Z północy dotarł do Polski zimowy epizod z opadami śniegu i mrozem w okolicach minionego weekendu, lecz nie trwał długo, ponieważ cyklon przemieszczający się nad zachodnią Europą sprowadził po dwóch dniach ciepłą masę powietrza do naszego kraju. Temperatura powietrza szybko wzrosła o kilkanaście stopni. Odmienna sytuacja występować ma w innych częściach Europy, gdzie pojawiać się będą intensywne śnieżyce. Dodatkowo w niektórych miejscach przyrost pokrywy śnieżnej przekroczy 50-60 cm. W górach spadnie nawet 70-80 cm białego puchu. Drogi zostaną szybko zasypane, zwłaszcza, że towarzyszyć będą temu zamiecie śnieżne. Okaże się to wyjątkowo intensywny atak zimy nawet jak na Skandynawię.
Groźna pogoda w Europie. Wichury i śnieżyce oraz opady marznące
Prognozowany zasięg silnej śnieżycy, 7 stycznia 2025 r., 03 UTC według ECMWF dla północnej części Europy
W nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek na szczególną uwagę zasługuje rozległy układ niskiego ciśnienia nad Europą Północno-Zachodnią. Jednak z centrum w rejonie Morza Północnego z rodowodem atlantyckim. Wokół niego widoczne są gęsto ułożone izobary, co sugeruje silne wiatry.
Sytuacja baryczna 7.01.2025, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Silna wichura i śnieżyce na północy
Na synoptycznej mapie Europy można zauważyć w ostatnich godzinach rozległy i głęboki cyklon Bernd. Układ ten przynosi dziś miejscami gwałtowne wichury, a także opady deszczu i śniegu. Jego front atmosferyczny powoduje powrót zimowej aury, szczególnie w północnej Europie, choć wcześniej zaznaczył swoją obecność również w Polsce, przynosząc deszcz, a lokalnie początkowo śnieg, miejscami w formie opadów marznących na ciepłym froncie. Jednak o silnym uderzeniu zimy można było mówić w Skandynawii, zwłaszcza w Norwegii i częściowo w Szwecji, gdzie występować mają wyjątkowo silne śnieżyce, które utrzymają się w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek.
Prognozowane porywy wiatru wyrażone w km/h na 6 stycznia 2025 r. według modelu ARPEGE dla Europy i obszarów przyległych
Prognozowane porywy wiatru na 7 stycznia 2025, 05 UTC dla części Europy Północnej, Zachodniej i Centralnej według modelu ARPEGE
Silne śnieżyce w Europie
Intensywne opady śniegu występować mają w kolejnych kilkudziesięciu godzinach na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego między 6 a 7 stycznia, gdy cyklon atlantycki nasunie się nad południową Norwegią. Układ ten, bogaty w wilgotne masy powietrza, w połączeniu z napływem chłodnego powietrza, doprowadzi do obfitych śnieżyc. Pokrywa śnieżna będzie przyrastać bardzo szybko, miejscami osiągając kilka centymetrów w ciągu 1-2 godzin. Dlatego też sytuacja na drogach będzie bardzo trudna, nie tylko ze względu na intensywne opady, ale także przez ograniczoną widzialność spowodowaną zawiejami śnieżnymi. Jeśli planujecie podróż w tym okresie, to pamiętajcie o wysokim ryzyku groźnych zimowych warunków. Dlatego, że w niektórych miejscach trasy mogą zostać całkowicie zasypane, co może prowadzić do ich czasowej nieprzejezdności lub całkowitego paraliżu komunikacyjnego. Warunki te mogą być szczególnie niebezpieczne i utrzymają się w najbliższych kilkunastu godzinach.
Zobacz też: Silna wichura w Polsce do 130 km/h i ocieplenie do 13℃ w tym regionie. Drastyczna zmiana pogody
Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady oraz położenie głębokiego niżu atlantyckiego, 6 stycznia 2025 r., 21 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF
Duże opady zimowe na Starym Kontynencie
Najnowsze prognozy numeryczne sugerują, że podczas oddziaływania cyklonu i towarzyszącej mu strefie frontów atmosferycznych, największe opady śniegu wystąpią na południu, częściowo w centralnej części oraz na południowym wschodzie Norwegii, jak i także w południowo-centralnej Szwecji. W niektórych miejscach tych regionów może spaść od 30 cm do 65 cm śniegu. Dodatkowo modele o wysokiej rozdzielczością prognozują, że w obszarach górskich i podgórskich, gdzie warunki okażą się bardziej sprzyjające, pokrywa śnieżna może zwiększyć się jeszcze bardziej dzięki wsparciu orografii terenu, powodując przyrost pokrywy śnieżnej o 70-80 cm. Opady zimowe pojawią się także miejscami w Finlandii, jak i też krajach bałtyckich i w Rosji. Aczkolwiek w tych państwach ilość śniegu z tego układu niskiego ciśnienia oraz jego stref frontowych okaże się mniejsza.
Zobacz też: Mróz -50 stopni w styczniu. Potężny strzał zimna na dalekim wschodzie
Prognozowany zasięg silnej śnieżycy, 7 stycznia 2025 r., 06 UTC według ECMWF dla Europy Północnej
Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach synoptycznych w ciągu ostatnich 24 godzin w Polsce
Trudna sytuacja pogodowa i duży przyrost pokrywy śnieżnej
Opisywany system niżowy oddziaływać ma również na aurę w Polsce, ponieważ wirując przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, spowodował on adwekcje łagodniejszej masy powietrza, co sprawi, że na początku bieżącego tygodnia obserwujemy krótkotrwałe, lecz silne ocieplenie. Minionej doby oraz w dniach 5-6 stycznia, w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego pojawiły się opady deszczu oraz miejscami początkowo śniegu, a także wywołał on silne wiatry, zwłaszcza w obszarach górzystych o skali wichury i porywach powyżej 100-130 km/h. Najsilniej powiało w Karkonoszach i na Kasprowym Wierchu.
Prognozowany zasięg i grubość pokrywy śnieżnej po przejściu śnieżyc, 9 stycznia 2025 r., 4 UTC dla Europy Północnej
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, dwd.de
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC