Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca na północy będzie potężna. Spadnie nawet 60-70 cm śniegu. Atak zimy w weekend w części Polski

Śnieżyca w weekend w Polsce. Atak zimy w regionie


W czwartek, zgodnie z prognozami przez Polskę przeszła całkiem solidna śnieżyca. U nas, w Lublinie również spadło ponad 5 cm świeżego śniegu. Okazuje się, że to nie koniec akcentów zimowych przed nadchodzącym ociepleniem. Dodatkowo, w regionie, na północ od Polski atak zimy będzie całkiem silny. Zapraszam na prognozę pogody na najbliższe dni dla regionu i naszego kraju.

Śnieżyca w regionie. Czym będzie spowodowana?

Zanim o kolejnych dniach, rzućmy okiem na obecną grubość pokrywy śnieżnej po wczorajszych opadach. Halo, halo. Mamy tu czytelników z północnego wschodu? Dajcie znać, czy u Was naprawdę leży ponad 40 cm śniegu.

Śnieżyca przyniosła dużo śniegu na północnym wschodzie Polski
Śnieżyca przeszła nad Polską. Mapa grubości pokrywy śnieżnej

W piątek pokrywa śnieżna występuje w całym kraju. Podobnie będzie przez cały weekend. W ostatnim tygodniu stycznia nadejdzie odwilż i śnieg znikał będzie w szybkim tempie. Jednak o tym w dalszej części wpisu. Teraz sprawdźmy czym będzie spowodowana silna śnieżyca , która przetoczy się w najbliższym czasie na północ od Polski.

Silna śnieżyca na północ od Polski
Śnieżyca na północ od Polski. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na północ od Polski. Widzimy, że w poniedziałek do Skandynawii zbliżał będzie się głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 950 hPa. Przyniesie on silną wichurę w całej Europie. Jednak w tym wpisie skupiamy się na śniegu i ataku zimy w regionie. Niż przyniesie rozległą strefę opadów śniegu na południu Skandynawii.

Silna śnieżyca w Europie. Śnieg spadnie również w Polsce

Po czwartkowych opadach śniegu w Polsce, w piątek opadów będzie mniej. Śnieżyca związana z frontem atmosferycznym szaleje już daleko na wschód od naszego kraju. W sobotę śnieg mocniej sypnie na północy kraju, co widać doskonale na poniższej prognozie opadów na najbliższe dni.

Śnieżyca w sobotę nad Polską

Do prognozy opadów i temperatury dla Polski jeszcze wrócimy. Teraz spójrzmy na północ od naszego kraju, ponieważ na koniec weekendu do Skandynawii zbliży się opisywany powyżej niż. Przyniesie on bardzo intensywne opady śniegu, które trwały będą aż do okolic wtorku. Śnieżyca przyniesie solidny atak zimy na południu Skandynawii i w środkowej Szwecji. Szacuje się, że spaść może kolejnych nawet 50-70 cm śniegu.

Śnieżyca w Skandynawii na koniec weekendu
Śnieżyca i opady śniegu na północ od Polski

Dodatkowo, problemem na południu Skandynawii mogą być opady marznące. Wszystko przez ciepły sektor powietrza, który wlewał będzie się do centrum Europy, w tym Polski, czy na południe Skandynawii właśnie. Śnieg spadnie w weekend również w Polsce. W sobotę nad Bałtykiem przemieszczał będzie się płytki ośrodek niżowy. To właśnie z niżem związana będzie rozległa strefa opadów. Śnieżyca przejdzie w pasie od Pomorza, po Warmię Mazury i Podlasie. Sobota może przynieść również opady śniegu na północy Lubelszczyzny.

Silna śnieżyca w sobotę w północnej Polsce
Śnieżyca na północy Polski w sobotę

Do padającego śniegu należy dołożyć silny wiatr, który powodować będzie zawieje i zamieci śnieżne. W niedzielę padać już nie powinno, a pogoda nieco uspokoi się. Niestety nie na długo.

Przyszły tydzień przyniesie silne załamanie pogody w Polsce

Pogoda załamie się, ale będą również pozytywne aspekty szalejących w regionie niżów. Od nich zacznijmy. W przyszłym tygodniu w kraju zrobi się naprawdę ciepło. Dedykowany temu wpis opublikuję w sobotę z rana, ale rzućmy okiem na mapę z prognozą temperatury.

Silna odwilż w Polsce w przyszłym tygodniu
Wysokie temperatury w przyszłym tygodniu w Polsce

Widzimy, że w środku przyszłego tygodnia temperatury w Polsce sięgać mogą 12-14 stopni Celsjusza. W takich temperaturach śnieżyca oczywiście nam nie grozi, jednak nie oznacza to, że w pogodzie nad Polską będzie całkiem spokojnie. W skutek przechodzenia przez północ kontynentu głębokiego niżu, w regionie mocno wzrośnie gradient ciśnienia. Dlatego też czeka nas silna wichura. Prędkość wiatru w prognozach to ponad 100 km/h, jednak o tym na portalu ukarze się dedykowany wpis. Ostatni tydzień stycznia upłynie nam pod znakiem niżowej pogody. Czeka nas mnóstwo opadów deszczu. Nie można wykluczyć, że nad Polską pojawią się kolejne burze w tym roku burze. Tymczasem życzę Wam spokojnego weekendu. Oby do wiosny 😉

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk