Wichura na zachodzie będzie niszcząca. Huraganowy wiatr 120-130 km/h. Paraliż komunikacyjny na koniec roku

Bardzo źle wyglądają prognozy pogody na ostatni dzień roku dla zachodu Europy. Przed mieszkańcami tego regionu niszcząca wichura z wiatrem sięgającym 120 km/h. Ostatni dzień roku z pewnością przyniesie duże utrudnienia w ruchu lotniczym. Możliwy jest nawet paraliż komunikacyjny. Zapraszam na szczegóły.

Potężna wichura na zachodzie. Czym jest spowodowana?

Wiatr to nic innego niż poziomy ruch powietrza, który służy wyrównaniu różnicy ciśnienia. To tak w uproszczeniu. Dlatego zawsze, gdy na mapach synoptycznych widzimy głęboki niż, to spodziewać możemy się silnego wiatru. Wichura i tym razem spowodowana będzie różnicą ciśnienia właśnie.

Wichura spowodowana przez głęboki niż
Wichura na zachodzie spowodowana głębokim niżem

Podczas gdy na południu kontynentu królują niże z ciśnieniem na poziomie 1025 hPa, nad Wyspy Brytyjskie dotarł dziś niż Costa. W jego centrum ciśnienia spadło poniżej 980 hPa. Tak bardzo duża różnica ciśnienia doprowadza do silnego wiatru. Widać to doskonale na mapach z prognozami porywów wiatru na 31 grudnia 2023.

Wichura spowodowana przez niż baryczny
Wichura spowodowana przez głęboki niż baryczny

Patrząc na powyższą mapę przyznać należy, że widok ten robi nieprawdopodobne wrażenie. Wpływ wyżu na pogodę w regionie Wysp Brytyjskich jest niesamowity. We wpisie tym skupiamy się wyłącznie na wietrze, ale w kilku zdaniach dodam tylko, że ostatni dzień roku to regionie Wysp również bardzo silne opady. Możliwe są nawet burze.

Silna wichura w Europie. Kiedy wiatr uspokoi się?

Skoro wiemy już dlaczego silna wichura występowała będzie dziś na zachodzie Europy, sprawdźmy teraz jaki będzie dokładny przebieg zjawiska.

Wichura na zachodzie. Przebieg zjawiska

Widzimy, że najsilniejszy wiatr wiał na Wyspach Brytyjskich w nocy z soboty na niedzielę. Jego porywy sięgały 130 km/h. Wichura niesie wiatr wiejący z taką siłą powoduje całkowite zamknięcie korytarzy powietrznych na danym obszarze. Ostatnia doba przyniosła mnóstwo anulowanych i opóźnionych lotów na wszystkich lotniskach w omawianym obszarze. Bardzo silny wiatr wiał będzie w regionie również dziś. Porywy wiatru nadal przekraczać mogą 110-115 km/h.

Wichura z wiatrem ponad 110 km/h
Wichura z wiatrem ponad 110 km/h w ostatni dzień 2023 roku

Bardzo silny wiatr pojawi się dziś również na północy Francji, czy Hiszpanii. Mocnych porywów wiatru spodziewać się również powinni mieszkańcy południowego zachodu Skandynawii. Jak widzimy, silny wiatr nie dotrze jeszcze dziś do Polski. Więcej o pogodzie w naszym kraju pisał będę w dalszej części tekstu, jednak teraz zostańmy jeszcze na moment na zachodzie Europy. Sprawdzając kiedy wichura na zachodzie ustąpi widzimy, że nad Wyspy Brytyjskie docierały będą kolejne niże atlantyckie. Powodowało będzie to kolejne wzrosty różnicy ciśnienia, a co za tym idzie silny wiatr. Bardzo silnego wiatru na zachodzie Europy spodziewamy się choćby 2 stycznia, kiedy to znów powieje w granicach 120 km/h. Kolejne dni stycznia prawdopodobnie przyniosą uspokojenie w pogodzie w regionie. Przeczytaj również: Wir polarny ulega zaburzeniu. Co to oznacza dla Polski?

Zróżnicowana pogoda na przełomie roku w Polsce

Wiemy już, że pogoda na zachodzie Europy jest obecnie i jeszcze przez jakiś czas będzie niebezpieczna. Spójrzmy zatem jak przełom roku upłynie w pogodzie w naszym kraju. W niedzielę wschód i południe kraju pozostaną jeszcze w zasięgu wyżu z południa.

Niż z zachodu zacznie wpływać na pogodę w Polsce
Niż zacznie wpływać na pogodę w Polsce

Jednak z zachodu dość szybko zbliża się niż, który jest bohaterem dzisiejszego wpisu. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Ciepły sektor frontu znajdzie się w Sylwestra po południu na zachodzie Polski. Dlatego też w regionach zachodnich i północnych spodziewamy się opadów w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Pierwszy dzień nowego roku to już bardzo dużo opadów w kraju. Front przemieści się na wschód Polski.

Mnóstwo opadów w Nowy Rok w Polsce
Mnóstwo opadów w Nowy Rok w Polsce

Wraz z frontem na wschodzie kraju przemieszczała będzie się strefa intensywnych opadów. Będą to opady deszczu, jednak w górach i na krańcach północno wschodnich kraju mogą to być opady przechodzące w deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Wiem, że mnóstwo naszych czytelników boi się wiatru. Dlatego też pragnę uspokoić. Na przełomie roku wichura w Polsce nam nie grozi. Silniejszy wiatr pojawi się w regionie w połowie przyszłego tygodnia. O tym jednak w innym wpisie. Korzystając z okazji chciałbym z tego miejsca życzyć Wam wszystkim pomyślności, zdrowia i radości w nadchodzącym, 2024 roku. Szczęścia dla Was i dziękuję za kolejny spędzony wspólnie rok.