Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca już blisko Polski. Potężny kontrast termiczny i możliwe burze. Przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm


Śnieżyca nadchodzi do Polski. Płytkie niże na pofalowanym froncie przyniosą załamanie pogody. Potężny kontrast termiczny w czwartek i piątek nad naszym krajem. Możliwe są nawet lokalne burze, a po chłodnej stronie frontu prognozowana większa śnieżyca. Prawdopodobne utrudnienia w ruchu drogowym.

Śnieżyce nad Polską w środę

Od dłuższego czasu obserwujemy występowanie aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych. W ciepłych sektorach niżów przejściowo napływa cieplejsza masa powietrza, natomiast w tylnych częściach cyklonów obserwujemy adwekcje chłodu. Dynamika w pogodzie jest duża, gdyż wahania temperatury i ciśnienia są nadzwyczaj wysokie jak na przejściową porę roku co jest typowe przy niżowej pogodzie. W kolejnych dniach dalej będziemy świadkami ścierania się cieplejszych i chłodniejszych mas powietrza, co prowadzić ma do dużej dynamiki w pogodzie na obszarze Polski.

W kolejnych godzinach nad Polską dalej zalegać ma strefa falującego frontu atmosferycznego. Rozdziela on dwa zróżnicowane sektory powietrza – cieplejsza masa powietrza zalega na południu, natomiast chłodniejsza po północnej stronie strefy frontowej. Wzdłuż frontu polarnego przejdzie niewielki ośrodek niżowy o imieniu Diethelm II.

Sytuacja baryczna na 9 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD wraz z nazwami ośrodków barycznych, które nazwane są przez Wolny Instytut Meteorologiczny z Berlina

śnieżyca nad Polską
Śnieżyca nad Polską, 9 marca 2023

Śnieżyca nad Polską w czwartek. Krajobrazy ulegną gwałtownemu zabieleniu

Prognozy modeli numerycznych przy dynamicznej cyrkulacji są niestabilne na nawet 12-24 godziny do przodu. Od dokładnej trajektorii i głębokości niżu Diethelm II zależna będzie długość, intensywność rodzaj opadów wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego oraz zasięg ciepłego sektora powietrza. Prognozy wskazują, że w chłodniejszym sektorze powietrza możliwy jest nawet przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Będzie to tylko krótki „atak zimy”, który może przyczynić się do utrudnień na drogach. Co należy podkreślić, że śnieg będzie padał w temperaturze w okolicach 0°C, więc będzie ciężki, mokry i lepki. Ma mieć tendencje do osiadania i topnienia.

Zobacz też: Wichura z wiatrem o sile 130 km/h uderzy w Polskę. Wiemy kiedy pogoda będzie niebezpieczna, a nawet niszcząca

Śnieżyce nad Polską w marcu 2023

Jeśli spojrzymy na SIGNIFICANT IMGW, który jest przygotowany do celów lotniczych, to widzimy, że strefa polarnego frontu atmosferycznego zalega nad południową częścią naszego kraju. Masa chłodniejsza zalega po północnej stronie frontu, natomiast cieplejsza po południowej. W zasięgu strefy frontowej prognozowana jest śnieżyca. Opady śniegu będą mieć natężenie umiarkowane, okresowo silne. Na granicy ciepłego i chłodnego sektora możliwe są opady mieszane, przejściowo mokrego śniegu i deszczu.

śnieżyca Polska, marzec 2023
Śnieżyce przyniesie niż na pofalowanym froncie

Pofalowany front nad Polską rozdziela dwie zróżnicowane termicznie i wilgotnościowo masy powietrza

Coraz wyraźniejsze uaktywnienie się strefy frontowej będziemy obserwować w kolejnych kilku godzinach nad Polską, gdy przemieści się pierwszy z dwóch niewielkich niżów. Szczyt aktywności pofalowanego frontu atmosferycznego i wędrujących wzdłuż strefy frontowej ośrodków niżowych przypadnie jednak na czwartek, ale i wcześniej wystąpią akcenty zimowe. Opady wędrować mają z zachodu na wschód. Jutro, tj. 9 marca 2023 r. przez dzielnice południowe przemieści się nieco głębszy ośrodek niżowy, przynosząc jeszcze większe załamanie pogody.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 8 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca Polska, 9 marca 2023 r.
Pierwsza śnieżyca będzie słabsza, silniejsza w czwartek związana z następnym niżem

Z prognoz wynika, że najbliższe godziny przyniosą opady śniegu m.in w woj. lubuskim, woj. wielkopolskim, sięgną po Kujawy, ale także Ziemię Łódzką i Mazowsze, sięgając aż po Podlasie. Niewielkich opadów śniegu nie wykluczamy również na Lubelszczyźnie.

Prognoza zachmurzenia, ciśnienia i opadów na 8 marca 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieżyca w Polsce, noc z 8/9 marca 2023 r.

Od pierwszej części jutrzejszego dnia zbliżoną trajektorią przemieszczać ma się nieco głębszy ośrodek niżowy, który otrzymał nazwę Diethelm II od Niemieckiego Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina. Z najnowszych prognoz wynika, że akcent zimowy zaznaczy się w czwartek prawdopodobnie w pasie od Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, sięgając przez woj. łódzkie, częściowo Mazowsze, najprawdopodobniej także północ Ziemi Świętokrzyskiej i część woj. lubelskiego.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 9 marca 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca nad Polską
Śnieżyca w kraju

Opady zimowe w kraju będą częste do końca tygodnia

Mimo że do spodziewanego nadejścia mezoskalowego niżu Diethelm II pozostało niewiele czasu, to zasięg i rodzaj opadów różni się pomiędzy wiodącymi modelami numerycznymi. Zachęcamy więc na bieżąco śledzić zobrazowania radarowe.

Reasumując, przed nami krótki, ale dość intensywny jak marzec epizod zimowy. Opady zimowe występować mają w temperaturze koło 0°C, dlatego mają mieć tendencje do osiadania i topnienia w kontakcie z cieplejszym gruntem. Tak wygląda najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej pochodząca z modelu ARPEGE dla Polski, która może być nieco przeszacowana i niedoszacowana. Zasięg akcentu zimowego może ulec jeszcze zmianie.

Śnieżyce w Polsce do końca tygodnia, możliwe lokalne burze

Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg pokrywy śnieżnej do 10 marca 2023, 07 UTC według modelu ARPEGE

opady zimowe w kraju
Śnieżyca nad krajem

Na piątek, 10 marca 2023 modele zapowiadają nad Polską bardzo duży kontrast termiczny. Jednak o tym pomówimy sobie szczegółowo w jutrzejszym wpisie, który przygotujemy w pierwszej części dnia. Różnica temperatura pomiędzy Podlasiem i a Małopolską może sięgnąć nawet 18-20°C. Nie można wykluczyć, że do końca bieżącego tygodnia pojawi się jeszcze kilka dni z burzami.

Prognozowana temperatura na 2 metrach, 10 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ciepły piątek w Polsce, marzec 2023
Po opadach zimowych nadejdzie „powiew wiosny” do południowej części kraju. Wyjątkowo ciepły piątek

Fanipogody.pl