Kolejny tajfun na wschodzie. Potężna wichura z wiatrem ponad 150 km/h. Ulewy przyniosą 200-400 mm deszczu na metr. Dramatyczne prognozy dla Polski

Pod koniec maja piałem Wam o tajfunie Mawar, który uderzył w Wyspę Guam, następnie zbliżył się niebezpiecznie do Filipin, by osłabnąć w regionie Tajwanu. Nie minął tydzień, a na Oceanie Indyjskim rozwija się kolejna wichura z silnym wiatrem i potężnymi ulewami. Przyjrzymy się temu zjawisku, a w drugiej części wpisu poszukamy deszczu i dynamiki w naszym regionie.

Wichura powstaje na Oceanie Indyjskim

Ulewy w regionie Indii to nic nadzwyczajnego, jednak tajfuny to zawsze bardzo groźne zjawiska pogodowe. Dlatego z niepokojem przyglądam się prognozom opadów i wiatru dla tego regionu.

Wichura wzmaga się na Oceanie Indyjskim
Tajfun powstaje na Oceanie Indyjskim. Wraz z nim wzmacnia się wichura

Spójrzmy na południowy zachód od Indii. Widać tu zalążek pogłębiającego się niżu. Ciśnienie w ośrodku barycznym od wtorku spadać zacznie w tęmpie około 10-15 hPa na dobę, co pod koniec przyszłego tygodnia da nam bardzo niską wartość ciśnienia. W „oku” tajfunu wartość ciśnienia atmosferycznego wyniesie zaledwie nieco ponad 930 hPa. Wiatr, jak wiemy to ruch powietrza dążący do wyrównania ciśnienia. Przy ośrodku o tak niskim ciśnieniu różnica ciśnienia w jego obszarze jest olbrzymia. Co za tym idzie wichura w regionie Indii będzie w najbliższym tygodniu bardzo silna.

Potężna wichura uderzy w Indie w przyszłym tygodniu
Bardzo silna wichura uderzy w Indie w przyszłym tygodniu

Co prawda tajfun będzie tracił na sile ściśle zbliżając się do zachodnich wybrzeży Indii. Jednak specjalnie pokazuję Wam tą mapę, ponieważ pokazuje ona jak silna będzie wichura towarzysząca tajfunowi w momencie uderzenia w ląd. Modele prognozują, że siła wiatru sięgać może 180 km/h. Uderzenie tajfuny w ląd prognozowane jest na przyszły weekend. Przeczytaj również: Przymrozki na początku czerwca w Polsce. Sprawdź jak będą silne

Nie tylko wichura, ale i potężne ulewy

Tajfuny na południe od Azji są zawsze bardzo wydajne opadowo. Dlatego chciałbym zaznaczyć, że wichura o niszczącej sile to jedno, jednak jeszcze większym zagrożeniem niż wiejący z wielką siłą wiatr są ulewy, które uderzą choćby w zachodnie Indie. Poniżej animacja prognoz opadów w regionie na przyszły tydzień.

Wichura, ale i silne ulewy na zachodnim brzegu Indii

Na animacji widać jak tajfun formuje się na Oceanie Indyjskim w okolicach poniedziałku. W przyszły weekend dociera do zachodnich wybrzeży Indii. Uderzeniu w ląd towarzyszyć będzie silna wichura, ale przede wszystkim burze i silne ulewy. Poniżej prognoza sum opadowych, jakie prognozowane są na przyszły tydzień dla opisywanego regionu. Modele przeszacowują nieco te wartości jednak sumy opadowe sięgać będą kilkuset mm na dobę na metr kwadratowy. To ilości wody z łatwością powodujące potężną powódź oraz lawiny błotne. Mam nadzieję, że obędzie się bez ofiar.

Wichura i potężne ulewy w regionie Azji Południowej
Silne ulewy w regionie Indii

Dramatyczne prognozy opadów dla Polski

Powyżej zamieściłem prognozę sum opadowych dla południa Azji. Oczywiście za nic nie życzę tak potężnych opadów w naszym regionie, ponieważ z pewnością wiązałoby się to z wielką powodzią. Jednak trochę z zazdrością patrzę na prognozy opadów w tym regionie porównując je z suszą jaka za moment będzie zagrażać Polsce.

Susza w Polsce. Mało opadów na początku czerwca
Bardzo mało opadów w Polsce

Mapę sum opadowych z regionu Indii zestawiam z mapą sum opadowych na przyszły tydzień w Polsce. Przy setkach litrów wody na metr w pierwszym regionie, w Polsce widzimy lokalne, punktowe sumy opadowe rzędu 50mm za tydzień. Dodatkowo, o ile wystąpią, to będą to opady pochodzenia konwekcyjnego. W żaden sposób nie poprawią one sytuacji hydrologicznej w kraju.

Podsumowując, bardzo groźnie wyglądają prognozy na najbliższe kilkanaście dni dla regionu Azji Południowej. Nad Indie nadciągnie wichura z wiatrem do 180 km/h oraz potężne ulewy. Podczas gdy mieszkańcy tego regionu zmagali będą się z żywiołem, w Polsce z każdym dniem sytuacja pogodowa i hydrologiczna jest coraz gorsza. Powoli grozi nam susza. Wichura, czy większa dynamika w pogodzie w pierwszej części czerwca z nie grozi nam za to z pewnością.