Śnieżyce przyniosą silny atak zimy. 30-40 cm śniegu. Temperatury spadną poniżej -20 stopni

Podczas gdy w kraju oczekujemy powrotu wiosny, są w Europie miejsca, w których pojawią się kolejne śnieżyce. W najbliższym czasie ponowny atak zimy i dość silny mróz prognozowane są dla północnej Europy. W poniższej prognozie przybliżę tę sytuację, a także sprawdzimy, co widzą prognozy pogody dla Polski do końca marca.

Śnieżyce na północy Europy. Przybędzie kolejnych 30-40 cm śniegu

Nad Europą dochodzi do ciekawej sytuacji synoptycznej. Na całym południu kontynentu obserwujemy obszar znacznie podwyższonego ciśnienia barycznego. W związku z tym aura w najbliższych dniach na południu kontynentu będzie spokojna.

Niże atlantyckie przynoszą śnieżyce na północy
Śnieżyce na północy. Kolejne niże uderzają w Skandynawię

Powyżej mapa synoptyczna na noc ze środy na czwartek. Widzimy tu, że do Skandynawii nadciąga aktywny niż z zachodu. Przyniesie on nie tylko silną śnieżycę, ale i bardzo silne porywy wiatru. Podczas czwartkowej doby siła wiatru w omawianym regionie przekroczy 100 km/h. Północna połowa Europy znajduje się pod wpływem zachodniej, atlantyckiej cyrkulacji powietrza. Przynosi to kolejne niże, które wędrują z zachodu na wschód kontynentu. Podczas gdy do Europy Centralnej (i Polski) napływają ciepłe masy powietrza, na północy kontynentu wciąż zalegają chłodne masy arktyczne. Dlatego też na południe od Bałtyku niże przynoszą deszcz, natomiast w Skandynawii pada śnieg.

Kolejne niże i kolejne śnieżyce
Kolejne niże przynosiły będą kolejne śnieżyce na północy

W weekend nad Skandynawią przetoczy się kolejny niż przynosząc kolejne śnieżyce w regionie. Przeglądając mapy pogodowe na kolejne tygodnie marca na północy Europy nie widać większych zmian. Wciąż zalegało będzie tam chłodne powietrze, dlatego opady powodowane przez kolejne niże przybierały będą postać zimową.

Nie tylko śnieżyce, ale również utrzymujący się mróz

W pierwszej części wpisu przeanalizowaliśmy sytuację synoptyczną dla Europy. Wiemy już, że na południu kontynentu dominowały będą wyże. Podczas gdy w południowej części kontynentu będzie dość spokojnie, na północy dominują niże. Przynosić to będzie mnóstwo opadów. Dlaczego będą to opady śniegu i śnieżyce? Spójrzmy na prognozy temperatury.

Mróz i kolejne śnieżyce na północy Europy

Z powyżej mapy zauważyć można, że nieco cieplej na północy kontynentu zrobi się w czwartek. Jednak będzie to praktycznie ostatnie dzień w najbliższym czasie, podczas którego temperatury w Skandynawii będą dodatnie. Praktycznie do końca okresu prognozy na północy Europy panuje silny mróz. Tak zresztą było jeszcze ostatniej doby, kiedy to temperatury w Norwegii spadły poniżej -25 stopni Celsjusza.

Mróz na północy kontynentu poniżej -20 stopni
Mróz na północy Europy poniżej -20 stopni

Widząc takie wartości temperatury jak powyżej widzimy, dlaczego na północy Europy pojawiają się śnieżyce, a nie opady deszczu. Mróz w kolejnych dniach (i tygodniach) może nie będzie tak silny, jak podczas omawianej doby. Jednak praktycznie do końca okresu prognoz (czyli końcówka marca) ujemne temperatury pozostaną z mieszkańcami północnej Europy.

Czy zima wróci jeszcze do Polski?

Źle się czuję pisząc te słowa. Jestem wielkim miłośnikiem ciepła, dlatego chciałbym, by wiosna na stałe przegoniła już najgorszą (po jesieni) porę roku. Patrząc w prognozy pogody dla Polski nie mam dla Was najlepszych wieści. Śnieżyce co prawda raczej nam już nie grożą, jednak temperatury prawdopodobnie polecą jeszcze w dół.

Mróz w prognozach dla Polski
Mróz w prognozach dla Polski

Widzimy, że na początku trzeciej dekady marca w prognozach widać jeszcze powrót ujemnych temperatur dla Polski. Oczywiście, do tego terminu prognoz pozostaje jeszcze 10 dni. Jednak warto już teraz mieć świadomość, że zima prawdopodobnie nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Szczęśliwie do końca drugiej dekady miesiąca oraz pod koniec marca prognozy temperatury wyglądają bardzo pozytywnie. Na mapach temperatury widać nawet 20-21 stopni Celsjusza. Wiosna nadciąga do Polski. Mam nadzieję, że powyższa prognoza z ujemnymi temperaturami to błąd modelu, który zniknie w najbliższych aktualizacjach.