Śnieżyca, mgły marznące i mróz w Polsce. Wiemy, gdzie uderzy załamanie pogody

Śnieżyca przejdzie przez Polskę. Będą również opady marznące i mróz. Wiemy, gdzie uderzy silne załamanie pogody.

Silne załamanie pogody w najbliższych kilkunastu godzinach

Najbliższej nocy, czyli ze środy na czwartek od wschodu na zachód wkraczać ma śnieżyca. Dlatego też miejscami na drogach wystąpią pogorszające się warunki do jazdy. Nad ranem prawdopodobne są lokalne paraliże komunikacyjne. Dodatkowo ciężki, mokry śnieg oblepiać ma drzewa, które mogą się wywracać i łamać pod naporem białego puchu. Dlatego też może prowadzić do wstrzymania miejscami ruchu drogowego oraz dostaw energii elektrycznej. Możliwe zjawisko okiści, które często prowadzi do śniegołomów. Będzie to na szczęście krótki atak zimy. Od piątku coraz cieplej początkowo na wschodzie i północnym wschodzie, a w kolejnych dniach okresu świątecznego na pozostałym obszarze Polski.

Zobacz też: Silne ocieplenie już blisko naszego kraju. Nawet 16°C w prognozach. Mróz opuści Polskę, pojawią się opady deszczu i burze

Należy mieć na uwadze, że opady zimowe w Polsce są prawdopodobne o tej porze roku na skutek zderzenia się wilgotnego powietrza zaciąganego z rejonu znad Morza Czarnego przez nadciągający znad Ukrainy ośrodek niżowy Norbert ze strefą frontową wraz z zimnym jak na kwiecień powietrzem arktycznym napływającym z północy.

Środa przyniosła zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, i rozpogodzeniami, szczególnie na zachodzie kraju. Zdarzyły się gdzieniegdzie przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na ogół słabe. Temperatura maksymalna od 5°C na północy i wschodzie, około 4°C. Znacznie cieplej, bo do 7°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat około -1°C. Wysoko w górach mróz okazał się większy Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Śnieżyca zbliżała się do Polski znad Ukrainy

Temperatura maksymalna zanotowana 5 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

zimno w Polsce
Silna śnieżyca zbliża się do Polski. Niska temperatura dziś w ciągu dnia

Silna śnieżyca zacznie wkraczać bliżej godzin porannych w czwartek od wschodu

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na zachodzie. Ponadto na krańcach wschodnich opady śniegu, na Podlasiu nad ranem przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg o natężeniu umiarkowanym, okresowo silnym. Jednak nad morzem i na Pomorzu oraz na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach słabe przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Miejscami, głównie na zachodzie kraju, mgły marznące ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy -5°C do -1°C, lokalnie w dolinach górskich spadek temperatury do -8°C. Wiatr na zachodzie na ogół wiatr słaby, zmienny, poza tym słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych.

Przeczytaj również: Śnieżyca niesie do 30 cm śniegu. Wiatr 60-80 km/h. Pogoda w Polsce zaszokuje

Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 6 kwietnia 2023, 04 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

silna śnieżyca w kraju
Silna śnieżyca do Polski

Fanipogody.pl