Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące superkomórki niosły grad do 4cm i wiatr do 100 km/h. Jednak w piątek nawałnice jeszcze silniejsze

Niszczące superkomórki w Polsce w środę 21 czerwca 2023


Powoli kończymy burzową środę. Można zastanawiać się, czy burze były aż tak silne jak zapowiadało się to rano w prognozach. Jednak lokalnie pogoda przyniosła dziś niszczące superkomórki burzowe, które niosły opady sporego gradu oraz wiatr o niszczącej sile. Przeczytaj również: Upał nie daje ludziom żyć. Nawet 46 stopni w cieniu.

Wystąpiły superkomórki, ale nie utworzył się układ MCS

W porannej prognozie pogody na środę Polscy Łowcy Burz wydali 2 stopień ostrzeżenia przed burzami dla części Polski. Pod wieczór można spierać się czy dzisiejsze burze były aż tak silne, jednak lokalnie przeszły naprawdę silne superkomórki burzowe, o czym napiszę za chwilę. Teraz prześledźmy czy była szansa na mezoskalowy układ MCS o jakim mówiło się w prognozach.

Zalążek układu MCS w środę w Polsce
W dzień tworzył się zalążek układu MCS

Około godziny 13-14 w pasie od Ziemi Łódzkiej po Małopolsce pojawiła się lokalna strefa zbieżności wiatru. Na linii doszło do szybkiego rozwoju burz, które szybko łączyć zaczęły się w strukturę liniową. To był moment, gdy na ładowarkę wrzuciłem baterię do aparatu fotograficznego, ponieważ pomimo prognoz, które raczej nie widziały silniejszych burz na Lubelszczyźnie, to układ wydawał się szybko organizować w większy system, który pod wieczór może dotrzeć w lubelskie jako nawet MCS. Niestety (albo i stety) układ ten po kilkudziesięciu minutach wytracił swoją aktywność elektryczną i wygasł. To jednak nie był koniec zjawisk burzowych w kraju.

Superkomórki w Polsce przyniosły szkody

Spójrzmy na animację z portalu Awiacja IMGW. Uwagę należy zwrócić na Wielkopolskę, ponieważ to tam rozwinęły się przynajmniej dwie, groźne superkomórki burzowe.

Superkomórki burzowe rozwinęły się nad Polską

Pierwsza z groźnych burz powstała w regionie Kostrzyna. Powstała tu superkomórka burzowa, która niosła lokalne opady grady oraz silny, lokalnie niszczący wiatr. Poniżej zdjęcie wykonane przez Łukasza Kulińskiego z Wielkopolskich Łowców Burz.

Niszczące superkomórki w Wielkopolsce
Niszcząca superkomórka w środę w Wielkopolsce. Foto: Łukasz Kuliński – Wielkopolscy Łowcy Burz

Burza ta, w godzinach 16-17 dokonała sporych zniszczeń w drzewostanie między innymi w regionie Drzązgowa. Jednak to nie jedyne superkomórki burzowe jakie powstały dziś nad Polską. W momencie, gdy piszę ten tekst silna burza z wbudowanym mezocyklonem znajduje się na granicy Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej. Burza ta z pewnością przynosi opady gradu nawet do 4 cm średnicy oraz bardzo silne porywy wiatru.

Niszcząca pogoda w piątek nad Polską

Jeśli prognozy pogody potwierdzą się, to czwartek przyniesie nam uspokojenie w pogodzie. Burze, lokalnie silniejsze pojawić mogą się na wschodzie kraju. Jednak naprawdę groźna pogoda powróci do Polski w piątek. Do kraju wkroczy kolejny front atmosferyczny oraz powstały na nim ośrodek niskiego ciśnienia. Groźna pogoda występować może na zachodzie kraju już w nocy z czwartku na piątek. Jednak to w piątek w centrum i na wschodzie kraju burze nieść mogą niszczące zjawiska. Przez część kraju znów przejdą superkomórki, które lokalnie generować mogą opady dużego gradu, nawalne opady deszczu i niszczący wiatr.

Silne superkomórki w piatek. Możliwy MCS
Piątek przyniesie niszczące superkomórki. Możliwy układ MCS

Powyżej prognoza opadów nad Polską. Widzimy, że dla centrum i wschodu Polski prognozowane są bardzo silne burze. W strefie oddziaływania frontu powstaną nie tylko silne superkomórki burzowe. Możliwy jest również pierwszy, bardziej rozległy mezoskalowy układ MCS. Piątkowe zjawiska dokładniej opiszemy w czwartek po południu i w piątkowy poranek w specjalnie przygotowanej prognozie konwekcyjnej. Pamiętajmy, że gdzie jest burza w Polsce sprawdzamy na naszej zakładce z radarem burz i opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk