Śnieżyca nad Polską. 8-10 stopni różnicy temperatury. Atak zimy na koniec tygodnia

Pogoda nie odpuszcza. Rano w przygotowanej prognozie na 5 dni wyszło nam, że końcówka tygodnia może przynieść całkiem intensywne opady. Wiele wskazuje na to, że nad częścią kraju przejdzie solidna śnieżyca. We wpisie sprawdzimy, co będzie tego przyczyną. W dokładnej prognozie pogody zweryfikujemy również gdzie i kiedy spodziewamy się opadów śniegu.

Śnieżyca możliwa nad Polską. Czym będzie to spowodowane?

Każdy, kto śledzi nasze prognozy słyszał pewnie o strefowej cyrkulacji powietrza. Kolejne niże docierają w nasz region. Przechodzeniu aktywnych niżów towarzyszą silne wichury. Jednak we wpisie zajmiemy się opadami, ponieważ tych przed nami całkiem dużo.

Niż we wtorek blisko Polski. Silna śnieżyca blisko kraju
Śnieżyca blisko Polski już we wtorek

Już we wtorek nad Bałtykiem przemieszcza się aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniesie on mnóstwo opadów, choć główna śnieżyca prawdopodobnie minie nasz kraj. Intensywnych opadów śniegu spodziewamy się na północ, północny wschód i wschód od Polski. Lokalnie możliwy jest całkiem solidny atak zimy, ponieważ w przeciągu kilku godzin spadnie 10-15 cm świeżego śniegu. Jednak te opady śniegu nas nie dotyczą. We wtorek w Polsce pada śnieg, jedynie wieczorem na wschodzie i południu, opady te lokalnie przechodzić mogą w śnieg z deszczem i sam deszcz.

Silna śnieżyca na koniec tygodnia w Polsce
Front w drugiej połowie tygodnia. Możliwa silna śnieżyca

Bardzo ciekawie wygląda sytuacja pod koniec bieżącego tygodnia. Nad region wkroczy strefa frontu atmosferycznego. Do północnej połowy Polski spływać będzie chłodne powietrze z północy (na południu będzie bardzo ciepło, ale o tym za chwilę). Strefa frontowa przyniesie intensywne opady. Na południu będą to opady deszczu, ale już w centrum i na północy Polski prawdopodobnie będą to opady śniegu. Lokalnie śnieżyca może być bardzo intensywna.

Śnieżyca nad Polską. Jak widzą to obecne prognozy

Wiemy już, dlaczego do końca tygodnia czeka nas mnóstwo opadów. Teraz sprawdźmy, jak dokładnie przebieg i obszar występowania widzą prognozy modeli pogodowych na najbliższe dni.

Śnieżyca nad Polską. Prognozy opadów

Wtorek przyniesie sporo opadów na północy kraju. W nocy z wtorku na środę padać może śnieg. Nie będzie to intensywna śnieżyca, jednak lokalnie, w centrum kraju warunki na drogach mogą być niekorzystne. W środę sporo opadów występowało będzie na południu kraju. W górach będą to opady śniegu, na nizinach raczej padał będzie deszcz, choć obecne wyliczenia modeli widzą to nieco inaczej. Pogoda stanie się bardzo dynamiczna w czwartek. Tego dnia nad krajem pojawi się aktywny front atmosferyczny, przynosząc intensywne opady śniegu.

Prognozy opadów mówią jasno. Śnieżyca przed nami w Polsce
Śnieżyca nad Polską w czwartek 8 lutego

Jeśli prognozy te sprawdziłyby się, to w czwartek w centrum Polski przejdzie silna, intensywna śnieżyca. Kluczowym dla rodzajów opadów będą jednak temperatury w wyższych partiach troposfery. Ja wciąż jestem raczej zdania, że w większości regionów Polski padał będzie deszcz, a śnieżyca wystąpi bardziej na północy kraju. Dodatnie temperatury powinny sprawić, że nie wystąpi duży wzrost pokrywy śnieżnej. Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni dla Polski. Duże zaskoczenie w prognozach

Duża różnica temperatury. Walka wiosny z zimą nad Polską

W poprzednim akapicie niejako wywołałem do tablicy prognozę temperatury. W środku tygodnia w Polsce ochłodzi się. Z północy spłyną do nas chłodniejsze masy powietrza. Nocami możliwy będzie delikatny mróz.

Spływ chłodnych mas powietrza z północy
Spływ chłodnych mas powietrza do Polski

Powyżej prognoza temperatury na czwartek dla wyższych partii troposfery. Widać, że prognozy utrzymują silny spływ chłodu z północy. W takim wypadku śnieżyca w centrum i na północy faktycznie miałaby rację bytu. Do bardzo ciekawej sytuacji dojdzie nad Polską w przyszły weekend. Podczas gdy na południu kraju termometry wskażą nawet 12-14 stopni Celsjusza, na północy będzie nawet o 10 stopni chłodniej. Do tego czasu oczywiście jeszcze kilka aktualizacji modeli, lecz na tę chwilę wygląda to bardzo ciekawie.