Śnieżyca w marcu może przynieść paraliż. Atak zimy przyniesie nawet 50 cm śniegu. Prognoza pogody dla Polski

Zima w Polsce i regionie chyba się poddała. Nie oznacza to wcale, że tak jest we wszystkich zakątkach naszej półkuli. Pokażę Wam dziś miejsca, w których jeszcze w marcu uderzy silna śnieżyca. Atak zimy przyniesie jeszcze kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. Co za tym idzie, prawdopodobny jest paraliż komunikacyjny w marcu. W drugiej części wpisu przyjrzymy się, czy na prawdę zima poddała się w tym sezonie już całkowicie, czy jednak pogoda w Polsce nas jeszcze zaskoczy.

Potężna śnieżyca w Ameryce Północnej. Czym będzie spowodowana?

Północno wschodnie regiony USA oraz wschód Kanady to takie miejsca na naszej planecie, w których do końca sezonu zimowego pogoda przynosiła będzie dużo opadów śniegu. Przed mieszkańcami regionu kolejna śnieżyca, a zjawisko to przyniosą praktycznie te same co zawsze powody.

Niż spowoduje, że w Ameryce pojawi się kolejna śnieżyca
Śnieżyca w Ameryce. Przyczyny

Północny wschód Ameryki Północnej jest regionem dość specyficznym. Spływają tu chłodne, arktyczne masy powietrza z północy. Jednocześnie, docierają tu aktywne, zasobne w wilgoć niże z południa kontynentu. Podobnie będzie i tym razem, kiedy w regionie prognozowana jest silna śnieżyca. Zasilony wilgocią z gorących wód Zatoki Meksykańskiej niż, pogłębia się wędrując wzdłuż wschodnich wybrzeży USA. Docierając w region, w którym zalegają chłodne masy powietrza, niż wciąż jest bardzo głęboki i zasobny w wilgoć. Dlatego też nie dziwią bardzo intensywne opady śniegu, jakie niesie. Podczas gdy we wschodnich stanach USA niż niesie intensywne opady deszczu, już w Kanadzie opady przechodzą w intensywny śnieg.

Zanim śnieżyca uderzy na północy, przez Amerykę wędrują burze
Instensywne burze, a bardziej na północ śnieżyca

Zanim jednak niż przyniesie śnieżycę i atak zimy na północy kontynentu, o jego sile niech świadczą zjawiska pogodowe w północno wschodnich stanach USA. Przez region, we wtorek po południu przetaczały się silne burze. Niosły opady dużego gradu. Nie mamy potwierdzeń, lecz wydaje się, że mogło dojść do uformowania się kilku trąb powietrznych. Przeczytaj również: Mróz powróci w marcu. Nawet -15 stopni na termometrach

Śnieżyca w Ameryce Północnej. Przebieg zjawiska

W zasadzie to powinienem używać słowa „śnieżyce” ponieważ zjawisko przechodzenia aktywnego niżu powtarzało będzie się w najbliższym czasie kilkukrotnie. Za każdym razem po intensywnych opadach i burzach na terenie USA, już w Kanadzie opady przechodziły będą w śnieg, przynosząc solidny atak zimy w regionie.

Śnieżyca w Ameryce Północnej jeszcze w marcu

Pierwsza śnieżyca z zapowiadanych trwała będzie nad Kanadą północno wschodnią przez całą czwartkową dobę. Podczas gdy pierwszy niż będzie powoli wypełniał się tracąc na sile, nad południowymi stanami USA powstawać zacznie kolejny ośrodek niskiego ciśnienia kierując się dokładnie w ten sam, opisywany region. Kolejna śnieżyca przejdzie nad wschodnią Kanadą z początkiem przyszłego tygodnia. Podczas gdy w Europie coraz śmielej oczekujemy wiosny, kolejne ataki zimy docierały będą w region, który jest bohaterem pierwszej części naszej dzisiejszej prognozy. Poniżej prognoza opadów dla wschodniej Kanady na przełom pierwszej i drugiej dekady marca.

Kolejna silna śnieżyca w Kanadzie w marcu
Śnieżyca w Kanadzie na przełomie 1 i 2 dekady marca

Widzimy, że mimo coraz bardziej odległych terminów w prognozach widać w regionie kolejne, bardzo silne opady śniegu. I tym razem śnieżyca będzie bardzo silna, przynosząc w kilkadziesiąt godzin nawet 40-50 cm świeżego śniegu. Jednak to będzie już prawie połowa marca. Temperatury, nawet we wschodniej Kanadzie będą już coraz wyższe. Co za tym idzie, pokrywa śnieżna nie będzie przyrastała już w tak szybkim tempie, jak jeszcze w styczniu, czy lutym. Dobra, bo i tak zawędrowaliśmy za daleko w prognozach, jednak zrobiłem to, aby pokazać, że zima jeszcze nie wszędzie odpuszcza. Zobaczmy teraz, jak wyglądają prognozy dla regionów bliżej Polski.

Czy zima jeszcze wróci w nasz region?

Trwający tydzień nas pogodowo rozpieszcza. W większości regionów kraju temperatury znacznie przewyższają 10 stopni Celsjusza. W centrum i na południu nierzadko w dzień termometry pokazują ponad 15 stopni. Wiosna w pełni. Zobaczmy jednak, czy pogoda ma jeszcze zamiar „zepsuć” tę wiosenną sielankę, czy jednak zima już całkiem podda się w naszym regionie. Do nadchodzącego weekendu miłośnicy wiosny i wysokich temperatur nie mają się czego obawiać. Jeszcze początek przyszłego tygodnia upłynie nam pod znakiem wysokich temperatur. Jednak (dla mnie niestety) niskie temperatury jeszcze wrócą do Polski.

Niskie temperatury w Polsce w marcu
Mróz jeszcze wróci do Polski

Powyżej prognoza temperatury na końcówkę przyszłego tygodnia. To oczywiście odległy termin w prognozach, jednak na chwilę obecną na obszarach podgórskich temperatury spadać mogą nawet w okolice -5 stopni. Co prawda śnieżyca na nizinach raczej nam nie grozi, ale opady śniegu w górach i na obszarach podgórskich jeszcze w pierwszej połowie marca mogą jak najbardziej się pojawić.