Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Śnieżyce i ulewy sięgną Polski. Wiemy, kiedy pogoda stanie się dynamiczna. „Zgniła blokada wyżowa” ustąpi

Śnieżyce i ulewy sięgną Polski. Wiemy, kiedy pogoda będzie dynamiczna. „Zgniła blokada wyżowa” już słabnie, a pod koniec tygodnia jej miejsce zajmie w całym kraju obszar obniżonego ciśnienia, który będzie związany z niżami nad północną częścią Europejskiego Obszaru Synoptycznego.

Od końcówki ubiegłego tygodnia utrzymuje się zgniły wyż. Następują jednak zmiany w polu ciśnienia i geopotencjału, które doprowadzą do powrotu niżowej pogody. Przed nami duża dynamika w pogodzie, której doświadczymy szczególnie na przełomie stycznia i lutego.

Zobacz też: Mróz w Polsce do -15 stopni. Mamy najnowsze prognozy temperatury

Dobiega końca okres stabilnych warunków pogodowych w Polsce i jego miejsce zajmie rozległe pole niżowe. Musimy spodziewać się pojawienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, a na początku przyszłego tygodnia możliwe są nawet burze śnieżne.

We wtorek, 24 stycznia 2023 r. zanotowano w Polsce najwyższe ciśnienie atmosferyczne w mijającym miesiącu, gdy to przekraczało 1042 hPa na północy. Dziś pod koniec dnia na barometrach w kraju zaobserwowano szybki spadek ciśnienia. W środę wyż był już dużo słabszy i znalazł się nad Niemcami. Jutro będzie na zachód od Wysp Brytyjskich, lokując się nad wschodnimi wodami Oceanu Atlantyckiego. Już w czwartek, 26 stycznia 2023 r, nasunie się front atmosferyczny o charakterze chłodnym. DWD znaczy go jako górny front chłodny i przyniesie opady atmosferyczne.

Śnieżyce wystąpią w naszym kraju. Sytuacja synoptyczna na 26.01.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Śnieżyce przyniesie front atmosferyczny

Śnieżyce nie okażą się silne, większa dynamika w pogodzie na przełomie stycznia i lutego w Polsce

Front atmosferyczny wkroczy jutro do Polski od północnego zachodu, przynosząc zmianę warunków pogodowych. Nieść ma opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że opady śniegu i deszczu ze śniegiem, pojawią się głównie w północnej połowie kraju. Opady zimowe wystąpią głównie na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Kujawach, sięgając aż po woj. wielkopolskie i Dolny Śląsk, a nawet i Mazowsze. Dodatkowo słabe opady deszczu możliwe są na wybrzeżu.

Śnieżyce w Polsce będą jutro słabe, 26 stycznia 2023, 12 UTC dla Polski

Śnieżyce w kraju. Prognoza zasięgu i intensywności opadów śniegu na 26 stycznia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce w kraju
śnieżyce w Polsce będą słabe, 26 stycznia 2023 r.

Wygląda na to, że na dużą większą dynamikę w pogodzie poczekamy do początku przyszłego tygodnia. Wówczas głęboki niż z północy przyniesie wzrost gradientu barycznego, silny wiatr i większe opady śniegu, deszczu ze śniegiem. Niewykluczone są nawet silne śnieżyce konwekcyjne. Możliwe są nawet rozproszone burze śnieżne, których może nie zabraknąć na przełomie stycznia i lutego, o czym będziemy informować na bieżąco w kolejnych dniach.

Przeczytaj również: Pogoda długoterminowa na luty 2023 r. Mróz poniżej -15°C możliwy, większe śnieżyce i burze śnieżne w Polsce

FaniPogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz