Niszczące superkomórki. MCS w nocy nad Polską. Sprawdź gdzie pogoda może być niszcząca

Zgodnie z porannymi prognozami, od zachodu do kraju wkraczają potężne burze. Na granicy Polski i Niemiec obserwujemy rozległy układ MCS, w który wbudowane są superkomórki burzowe. We wpisie sprawdzimy gdzie pogoda w nocy będzie niebezpieczna.

Superkomórki nad Polską. Dlaczego powstały silne burze ?

W porannych prognozach pisałem, że dzisiejsze burze spowodowane będą nasunięciem się frontu atmosferycznego z zachodu. Dokładniej, to silne burze i superkomórki burzowe powstały dziś na terytorium Niemiec. W pewnym momencie wyglądało to naprawdę groźnie.

Po południu superkomórki przemieszczały się nad terytorium Niemiec
Superkomórki nad terytorium Niemiec po południu

Bardzo silne burze po południu przeszły między innymi przez Lipsk, gdzie zanotowano opady bardzo dużego gradu, nawalny deszczu, oraz niszczące porywy wiatru przekraczające 100 km/h. Obecnie front atmosferyczny wkracza już na terytorium Polski. Poniżej mapa poglądowa pochodząca ze źródeł IMGW.

Superkomórki i burze na froncie atmsoferycznym
Silne burze i superkomórki burzowe na froncie atmosferycznym. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

W kolejnych godzinach wieczoru i w pierwszej części nocy silne burze prognozowane są na zachodzie kraju. Zobaczmy jak wygląda sytuacja obecna na godzinę 20.40

Superkomórki burzowe wkroczyły do Polski. Groźna sytuacja w części kraju

Około godziny 19 pierwsze burze zaczęły docierać do zachodnich granic Polski. Do województwa lubuskiego wtargnął dobrze zorganizowany układ MCS w formie liniowej. Na południu układu MCS wbudowane są superkomórki burzowe. To najgroźniejsza część tej burzy.

Uład MCS wtargnął do Polski
Układ MCS wtargnął do Polski. Źródło: IMGW-PIB/awiacja

Ponieważ odbiciowość dolnej części burzy jest maksymalna, spodziewamy się, że superkomórka wbudowana w MCS po południowej jego stronie niesie opady dużego gradu. Burza ta w najbliższych godzinach uderzy między innymi w Głogów i w tereny na północ od Legnicy. Natomiast główna część MCS przesuwa się w pasie od Zielonej Góry po Gorzów Wielkopolski. Ponieważ układ ma strukturę liniową, na jego drodze mogą pojawić się bardzo porywiste porywy wiatru. Ostrzegamy przed bardzo groźną pogodę w najbliższym czasie na Ziemi Lubuskiej.

Burze w nocy nadal przemieszczały będą się na wschód

Ponieważ front atmosferyczny nocą wędrował będzie dalej na wschód, na wschód przemieszczały będą się również burze. Poniżej stan wyładowań atmosferycznych na godzinę 20.50.

Burze i superkomórki na zachodzie Polski
Burze, w tym superkomórki na zachodzie kraju

Widzimy, że nowe komórki burzowe dobudowują się do układu MCS od północy. W związku z tym burzami w najbliższych godzinach zagrożone są przede wszystkim prócz wspomnianego lubuskiego, Pomorze Zachodniej, Kujawy oraz Wielkopolska. W sprzyjających warunkach, nocą MCS dotrzeć może nawet do centrum Polski. Trzeba przyznać, ze synoptycy IMGW doskonale trafili z obszarem zagrożonym burzami podczas nocy z wtorku na środę.

Alerty IMGW przed burzami dla Polski na noc
Alerty pogodowe na noc dla Polski. Źródło: IMGW-PIB

Uważajcie tam na siebie na zachodzie kraju. Jednak nie możemy całkowicie zapomnieć o południowym wschodzie, ponieważ tutaj również możliwe są burze. Przed chwilą wróciłem z obserwacji pięknej burzy superkomórkowej, która przemieszczał się na północ od Lublina. Tej komórki burzowej już nie ma, jednak wciąż grzmi na Roztoczu. Podczas gdy na zachodzie szaleje układ MCS, na wschodzie do godzin nocnych możliwe są komórki burzowe, ponieważ wyraźnie rusza tu konwekcja z uniesienia. W środę front atmosferyczny przeniesie się na wschód, dlatego bardzo gwałtowna pogoda pojawi się jutro w centrum i na wschodzie kraju. O tym jednak jutro z samego rana, w dedykowanej prognozie konwekcyjnej. Tymczasem zapraszam do zapoznania się z prognozą pogody na środę 19 czerwca dla Polski. Spokojnej nocy !