Strzał ciepła do 12-14 stopni na dniach w Polsce. Pogoda radykalnie ulegnie zmianie. Śnieg i mróz jeszcze wróci do naszego kraju

Strzał ciepła do 12-14 stopni sięgnie Polski. Przed nami duża zmiana pogody i wystąpi silny wiatr fenowy w rejonach górskich i podgórskich. Zachmurzenie podinwersyjne i zgniły wyż z niskimi temperaturami ustąpi napływowi cieplejszych mas powietrza. W trzeciej dekadzie listopadzie wzrośnie jednak ryzyko zimowych epizodów, a nawet silnych ataków zimy.

Silne ocieplenie w prognozach i koniec zgniłego wyżu. Ruszy wyraźnie cyrkulacja atlantycka

Wygląda na to, że w najbliższy weekend i na początku nowego tygodnia rozpocznie się silny wzrost temperatury powietrza. Najnowsze predykcje modeli numerycznych zakładają, że temperatura powietrza wzrośnie do 12-14℃. Skończy się długotrwała dominacja zgniłego wyżu, który przynosi mgły, także o charakterze marznącym, opady śniegu i niską temperaturą powietrza. Odbudowa cyrkulacji zachodniej atmosfery spowoduje wzrost dynamizmu w pogodzie. Wzrośnie gradient baryczny, co przełoży się na nasilenie prędkości wiatru i wysoką temperaturę powietrza.

Prognozowana temperatura powietrza na drugą połowę listopada 2024 r. według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

strzał ciepła w regionie
Strzał ciepła w nowym tygodniu i będzie ponad 11 stopni

Od dłuższego czasu w naszych szerokościach geograficznych dominuje zgniły wyż, który zaznacza się także w środkowej troposferze. Potrafi on stwarzać poważne utrudnienia w ruchu drogowym z uwagi na występowanie mgieł także o charakterze marznącym. Co więcej stanowi on również poważne zagrożenie w wykonywaniu bezpiecznych operacji lotniczych na lotniskach komunikacyjnych. Nawet na lotniskach cywilnych z systemami ILS wysokiej kategorii. Tak było ostatnio m.in w Krakowie, gdzie warunki atmosferyczne nie pozwoliły okresami na bezpieczne operacje lądowań samolotów pasażerskich i występowały przekierowania do portów, gdzie pogoda była bardziej łaskawa i występowały lepsze warunki atmosferyczne.

Polecamy: Niszczące załamanie pogody w kolejnych dniach.

Pogoda niżowa w regionie i koniec blokady wyżowej. Druga połowa listopada 2024 r. przyniesie znaczny dynamizm w pogodzie i kolejne epizody zimowe

Co ciekawe w ostatnich dniach na terenie Polski były regiony, gdzie temperatura przez całą dobę była ujemna. To był efekt zalegania niskich chmur stratus i mgieł oraz stratocumulus. Tak było m.in miejscami na wschodzie, południowym wschodzie i częściowo w centrum naszego kraju. Ubiegłej doby ujemna temperatura w ciągu dnia została zanotowana w klatkach meteorologicznych w Częstochowie i Sulejowie oraz Suwałkach, Zakopanem. We wtorek natomiast mróz całodobowy obserwowano m.in w Tarnowie, Sandomierzu i Kielcach. Co ciekawe, to pomimo wysokiego ciśnienia atmosferycznego, zdarzały się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Dochodziło nawet do krótkotrwałego zabielenia krajobrazów. Ubiegłej doby śnieg padał m.in na Dolnym Śląsku i biały puch spadł we Wrocławiu, ale także całkiem sporo spadło go w Bukowinie Tatrzańskiej. Nadchodzi jednak radykalna zmiana pogody i tzw. krótki strzał ciepła.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia w okolicach przełomu 2 i 3 dekady listopada 2024 r. według modelu GFS

duża zmiana pogody i niżowa aura
Pogoda niżowa w regionie i strzał ciepła na moment

Niżowy wzór pogody

Pochmurna pogoda to często jeden z atrybutów miesięcy jesiennych i zimowych. Najbardziej ponurymi miesiącami w roku jest zwłaszcza listopad i grudzień. Wygląd na to, że zachmurzenie duże i całkowite utrzyma się na przeważającym obszarze Polski w kolejnych dniach. Jednak od południa wraz z napływem suchszego powietrza i występowaniem efektu fenowego zaczną występować rozpogodzenia w pasie dzielnic południowych. Wartości temperatury powietrza mogą być nawet wyższe niż sugerują nam modele numeryczne. Rozpocznie się zauważalny wzrost temperatury powietrza już w okolicach weekendu. Czwartek był cieplejszy niż minione dni, gdy to na wschodzie notowano 4℃, natomiast na zachodzie w rejonie Jeleniej Góry notowano aż 8℃.

Najbliższy weekend powinien być jeszcze cieplejszy. Temperatura w tym czasie wzrośnie do nawet 10-12℃. Nowy tydzień rozpocznie się dużym kontrastem termicznym. Na północy kraju będzie około 5-8℃, natomiast na południu, centrum i wschodzie może być około 13℃. Niewykluczone, że w zasięgu wiatru fenowego, który da się we znaki na dniach będzie cieplej niż pokazują nam to wiodące modele numeryczne. Stabilizacja prognoz ma być w kolejnych dniach.

Prognozowana wysokość i zasięg opadów w okresie od 14.11.2024 r. do 23.11.2024 r. według ECMWF HRES dla Polski

pogoda mocno się zmieni
Ulewy w Polsce, potem śnieżyce i zmienna pogoda.

Pierwszy miesiąc z temperaturą poniżej normy

Wiele więc wskazuje, że czeka nas strzał ciepła, który radykalnie zmieni warunki pogodowe. Nie unikniemy jednak częstszych opadów deszczu, bo odbuduje się nam cyrkulacja strefowa atmosfery. Często wędrować powinny fronty atmosferyczne. W rejonach górskich i podgórskich pojawi się halny, osuszając powietrze i podnosząc temperaturę powietrza. Pod koniec drugiej dekady listopada 2024 r. temperatury powinny spaść. W trzeciej dekadzie miesiąca częstszy stanie się mróz i to nie tylko nocami. Dynamizm w pogodzie będzie wysoki, wystąpić mogą wichury, burze śnieżne i silne ataki zimy. Niewykluczone będą kolejne okresy z ujemną anomalią temperatury powietrza. Listopad 2024 r. może być pierwszym miesiącem w tym roku z ujemną anomalią temperatury powietrza. Na bardziej precyzyjne prognozy pogody musimy jeszcze poczekać i stale je monitorujemy.

Źródło: Fanipogody.pl, climatereanalyzer.org, CMM IMGW, modele.imgw.pl