Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyce i wichura oraz burze śnieżne. Temperatura spadła do -15°C. Wiemy, gdzie było najchłodniej


Śnieżyce i wichura oraz burze śnieżne w kraju. Temperatura spadła w kraju do -15°C przy gruncie. Wiemy, gdzie zanotowano najniższą temperaturę powietrza ubiegłej nocy i dziś o poranku.

Śnieżyce w kraju, wystąpiły burze śnieżne. Jednak zmierza do Polski kolejne ocieplenie

W marcu pogoda jest charakterystyczna dla przejściowej pory roku. Nie brakuje dużych wahań temperatury, ciśnienia i opadów atmosferycznych oraz fal silnego wiatru. Dobrze sprawdzają się następujące powiedzenia o pogodzie w mijającym miesiącu: „w marcu jak w garncu”, „żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach” – wypowiedziane przez śp. Profesora Władysława Parczewskiego, nestora polskich klimatologów.

Zanotowane porywy wiatru do 12 marca 2023, 08 UTC na stacjach IMGW

groźna pogoda w Polsce
Dynamiczna pogoda w kraju. Jednak przyszły tydzień przyniesie dalszy wzrost cyrkulacji strefowej

Maksymalne porywy wiatru, 11 marca 2023, 23 UTC w Polsce

śnieżyce w kraj na obszarze Polski
Śnieżyce i wichura w Polsce. Wygląda na to, że czeka nas duża dynamika i spore ocieplenie w przyszłym tygodniu

Ciepłe powietrze, które w piątek przyniosło powiew wiosny znalazło się w sobotę poza Polską. Zaczęło spływać do nas przejściowo powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Pojawiły się w wielu regionach opady śniegu i mieszane, a nawet kolejne w tym miesiącu burze śnieżne.

Burze śnieżne w kraju

Śnieżyce i burze śnieżne, 12 marca 2023 w Polsce

burze śnieżne
Śnieżyce i wichura oraz burze śnieżna

Analiza sytuacji barycznej na 12 marca 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

śnieżyce w kraju
Śnieżyce i wichura w kraju

Najwięcej śniegu poza górami leży na stacji klimatologicznej w Elblągu. Śnieg leży w wielu regionach na północy i północnym wschodzie oraz na południu i wschodzie kraju.

Grubość pokrywy śnieżnej, 12 marca 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyca w kraju
Burze śnieżne występują dziś

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej 11.03.2023 / 12.03.2023 r. 07:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce

dynamiczna pogoda w kraju
Śnieg w kraju

Śnieżyce konwekcyjne w Polsce

W niedzielę prognozowane jest zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane. Jedynie na wschodzie okresami duże i stopniowo zanikające przelotne opady śniegu. Głównie na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz na Pomorzu spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Jednak po południu na zachodzie kraju zachmurzenie wzrastające do dużego i wieczorem możliwy tam śnieg i deszcz ze śniegiem, przechodzące w deszcz na froncie ciepłym.

Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od -1°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 3°C w centrum i nad morzem, do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr będzie zwykle umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, na północnym wschodzie punktowo do 70 km/h. Aczkolwiek nad morzem także silny do 55 km/h i w porywach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. Jednak w związku ze zmniejszającą się różnicą ciśnienia. Po południu na zachodzie kraju wiatr osłabnie i będzie skręcać na południowo-zachodni i południowy. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach początkowo do 65 km/h, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Upał na południu. Ponad 31 stopni w cieniu. Wiosna w Polsce w nadchodzącym tygodniu. Temperatury ostro do góry

Burze śnieżne nad Polską w niedzielę. Dlatego, że rozwinęła się konwekcja masowa w zimnej masie powietrza

Śnieżyce konwekcyjne są prognozowane głównie na północy i północnym wschodzie i wschodzie kraju. Ubiegłej nocy oraz dziś o poranku pojawiły się lokalne burze śnieżne. Jesteśmy przejściowo w powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej na wschodzie, północy i północnym wschodzie. Pojawić mogą się kolejne, rozproszone burze śnieżne nad Polską. Wieczorem i w pierwszej części nocy zaczną wkraczać kolejne opady zimowe.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12 marca 2023, 09 UTC dla Polski

śnieżyce w kraju
śnieżyce nad Polską

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 12 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w kraju i silny wiatr
Śnieżyce konwekcyjne

W związku z dużą różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem znad Skandynawii a niżem znad Rosji, nasili się w ciągu dnia wiatr głównie na wschodzie, północnym wschodzie naszego kraju prędkość wiatru. Jednak w porywach nie będzie on przekraczał 45-80 km/h, zatem w wielu regionach będzie poniżej progu ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru na 12 marca 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce w Polsce
Śnieżyce nad Polską

Powietrze arktyczne nad Polską, jednak jest to krótka adwekcja chłodu do kraju. Przyszły tydzień duże ocieplenie

Ubiegłej doby po przejściu cyklonu spłynęło szerokim strumieniem powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Dlatego po krótkim powiewie wiosny nie ma już śladu, ale tylko na moment. W nocy z 11/12 marca 2023 najchłodniej było w Zakopanem, gdzie zmierzono -15°C.

śnieżyce -15 w Zakopanem
Mróz -15 w Polsce

Mróz w Polsce. -15°C przy gruncie, cieplej na 2 metrach

Na dwóch metrach w tzw. klatce meteorologicznej zmierzone zostało -8,5°C w Zakopanem. Najcieplej w tym czasie było na stacji w Kołobrzegu, gdzie zanotowano 1,3°C. Jednak w kolejnych dniach pozostaniemy w zasięgu cyrkulacji strefowej atmosfery. Dlatego czeka nas duża dynamika w pogodzie i duży wzrost temperatury. Dlatego też nie zabraknie jednak wahań ciśnienia, okresowo opadów, a nawet i kolejnych w tym miesiącu burz.

Temperatura minimalna, 11 marca 2023/ 12.03.2023 r. na wysokości 2 metrów w Polsce

śnieżyce w kraju
Śnieżyce w Polsce i mróz

Z uwagi na dużą dynamikę w pogodzie, zalecamy śledzić prognozy pogody codziennie. Jednak jeszcze dziś podamy kolejne informacje dla Polski. Dlatego też zachęcamy do codziennego uważnego śledzenia naszego serwisu internetowego.

Fanipogody.pl