Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Strzał zimna z północy. Przymrozki uderzą już tej nocy. Pogoda negatywnie zaskoczyStrzał zimna z północy staje się faktem. Wyjątkowo późne przymrozki na początku czerwca już tej nocy w naszej części Europy – to efekt adwekcji przetransformowanej masy powietrza o cechach arktycznych. Front chłodny odsunie się za naszą południową granicę państwową.

Ubiegłej doby pogoda w kraju była kształtowana przez płytką zatokę niskiego ciśnienia oraz mało aktywną strefę chłodnego frontu atmosferycznego, która stopniowo przemieszczała się z północy na południe. Jeszcze wczoraj na przeważający obszar Polski docierała masa powietrza polarno-morskiego o stosunkowo niskiej zawartości wilgoci. Więcej chmur wystąpiło województw północnych, a ubiegłej nocy zdarzyły się niewielkie opady deszczu na północy.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 3 czerwca 2023, 00 UTC dla Warszawy. Wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

Strzał zimna postępował w piątek od północnych dzielnic

W drugi dzień czerwca strzał zimna z północy stopniowo wkraczał do naszej części Europy za strefę chłodnego frontu. Aura w kraju kształtowana była początkowo przez zatokę niżową, płytkiego i niewielkiego układu niżowego znad obszaru Białorusi oraz zachodniej części Federacji Rosyjskiej. Przejście frontu charakteryzowało się głównie przejściowym wzrostem zachmurzenia do dużego i chwilowo całkowitego. Szczególnie na północnym wschodzie i wschodzie pojawiły się opady deszczu, natomiast w Bieszczadach zaobserwowano krótkotrwałe burze. Ośrodek niżowy szybko przesuwa się na wschód. W tym samym czasie nasuwa się klin wysokiego ciśnienia układu wyżowego znad Atlantyku. Zaczynają docierać do nas znacznie chłodniejsze masy powietrza z dalekiej północy.

Zobacz też: Kolejny tajfun na wschodzie. Potężna wichura z wiatrem ponad 150 km/h. Ulewy przyniosą 200-400 mm deszczu na metr. Dramatyczne prognozy dla Polski

Strzał zimna z północy. SIGNIFICANT IMGW-PIB 2.06.2023, 18 UTC dla Polski według IMGW-PIB

przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce, 2/3 czerwca 2023 za frontem chłodnym, gdy spłynie zimna, lecz przetransformowana masa arktyczna

W sobotę aura w kraju ma być kształtowana przez rozległy i stabilny układ wyżowy ze strefą przebiegającą znad północno – wschodniego Atlantyku po środkowo-wschodnie obszary kontynentu europejskiego. Z antycyklonem ma być związany chłodniejsza masa powietrza z dalekiej północy. Nawet o cechach arktycznych o równowadze stałej i niewielkiej zawartości wilgoci. Dominować ma przeważnie sucha, słoneczna i stabilna pogoda. Niewielkie przelotne opady deszczu są możliwe głównie na północnym wschodzie.

Temperatura maksymalna, 2.06.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

strzał zimna w kraju
Niższa temperatura i nacierający z północy „strzał zimna”

Niskie temperatury jak na początek meteorologicznego lata

Z prognoz wynika, że ujemne temperatury przy gruncie są najbardziej prawdopodobne na północy i północnym zachodzie. Obejmą one również zachód i południowy zachód i gdzieniegdzie dzielnice centralne.

Noc z piątku na sobotę przyniesie pogodną aurę. Jedynie na południu i południowym wschodzie kraju początkowo zachmurzenie duże. Natomiast w Karpatach lokalnie możliwe słabe zanikające opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od 1°C na północy i w dolinach górskich, około 3°C w centrum, do 6°C na południowym wschodzie i nad morzem. Natomiast na północy, w centrum, zachodzie oraz w dolinach górskich miejscami przygruntowe przymrozki do -3°C. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni.

Strzał zimna z północy stanie się faktem. Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 2/3 czerwca 2023 r. według modelu SWISS-HD dla Polski

Strzał zimna. Niskie temperatury w Polsce
Późne przymrozki w Polsce zwłaszcza przy gruncie. Na 2 m mało prawdopodobne.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz