Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca uderzy w Polskę. Do 40 cm śniegu na południu. Niże genueńskie wtargną z impetem

Śnieżyca uderzy w Polskę. Możliwy paraliż komunikacyjny

Do prognozowanego okresu pozostaje parę dni. Jednak modele są w swych wyliczeniach coraz bardziej stabilne. Nad Polską pojawi się śnieżyca związana z niżem genueńskim. Prognozy obecnie mówią o dwóch niżach z południa, które wtargną do Polski w przyszłym tygodniu. W przypadku prognozowania śnieżyc ciągnących z południa, opisanie ich trajektorii kilka dnie przed ich przejściem nie jest proste. Jednak spróbujmy.

Niże z południa Europy. Śnieżyca może być bardzo intensywna

Kilkadziesiąt godzin temu na zachód od Półwyspu Iberyjskiego rozbudował się rozległy wyż. Nieco słabszy ośrodek wyżowy ulokowany jest dziś nad Węgrami.

Śnieżyca blokowana przez wyże z południa Europy
Wyże w Europie, śnieżyca z południa jeszcze blokowana

Wyże te skutecznie blokują niże śródziemnomorskie przed wędrówką na północ, między innymi w naszym kierunku. Jeszcze przez weekend pozostaniemy pod wpływem cyrkulacji strefowej z zachodu. Jednak w okolicach wtorku sytuacja baryczna nieco się zmieni. Nad północnymi Włochami (okoli Genui) powstanie głęboki niż baryczny i znajdzie on drogę na północny wschód przez Austrię, Węgry, Czechy i Słowację wprost do w nasz region. Przeczytaj również: Mróz do -15 w Polsce w przyszłym tygodniu

Śnieżyce z południa dotrą do kraju
Śnieżyce z południa dotrą do kraju

Powyżej na mapę sytuacji barycznej na wtorek naniosłem kilka strzałek, kółek i innych bazgrołów (Jacek Gmoch lubi to). Wszystko po to, by pokazać Wam w jakich warunkach w nasz region dotrze pierwsza w przyszłym tygodniu śnieżyca. Na południu Skandynawii znajdował będzie się głęboki niż. Na wschodzie wciąż zalega silny wyż. Pomiędzy tymi ośrodkami utworzy się „autostrada” dla opisywanego powyżej niżu z okolic Genui. Niż genueński powinien dotrzeć na południe Polski w nocy z wtorku na środę. Opady śledzić możesz w naszej zakładce Radar opadów nad Polską

Śnieżyca dotrze do Polski w środku tygodnia

Zgodnie z tym co napisałem powyżej. Według prognoz pierwsza śnieżyca uderzy w Polskę w noc z wtorku na środę. Modele GFS, ECMWF oraz ICON są zgodne co do czasu i trajektorii przejścia niżu, więc prognozy te stają się już bardzo wiarygodne. Zanim przejdę do dokładnego omówienia, gdzie i kiedy śniegu spadnie najwięcej, zobaczmy jeszcze animację poglądową na której doskonale widać jak śnieżyca uderzy w nasz region z południa.

Śnieżyca uderzy z południa około środy

Chciałem jak najlepiej, ale nie wiem, czy do końca dobrze wybrałem dla Was obszar mapy z prognozą opadów i ośrodków barycznych. Polska znajduje się na animacji w lewym górnym rogu. Pierwsze opady śniegu na południu i południowym wschodzie widać już w poniedziałek i wtorek. Nie będzie to jednak główna śnieżyca o której piszę ten wpis. Aktywny, zasobny w wilgoć niż genueński widać na mapach dopiero we wtorek (centrum niżu nad Chorwacją). Niż ten szybko przemieści się w nasz region i już w w nocy z wtorku na środę silna śnieżyca wg. prognoz znajdzie się nad południową Polską.

Śnieżyca nad Polską w środę 18 stycznia
Śnieżyca nad Polską w środę 18 stycznia

W środę rano śnieg padać powinien już w całym pasie Polski od Podlasia przez centrum po południe. To oczywiście wciąż prognoz na kilkadziesiąt godzin w przód. Opisuję tu sytuację, jak śnieżyca wygląda obecnie w modelach numerycznych. Jeśli wyliczenia modeli będą się zmieniać, oczywiście będę Was o tym powiadamiał. Wracając do tematu, jak to z niżami genueńskimi bywa, po wschodniej stronie niżu napływało będzie cieplejsze powietrze z południa. Dlatego też na wschodzie Polski prawdopodobnie z tego niżu spadnie deszcz. Po zachodniej będzie adwekcja chłodu.

Kolejny niż z południa w czwartek

To nie będą ostatnie, intensywne opady śniegu nad Polską w przyszłym tygodniu. Kolejny aktywny, wilgotny i wysokoopadowy niż z południa, modele numeryczne widzą na czwartek 19 stycznia.

Kolejna śnieżyca w czwartek
Kolejna śnieżyca w czwartek

To jeszcze bardziej odległy termin w prognozach, jednak jeśli scenariusz ten sprawdzi się, to w czwartkowy dzień z południa na północ przemieści się kolejna śnieżyca przynosząc kolejne kilka, kilkanaście centymetrów śniegu. O właśnie, skoro już o śniegu zacząłem, to sprawdźmy, czy niże z południa przyniosą nam stałą pokrywę śnieżną.

Pokrywa śnieżna po przejściu opadów śniegu
Pokrywa śnieżna po przejściu opadów

Mówiąc delikatnie, na nizinach szału z pokrywą śnieżną nie będzie. Oczywiście, lokalnie, na koniec przyszłego tygodnia będzie leżeć około 10 cm świeżego śniegu. W górach dopada go nawet do 40 cm (zaczynamy ferie 🙂 ). Jednak dodatnie temperatury za dnia na wschodzie i zachodzie kraju nie dopuszczą do utworzenia grubszej pokrywy śnieżnej w tych regionach. Podsumowując, w nadchodzącym tygodniu czeka nas śnieżyca. Pierwsza w okolicach wtorku/środy, druga w czwartek. Opady śniegu związane będą z niżami z południa. Jednak pamiętajmy, prognoza pogody na kilka dni w przód w przypadku niestabilnych niżów genueńskich nie jest łatwa. Będę nadal śledził dla Was aktualizacje modeli numerycznych.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk