Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Super tajfun Higibis znów nabiera mocy. Wieje ponad 250 km/h. Na jego drodze JaponiaW dniu wczorajszym pisaliśmy o super tajfunie Higibis, Pisaliśmy, że tajfun słabnie. Okazuje się, że nic z tych rzeczy. Higibis słabł przez kilkanaście godzin. Jednak jego struktura odbudowała się.

Higibis osiągnął znów kategorię 5, co oznacza, że niesie ze sobą porywy wiatru przekraczające 160 mil na godzinę (to ponad 254 km/h !!). Struktura tajfunu wygląda niesamowicie. Wspaniale wykształcone oko, które otoczone jest wirem, w który wbudowane są liczne struktury konwekcyjne. Poniższe zdjęcie wykonane zostało przez satelitę Himawari-8. Źródłem zdjęcia jest Japan Meteorological Agency (JMA).

Na uwagę zasługuje wspaniale rozrastające się oko tajfunu Higibis. Szacuje się, że obecnie ma ono nawet 10 kilometrów średnicy.

Szacuje się, że tajfun Higibis uderzy w Japonię na wysokości Tokio. Uderzenie tajfunu przewiduje się na 12 października. Oczywiście tajfun do tego czasu osłabnie, jednak naukowcy przewidują, że uderzając w lad nadal będzie nosił cechy cyklonu tropikalnego kategorii CAT 2 lub CAT 3. Wciąż bardzo niebezpiecznego zjawiska niosącego niszczycielski wiatr i wody Pacyfiku wlewające się w głąb lądu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk