Śnieżyce nadciągają do Polski. Zima przypomni o sobie, pojawi się mróz poniżej -15 stopni. Nawet 30 cm śniegu na początku 2024 r.

Śnieżyce pojawią się w Polsce. Zima da o sobie znać na początku 2024 r. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 20-30 cm w pierwszych tygodniach nowego roku.

Śnieżyce i silny mróz

Z dużą uwagą śledzimy najnowsze rozwiązania modeli numerycznych, które wskazują, że wraz z nadejściem nowego roku czeka nas chłodniejszy okres synoptyczny z ujemną anomalią temperatury. Początkowo zaznaczy się podział na chłodniejszą północ, gdzie zaznaczy się masa arktyczna z północnego – wschodu i cieplejsze południe, gdzie zalegać ma znacznie cieplejszy strumień masy polarnomorskiej. Potem zimne powietrze z wysokich szerokości geograficznych powinno objąć kolejne regiony, przynosząc zimę termiczną.

Wygląda na to, że w pierwszej dekadzie stycznia na północy, a zwłaszcza w północno-wschodnia części kraju już za kilka dni może doświadczyć dużych spadków temperatur i mrozu (miejscami nawet do -15°C — -10°C), a przy gruncie w zasięgu pokrywy śnieżnej poniżej -20°C nocami i o świcie.

Silne opady śniegu i duży kontrast termiczny. Śnieżyce zmienią warunki na początku 2024 r.

Już w okolicach 2 stycznia 2024 r. coraz częściej na przeważającym obszarze Polski opady deszczu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Początkowo zimowe opady, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o 10-30 cm wystąpią na północnym – wschodzie, potem na północy, centrum i wschód naszego kraju. Śnieżyce mogą często występować w pierwszych tygodniach nowego roku 2024 r.

Polecamy: Wichura na zachodzie będzie niszcząca. 

W pierwszych dniach stycznia utrzyma się bardzo duża różnica temperatury pomiędzy północą a południem. Gdy w tym samym czasie termometry w pasie dzielnic południowych pokażą nawet 6-7°C, to na północnym – wschodzie może być około -16/-12°C. Kontrast termiczny nad krajem powinien przekroczyć 20°C, co nie zdarza się często.

Prognoza wstępna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 31.12.2023 r. do 9.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne śnieżyce i mróz
Silny mróz w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na okres od 31.12.2023 r. do 9.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny mróz w kraju i śnieżyce
Duży mróz w prognozach numerycznych. Źródło: CMM IMGW

Prognoza wstępna średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 31.12.2023 r. do 9.01.2024 r. Według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny mróz w prognozach
Silny mróz i opady zimowe. Śnieżyce dadzą się we znaki na początku 2024 r.

Prognoza średniej anomalii temperatury na pierwsze tygodnie 2024 r. w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognoza orientacyjna średniej temperatury maksymalnej na pierwsze tygodnie 2024 r. w oparciu o model ECMWF EPS

silny mróz i śnieg w prognozach
Silny mróz i śnieżyce w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana średnia temperatura tygodniowa wstępnie na pierwsze tygodnie 2024 r. w oparciu o model ECMWF EPS dla Polski

duży mróz w Polsce
Duży mróz w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Wyliczana wstępnie średnia temperatura minimalna na pierwsze tygodnie 2024 r. według modelu ECMWF EPS dla Polski

silny mróz w Polsce
Obfite opady śniegu. Źródło: CMM IMGW

Duże opady zimowe w prognozach, potem zima ze śniegiem może objąć kolejne regiony

Pokrywa śnieżna na północnym – wschodzie, a także miejscami na północnym utworzy się w pierwszych dniach nowego roku. Biało zacznie robić się na tym obszarze już w okolicach 1-3 stycznia 2024 r. Około 4 stycznia 2024 r. będzie leżeć nawet 20-30 cm białego puchu na tym obszarze.

Silne śnieżyce w prognozach ECMWF, opady deszczu przechodzić zaczną w śnieg

Prognoza zasięgu grubości pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silny atak zimy w prognozach
Silne opady śniegu w Polsce. Śnieżyce najpierw na północnym – wschodzie i częściowo północy

Śnieżyce w Polsce już na początku 2024 r. Prognoza rodzaju opadu atmosferycznego w okresie od 31.12.2023 r. do 9.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1

śnieżyce w Polsce
Śnieżyce pojawią się już w pierwszych dniach 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Więcej szczegółów podamy już dziś w naszej pogodzie długoterminowej na 16 dni.

Fanipogody.pl