Wiosna nadciąga do Polski. Silne ocieplenie do 18-20 stopni Celsjusza. Jednak prognozy pozostawiają niepokój

Pogoda zapewnia nam w ostatnich dniach prawdziwą huśtawkę pór roku. W marcu mieliśmy już dni z temperaturą powyżej +15 stopni. Poprzedni weekend zaś przynosił o porankach mróz nawet do -5 stopni na nizinach. Szczęśliwie według prognoz nadciąga wiosna. We wpisie przeanalizujemy ocieplenie, które przed nami. Jednak w ostatniej części wpisu pokażę prognozy na ostatnią dekadę miesiąca. Są nieco niepokojące.

Wiosna nadciąga do Polski. Co będzie przyczyną?

Na wstępie dzisiejszej prognozy zobaczmy, co będzie przyczyną tego, że wiosna pokaże swe cieplejsze oblicze. Tradycyjnie zapraszam Was do map synoptycznych, na których przestudiujemy obecny stan rzeczy w pogodzie nad naszym kontynentem.

Wiosna w regionie. Dlaczego nadciąga ocieplenie?
Wiosna w regionie. Sytuacja synoptyczna

Nad północno zachodnią Afryką rozwinął się silny wyż. Z tego powodu do Europy z zachodu płyną ciepłe, atlantyckie masy powietrza. Przepływ z zachodu w głąb kontynentu wzmagają niże, które jeden za drugim docierają na zachód i do centrum kontynentu. Za sprawą niżów do Europy Centralnej docierają również cieplejsze masy powietrza z południa Europy. Fajnie widać to na mapach z prognozą temperatury dla wyższych warstw troposfery.

Wiosna coraz bliżej. Napływ ciepła z zachodu Europy
Napływ ciepła z zachodu. Wiosna dotrze w nasz region

Widzimy zatem, że ciepło w najbliższych dniach zacznie robić się w większości regionów Europy. Sprawdźmy teraz jak przełoży się to na temperatury w naszym kraju. Czy wiosna zawita również do Polski?

Przed nami ocieplenie w kraju. W weekend kulminacja wysokich temperatur

Pozwolicie, że poniżej przedstawię animację prognoz temperatury na najbliższy czas. Na animacji pokażę również prognozy na ostatnią dekadę miesiąca, ale ten okres w pogodzie omówię w dalszej części wpisu. Teraz skupmy się na ociepleniu, ponieważ przed nami wiosna w pełni.

Wiosna nadejdzie do Polski. Przed nami silne ocieplenie

Z każdym dniem mijającego tygodnia w kraju robiło będzie się cieplej. Jednak nie w całej Polsce ocieplenie odczujemy od razu. Do końcówki tygodnia wysokie temperatury pojawiały będą się na zachodzie Polski. Podczas gdy w regionach zachodnich temperatura już w środę i czwartek osiągała będzie 15-16 stopni, w regionach wschodnich termometry wskazywały będą nadal w okolicach 5-8 stopni powyżej zera. Przymrozki nie będą już występować w kraju.

Wysokie temperatury w weekend w Polsce
Wysokie temperatury w weekend w Polsce

Bardzo ciepło zrobi się w weekend w większości regionów Polski. Zarówno na wschodzie, jak i zachodzie Polski temperatury wzrosną w rejony 15 stopni Celsjusza. Dokładną prognozę nieco utrudnia fakt, że nad Polską przemieszczać będzie się strefa zachmurzenia związana z frontem atmosferycznym. Jednak na dokładniejszą prognozę temperatury przyjdzie jeszcze czas. Widać zatem, że wiosna w obecnym tygodniu rozgości się w Polsce.

Termiczna wiosna na przełomie drugiej i trzeciej dekady miesiąca
Wiosna w Polsce w marcu

Jeszcze ciekawiej wyglądają prognozy temperatury na przełom drugiej i trzeciej połowy marca. Wiosna zawitać miałaby w Polsce w pełni, a termometry lokalnie pokazać mogą nawet 20 stopni Celsjusza. To jednak dość odległy termin w prognozach, więc zdążymy do tej prognozy jeszcze wrócić. Niestety, na zakończenie dzisiejszej prognozy są też nie najlepsze wiadomości. Przeczytaj również: Koszmarna śnieżyca w części Europy. Ludzie odcięci od Świata

Czy wiosna zostanie z nami już na stałe? Niestety nie do końca

Jeśli wydaje nam się, że wiosna ostatecznie wygra marcową batalię z zimą, to obawiam się, że możemy być w błędzie. Podczas gdy wszyscy zacierają ręce na ciepłe i wiosenne Święta Wielkanocne, okazać może się, że pogoda nieco nas zaszokuje.

Mróz w Polsce na koniec marca?
Mróz możliwy w Polsce na koniec miesiąca

Oczywiście, uspokajam, prognozy na termin odległy ponad 10 dni od momentu przygotowywanie tego wpisu mogą być obarczone jeszcze sporym błędem. Dlatego nie jest jeszcze pewne, że wiosna odpuści zimie na koniec miesiąca. Na ten moment jednak modele pogodowe mówią jasno. W ostatniej dekadzie miesiąca bardzo prawdopodobne jest, że nocami mróz wróci jeszcze do Polski. Zgłupieć można. Chciałem już zacząć prace ogrodowe przy domku. Jednak jeszcze chyba się z nimi wstrzymam. Ja i moje ogródkowe problemy to jednak nic w porównaniu ze zmartwieniem jakie mróz i przymrozki przynieść mogą rolnikom i sadownikom. Trzymam kciuki, by prognozy o ochłodzeniu pod koniec miesiąca nie sprawdziły się.