Śnieżyca przetoczy się nad Polską. Spadnie 20-25 cm śniegu. Przed nami potężne uderzenie zimy

Końcówka ubiegłego roku minęła nam pod znakiem jesiennej, dynamicznej aury. Tymczasem rok 2024 rozpoczynamy od silnego uderzenia zimy. Dziś nad Polską śnieżyca, która lokalnie może być bardzo silna. W kolejnych dobach do kraju nadejdzie koszmarny mróz. We wpisie sprawdzimy również kiedy spodziewać możemy się kolejnych intensywnych opadów śniegu. Zapraszam do lektury.

Śnieżyca nad Polską. Czym spowodowana?

W nasz region spływa coraz chłodniejsze powietrze z północy. O tym więcej za chwilę. Jednak już podczas obecnej doby temperatury w całym kraju będą ujemne. W takich warunkach temperaturowych do kraju dotarł z zachodu system frontów atmosferycznych.

Śnieżyca nad Polską. System frontów atmosferycznych.
Śnieżyca nad Polską. Przynosi ją system frontów atmosferycznych. Źródło: CMM IMGW

W strefie frontowej rozwinęła się całkiem rozległa strefa opadów. Przynosi ona opady śniegu, a lokalnie śnieżyca jest całkiem intensywna. Najmocniej śnieg pada na południu Polski. W pasie od Śląska, przez Małopolskę po Podkarpacie opady śniegu są naprawdę intensywne. Uważajmy na drogach i chodnikach, bo miejscami są to opady marznące. Poniżej skan radarowy z godziny 8 rano. Doskonale obrazuje on gdzie rozciąga się strefa opadów.

Śnieżyca nad Polską w sobotni poranek
Śnieżyca nad Polską i opady marznące w sobotni poranek. Źródło: IMGW

Zobaczmy zatem jaki przebieg będzie miała śnieżyca w kolejnych godzinach oraz kiedy w kraju spodziewać się kolejnych opadów śniegu.

Śnieżyca nad Polską. Gdzie śniegu spadnie najwięcej?

Wiemy już, że dzisiejsza śnieżyca to skutek przechodzenia przez Polskę systemu frontów atmosferycznych. Na północ od kraju rozbudowuje się silny wyż, dlatego sprawdźmy jak długo potrwają opady śniegu oraz jak długo poczekamy na kolejne opady w regionie.

Śnieżyca nad Polską. Jak długo potrwa?

Widzimy, że obecnie znajdująca się na południu Polski śnieżyca trwała będzie przez całą sobotę, noc z soboty na niedzielę i w niedzielę. Opady będą okresowo dość intensywne, dlatego też na koniec weekendu spodziewamy się całkiem okazałej pokrywy śnieżnej na południu Polski. Szacuje się, że do poniedziałku rano w wielu miejscach na południu pokrywa śnieżna przekroczy 20 cm.

Pokrywa śnieżna na południu przekroczy 20 cm
Pokrywa śnieżna na południu przekroczy 20 cm

Wraz z początkiem nowego tygodnia dostaniemy się pod wpływ wyżu. Dlatego też opady w Polsce nie będą występowały. Ponieważ w drugiej połowie tygodnia wyż nieco odpuści, do kraju dotrą słabe ośrodki niżowe z południowa Europy. Nie będą to jednak niże silne, dlatego w przyszły weekend śnieg popada tylko lokalnie na wschodzie. Silniejsza śnieżyca nad Polską widoczna jest w prognozach dopiero w drugiej połowie stycznia. To jednak dość odległy termin w prognozach.

Przyszły tydzień pod znakiem bardzo niskich temperatur w Polsce

O tym, że moszmarny mróz uderzy w Polskę pisałem już dziś o świcie. Jednak we wpisie o śnieżycy nad krajem nie wypada wspomnieć o temperaturach powietrza jakie przed nami. Powyżej wspominałem, że dostajemy się pod wpływ wyżu z północy kontynentu. Spowoduje to bardzo silny spływ chłodu. Z północy na południe spływać zacznie bardzo wychłodzone powietrze arktyczne. Dlatego też spadki temperatur w najbliższym czasie będą silne.

Dwucyfrowy mróz w Polsce na początku tygodnia
Silny mróz w Polsce na początku tygodnia

Z każdą nocą temperatury będą coraz niższe, jednak apogeum chłodu czeka nas prawdopodobnie w nocy z poniedziałku na wtorek. Wspomnianej nocy w wielu regionach kraju spodziewamy się spadków temperatury poniżej -20 stopni. Śnieżyca odpuści, za to zima uderzy w nas silnym mrozem. Ochłodzenie potrwa do okolic czwartku. W przyszły weekend w części kraju temperatury powrócą do wartości dodatnich. Jednak nie na długo. W połowie miesiąca czeka nas kolejne uderzenie siarczystego chłodu. Zima w pełni.