Śnieżyce nad Polską. Spadnie 25-30 cm śniegu. Gdzie wystąpi atak zimy?

Po deszczowej i ciepłej końcówce roku 2023, nowy rok przynosi nam od razu powiew zimy w kraju. Od dziś nad Polską pojawiały będą się śnieżyce, które lokalnie mogą w najbliższych dniach spowodować atak zimy. Sprawdzamy gdzie i kiedy spadnie najwięcej śniegu oraz czy temperatury pozwolą na powstanie pokrywy śnieżnej w kraju.

Śnieżyce nad Polką. Sytuacja synoptyczna

Nie byłoby powrotu zimy w nasz region, gdyby nie zmiany, które zachodzą w sytuacji barycznej nad Europą. Spójrzmy na mapę synoptyczną.

Sytuacja synoptyczna. Śnieżyce nad Polską
Sytuacja synoptyczna dla Europy. Śnieżyce w regionie

Na pierwszy rzut oka widać zmiany jakie zachodzą nad północno wschodnią częścią kontynentu. Nad Rosją rozbudowuje się silny wyż i to właśnie on będzie przyczyną spadków temperatur w naszym regionie w najbliższych dniach. Powietrze krąży wokół wyżu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego też do na wschód od naszego kraju docierać zacznie znacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Jednak w tym tygodniu arktyczne masy powietrza pojawią się również w części naszego kraju.

Śnieżyce nad Polską. Chłodne masy powietrza na wschodzie
Śnieżyce nad częścią Polski. Chłodne masy powietrza na wschodzie

Widzimy, że arktyczne masy powietrza docierają przede wszystkim na wschód Europy. Jednak rozpoczynający się tydzień przyniesie również ochłodzenie na we wschodniej połowie kraju. Zobaczmy jaki przebieg będą miały śnieżyce, które przed mieszkańcami części Polski w tym tygodniu.

Śnieżyce w regionie. Kiedy i gdzie padał będzie śnieg

Nie byłoby opadów, gdyby nie niże z zachodu, które co prawda nie docierają już bezpośrednio nad Bałtyk, ale fronty atmosferyczne związane z tymi niżami wpływają na pogodę w kraju i regionie. Jak choćby w pierwszy dzień roku 2024. Przez kraj przemieszcza się ciepły wycinek frontu atmosferycznego. W dzień przynosi on intensywne opady w pasie centralnym kraju.

Deszcz w dzień i śnieżyce po południu nad Polską
Deszcz w dzień, śnieżyce po południu nad Polską

Jednak w godzinach wieczornych strefa opadów dotrze na północny wschód, gdzie zalegało będzie już chłodniejsze powietrze napływające z północnego wschodu. Przyniesie to opady śniegu, które lokalnie mogą być już dziś dość intensywne. Nie będą to jednak ostatnie opady śniegu w najbliższych dniach. Rozpoczynający się tydzień przyniesie kolejne śnieżyce na wschodzie Polski i w regionach nieopodal naszego kraju.

Śnieżyce w tym tygodniu w regionie

Opady śniegu, które dziś wieczorem przejdą przez północny wschód kraju na wschód od Polski przyniosą solidne śnieżyce. Kolejna porcja intensywnych opadów czeka nas w środę. Na zachodzie i w centrum Polski prawdopodobnie padał będzie deszcz. Na wschodzie przejdą śnieżyce, które lokalnie mogą być intensywne.

Opady deszczu i śniegu środę nad Polką
Opady deszczu i śniegu w środę nad Polską

Bardzo intensywne opady śniegu widać obecnie w prognozach na przyszły weekend oraz początek drugiego tygodnia nowego kolejnego tygodnia. To odległy termin w prognozach, jednak wygląda na to, że śnieżyce pojawiały będą się w Polsce przez wiele kolejnych dni.

Śnieżyce przyniosą sporo śniegu w części Polski
Śnieżyce przyniosą sporo śniegu w części Polski

O tym, że w części kraju spadnie całkiem sporo śniegu niech świadczą prognozy grubości pokrywy śnieżnej. Pod koniec tygodnia prognozuje się nawet 30 cm w części Polski. Przeczytaj również: Mróz w regionie nawet do -25 stopni w regionie

Nie tylko opady śniegu, ale również duże spadki temperatury

Prognozę pogody dedykowaną mrozowi podlinkowałem nieco wyżej. Tutaj tylko w kilku słowach. Kolejne dni przyniosą coraz silniejsze spadki temperatury.

Mróz w Polsce w styczniu
Mróz w styczniu w Polsce może być całkiem silny

Obecny tydzień nie przyniesie nam większych spadków temperatury. Mróz pojawiał będzie się nocami na wschodzie. Jednak już w przyszły weekend temperatury spadną na większym obszarze kraju. W tym wpisie opisuję przede wszystkim śnieżyce, które pojawiały będą się nad Polską, jednak miejmy świadomość, że jeszcze w pierwszej połowie stycznia czeka nas mróz nawet w okolicach -20 stopni Celsjusza.