Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyca w Polsce i lekki mróz. Spadnie 6 cm śniegu

Śnieżyca pojawi się w obszarach górskich. W Tatrach przybędzie aż 6 cm świeżego śniegu. Na nizinach i wyżynach śnieg nie spadnie w nocy z poniedziałku na wtorek.

Śnieżyca w Polsce możliwa tylko w górach

W poniedziałek Polska jest pomiędzy układami niżowymi z południa kontynentu, a silnym wyżem z północy, które powodują zmienną pogodę ze zmiennym zachmurzeniem oraz okresowymi przelotnymi opadami deszczu. Dociera do nas chłodniejsza względem minionych dni masa powietrza o cechach polarno morskich. Z południowego wschodu na północny zachód wędrowały zokludowane fronty atmosferyczne.

Sytuacja baryczna na 17.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

opady nad Polską
Fronty okluzji nad Polską

Wyż na północy, niże na południu

W poniedziałek zaznaczał się wpływ frontów okluzji. Dziś na na południowym wschodzie i wschodzie obserwowano zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu, gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym. Jednak w województwach na południu mogło spaść do 10-15 mm. Dodatkowo na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami opady deszczu. Burze jednak nie wystąpiły. Warunki okazały się niewystarczające, aby zaszła elektryzacja w chmurach. Na termometrach było od 7°C nad morzem, około 13°C w centrum, do 15°C na północnym wschodzie i południowym zachodzie. Wiatr okazał słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni i północny. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 60 km/h. Na nizinach nie przekraczały przeważnie 50 km/h, ale i tak potęgował odczucie chłodu.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Temperatury ponad 20 stopni w tym tygodniu?

Temperatura maksymalna na stacjach IMGW-PIB, 17.04.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyca tylko wysoko w Tatrach
Śnieżyce w minionych tygodniach dawały się we znaki tylko w szczytowych partiach gór.

Śnieżyca w Polsce tylko w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu leży blisko 2 metry śniegu

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz opadami deszczu. Tylko w Tatrach większe opady śniegu i tam spodziewany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 6 cm. Należy wspomnieć, że na południowym zachodzie zdarzą się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i tam wyliczana przez modele wysokość opadów od 10 mm do 15 mm. Na termometrach zobaczymy od 2°C miejscami na Pomorzu. Chłodniej, bo około 5°C w rejonach podgórskich i nad morzem, do 9°C w centrum. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, w górach porywisty, północno-wschodni i północny. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach do 60 km/h.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz