Celsjusza (gdy to piszę, mamy 6.30 rano), na zachodzie Polski temperatury to maksymalnie do 1 stopnia powyżej zera. I właśnie w tych znacznie chłodniejszych masach powietrza przemieszcza się strefa opadów związana z frontem okluzji, który od rana przemieszcza się nad Polską z zachodu na wschód. Podczas gdy na południowym wschodzie pada deszcz, przez regiony zachodnie wędruje śnieżyca, która lokalnie przynosi całkiem intensywne opady śniegu. Sprawdźmy jaki przebieg będzie miała pogoda w kolejnych godzinach.

Śnieżyca wędrowała będzie dziś przez Polskę

Na wstępie skan radarowy ze strony Awiacja IMGW. Pokazuje nam to gdzie obecnie (tuż przed godziną 7) znajdują się strefy opadów.

Śnieżyca na zachodzie Polski
Śnieżyca na zachodzie Polski

Na wschodzie Polski pada deszcz. Ponieważ front jest blisko, to opady są lokalnie bardzo intensywne. Jednak w kolejnych godzinach intensywne opady deszczu opuszczą nasz kraj wędrując nad Ukrainę. Podczas gdy na wschodzie, w ciepłych masach powietrza intensywnie pada deszcz, drugą strefę opadów obserwujemy na zachodzie. Jak już wspominałem, ponieważ na zachód kraju spływają chłodniejsze masy powietrza (również wyżej w troposferze), dlatego mamy tam do czynienia z opadami śniegu. Sprawdźmy gdzie śnieżyca przemieszczała będzie podczas dzisiejszego dnia.

Śnieżyca wędruje dziś nad Polską

Ponieważ strefa opadów przesuwała będzie się dziś z zachodu na wschód, podobną trajektorię obierze śnieżyca. Obecnie, z rana mocno sypie w lubuskim, czy na Dolnym Śląsku. Podczas gdy w wymienionych województwach pada śnieg, w Wielkopolsce, czy na Pomorzu Zachodnim mogą to być jeszcze opady marznące lub deszczu ze śniegiem. Chłodny sektor powietrza dopiero nasuwa się nad kraj, dlatego nie wszędzie temperatury w wyższych partiach troposfery spadły do zera powodując, że pada śnieg, nie deszcz. Do wieczora strefa opadów dotrze na południowy wschód. Zanim przechodziła będzie śnieżyca, bezpośrednio przed nią występowały będą opady deszczy. Może spowodować to bardzo trudne warunki na drogach, ponieważ wraz z nasuwaniem się ochłodzenia, mokre drogi, czy chodniki będą zamarzać. W nocy z soboty na niedzielę śnieżyca opuści Polskę wędrując na Ukrainę.

Opady śniegu w niedzielę w części kraju
Konwekcja zimowa w niedzielę

W niedzielę nadal nad Polską możliwe są opady śniegu. Ponieważ spływające z północy chłodne masy powietrza cechują się większą chwiejnością, w niedzielę nad Polską rozwijały będą się chmury kłębiaste. W zasadzie to konwekcja pojawi się w północno wschodniej „ćwiartce” kraju. Tutaj możliwe są krótkotrwałe, jednak intensywne śnieżyce konwekcyjne. Lokalnie sypnąć może naprawdę mocno. Jednak śnieg nie utrzyma się długo.

Nie tylko opady śniegu, ale i bardzo silny wiatr

O dzisiejszej wichurze napisano już dużo. Jednak w znacznym stopniu silny wiatr wpływać będzie na śnieżycę, wiec na koniec wpisu kilka słów i o tym zjawisku.

Silny wiatr w sobotę 11 marca w Polsce
Silny wiatr w sobotę w Polsce

Od godzin porannych wiatr nasilał będzie się poczynając od dzielnic południowo zachodnich. W przeciągu kolejnych godzin, do popołudnia strefa silnego wiatru obejmie już cały kraj. Najmocniej wiało będzie dziś na południu Polski. Na nizinach, siła wiatru sięgać będzie 90 km/h. W górach wiać może znacznie powyżej 100 km/h. Napisałem, że wiatr będzie miał dziś wpływ na pogodę w kraju. Śnieżyca wędrująca przez południe kraju w połączeniu z silnym wiatrem przynosić będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Dlatego też lokalnie, warunki na drogach będą jeszcze trudniejsze. Do tego dodać musimy prawdopodobny wiatr halny, który na obszarach podgórskich utrudni (i tak już nikły) przyrost pokrywy śnieżnej. Pomimo, że lokalnie śniegu spadnie dziś nawet w okolicach 10 cm, to niewiele z tego pozostanie na powierzchni ziemi w postaci pokrywy śnieżnej. Sprawdzajcie gdzie obecnie pada najmocniej w naszym radarze burz i opadów.